1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'DEN GÜL'E SPAM UYARISI
CHP'DEN GÜL'E SPAM UYARISI

CHP'DEN GÜL'E SPAM UYARISI

.

A+A-

 CHP'den Gül'e 'unfollow' çağrısı

CHP’den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, sansür eleştirilerinin hedefi olan internet düzenlemesini için, “unfollow” ve “spam” uyarılı veto çağrısı geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Gül’den internete ilişkin geçmişteki açıklamalarıyla tutarlı davranmasını isteyerek, “Aksi takdirde başta kendi çocukları olmak üzere twitter ve facebook’taki milyonlarca gencimiz kendisini ‘unfollow’ edecektir. Hatta Sayın Gül ‘spam’lanmaya da şimdiden hazırlıklı olmalıdır” dedi. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, “Sayın Cumhurbaşkanı bunu veto etmezse Twitter’dan sileceğim ve kendisini takip etmeyeceğim” açıklamasında bulundu.


O SÖZLERİNİ ANIMSATTI

Oran dün yaptığı açıklamasında Gül’ün 5 Mart 2011’de Mısır’daki olaylara ilişkin sosyal medyadan paylaştığı, “Mısırlı gençler, sosyal medyanın gücünü o kadar etkin kullanmışlar ki, eski yöneticilerin tedbir almasına bile fırsat kalmamış. İletişim teknolojilerinin eriştiği bu güç karşısında hiçbir kapalı rejimin uzun vadede ayakta kalması mümkün değil” ve 28 Mayıs 2011’de Twitter’dan attığı “Benim görüşüm, temelde hiç bir özgürlük kısıtlaması olmamalı. İsteyen herkes internette özgürce dolaşabilmeli” mesajlarını anımsattı. Oran şöyle dedi:


AMAÇ İNTERNET SANSÜRÜ

“Bugün önüne gelen düzenleme internet özgürlüğünü yok eden, AB standartlarından uzak, interneti sansürlemeyi amaçlayan bir yasadır. Yasayla, bugün yargıçlarımıza tanınmış olan müdahale, sansür hakkının doğrudan yürütmeye verilecek olmasının sakıncalarını da geçen hafta bizzat yaşadık. Yasa ile internet sitelerine erişimin yürütme tarafından keyfi olarak engellenmesinin önü açılmış, erişim sağlayıcılara kişilerin özel bilgilerini toplayarak TİB’e verme zorunluluğu getirilmiş,  yine Erişim Sağlayıcıları Birliği isimli bir birlik kurulması zorunlu kılınarak denetim mekanizması daha da merkezileştirilmiştir. Yasa ile getirilen yükümlülükler internet erişim ve içerik sağlayıcıları için maddi külfetler de yaratmakta, bu da internetin daha pahalı olmasına neden olmaktadır.


40 MİLYON KULLANICININ HAKKI


Anayasanın özel hayatın gizliliğine, basın özgürlüğüne, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı olan bu yasanın Cumhurbaşkanı tarafından yeniden görüşülmek üzere Meclis’e gönderilmesi gerekir. Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın değil, gençlerin, 40 milyon internet kullanıcısının ve tüm halkımızın da haklarını korumak, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olduğunu kanıtlamak zorundadır. Kendisinin daha önceki sözleriyle tutarlı hareket etmesini millet adına bekliyoruz. İnternet özgürlüğü asla kısıtlanamaz, bu çağda hiçbir kapalı rejim sansürle, dayatmayla, baskıyla ayakta kalamaz. Cumhurbaşkanı bu yasa teklifini veto etmeli ve görev süresi bitmeden bir kez olsun halkın çıkarlarını korumalıdır. Aksi takdirde başta kendi çocukları olmak üzere twitter ve facebook’taki milyonlarca gencimiz kendisini “unfollow” edecektir . Hatta Sayın Gül ‘spam’lanmaya da şimdiden hazırlıklı olmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.