1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. CHP'DEN MİLYONLARCA EMEKLİYİ HEYECANLANDIRAN TEKLİF
CHP'DEN MİLYONLARCA EMEKLİYİ HEYECANLANDIRAN TEKLİF

CHP'DEN MİLYONLARCA EMEKLİYİ HEYECANLANDIRAN TEKLİF

Hükümete, Kurban Bayramı öncesinde çağrı yapıldı.

A+A-

Onur AKAY

CHP yönetiminden hükümete, Kurban Bayramı öncesinde emeklilere ikramiye verilmesi çağrısı yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, “Milyonlarca emeklinin durumu ortada. Çoğu maalesef, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşıyor. Yeni hükümete çağrı yapıyorum. Bu insanları bir nebze rahatlatabilmek için Kurban Bayramı öncesinde ‘bayram ikramiyesi’ verilmelidir” dedi.

Emeklilerin uzun yıllardır kâğıt üzerindeki enflasyon artışına göre zam aldıklarını, ancak “mutfaktaki gerçek enflasyonun” milyonlarca emekliyi günden güne daha da yoksullaştırdığını savunan Çıray, şöyle devam etti:

BAYRAM İKRAMİYESİ EMEKLİYİ RAHATLATIR

“Enflasyonun ve hayat pahalılığının en fazla etkilediği kesim hiç kuşku yok ki emeklilerdir. Açlık sınırının 1485 lira olduğu ifade ediliyor. Bağ-Kur emeklisinin ortalama aylığı 965 Lira, SSK emeklisinin ortalama aylığı 1187 Lira. Emekli memurun aldığı ortalama aylık ise 1450 Lira… En düşük maaşlardan bahsetmiyorum bile. Şimdi düşünün; bu maaşlarla en az dört kişilik aile geçinmeye çalışıyor.”

DAVUTOĞLU’NA SESLENDİ

Bayram geliyor. Emekli yurttaşlarımız her zamanki gibi yarı aç yarı tok bir bayram geçirmeye hazırlanıyor. Kurban kesmek için en az 500-600 lirayı gözden çıkarması lazım. Bu Hükümet, emeklilere adeta bir fazlalık muamelesi yaparak, onlara ödenen maaşı bile çok görüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum; emekli yurttaşlarımıza hiç olmazsa yılda bir defa bir bayram öncesinde ‘bayram ikramiyesi’ ödeyerek onları biraz rahatlatın.”

EMEKLİ MAAŞLARINDA İYİLEŞTİRME YAPILSIN

Çıray, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Resmi rakamlara göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksi son bir yıl içinde 300 liradan fazla bir artış göstermiştir. Yapılan enflasyon zammı ise bunun yarısını bile karşılamamaktadır. Bu da gösteriyor ki, emekli maaşlarında bir iyileştirme yapılmalıdır. Emeklilerimiz bu bayramı da darlık ve sıkıntı içinde idrak edeceklerdir. Hükümetin bu konuda bir adım atmasının zamanı geldi de geçiyor bile… Emeklilere her bayramda makul miktarda bir bayram ikramiyesi ödenmelidir. Bu yolla hem mutfaktaki enflasyon kaybından hem de asgari geçim endeksinden kaynaklanan farklar telafi edilebilir. “

EMEKLİLER ARASINDAKİ ADALETSİZLİK GİDERİLSİN

Çıray, 2000 öncesi emekli olanlar ile bu tarihten sonra emekli olan vatandaşlar arasındaki gelir farkı yüzünden yapılan zamların da emekliler arasında adaletsizliğe yol açtığını belirterek, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu adaletsizliğe bir çözüm aramalı ve emekliler arasındaki gelir dengesizliğine bir hal çaresi bulmalıdır” görüşünü savundu.

Milletvekili olarak halkın içinde olduğunu ve onların problemlerini dinlediğini vurgulayan Çıray, “Elbette sadece emekli vatandaşlarımızın değil çalışan bütün kesimlerin maaşlarının artırılması ve belirli bir düzeye getirilmesi gerekiyor” görüşünü savundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.