1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'DEN ERKEN SEÇİM ATAĞI
CHP'DEN ERKEN SEÇİM ATAĞI

CHP'DEN ERKEN SEÇİM ATAĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 17 Aralık fezlekesinin yeniden gündeme getirilmesini istemediği için yeniden seçimin dışında bir hükümet formülü istemediği iddiaları her geçen gün daha da netleşiyor

A+A-

Bu nedenle yapılan koalisyon görüşmelerinin çıkmaza gireceğini iyice anlayan CHP, AKP ile yapılan koalisyon görüşmelerinden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın engellemesi nedeniyle sonuç çıkmasından umudunu kesmeye başladı.

GÖRÜŞMENİN ARDINDAN HAZIRLIKLARA DERHAL BAŞLANACAK

CHP yönetimi bu nedenle seçim hazırlıkları için düğmeye basma kararı verdi. Pazartesi günü yapılacak Davutoğlu Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından büyük bir ihtimal ile "Koalisyon Hükümeti" çıkmayacağını düşünen CHP, görüşmenin hemen ardından "Erken Seçim" hazırlıklarına başlayacak

KILIÇDAROĞLU'NDAN "HAZIRLIKLAR BAŞLASIN" TALİMATI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olası erken seçimde kullanılacak bayrak, flama ve afişler için ihale hazırlıklarına başlanmasını istedi. Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre; Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun büyük koalisyon için pazartesi günü saat 18.00’de randevu vermesi üzerine CHP’de, görüşme için yoğun bir tempoyla çalışma başlatıldı. CHP heyeti, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Davutoğlu ile yapacağı görüşmede masaya koyacağı konu başlıkları üzerinde ayrıntılı bir çalışma yapıyor.

"SÜRPRİZ OLABİLİR"

CHP’de, iki farklı görüş öne çıkıyor. CHP’de bazı MYK üyeleri; AKP’nin, Anayasa’nın öngördüğü 45 günlük süreyi doldurmak için oyalama taktiği izlediği düşüncesini dile getiriyor. Bazı MYK üyeleri ise pazartesi günü yapılacak görüşme konusunda “iyimser” bir tablo çizerek, “Cumhurbaşkanı engel olmazsa sürpriz yaşanabilir, iki lider olası bir koalisyona yeşil ışık yakabilir” diyor.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise Davutoğlu’nu olası bir hükümet konusunda “samimi” ve “istekli” buluyor. Ancak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tavrı nedeniyle erken seçimin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Kılıçdaroğlu’nun, bu nedenle kurmaylarına, “erken seçim” hazırlıklarının başlatılması talimatını verdiği belirtiliyor.

CHP’de, erken seçim hazırlıkları kapsamında atılan adımlar şöyle:

1- TEŞKİLATA KOALİSYON BROŞÜRÜ: Seçimlerin hemen ardından partinin kamuoyuna deklare ettiği; 14 maddeden oluşan, “CHP’nin Koalisyon İlkeleri” broşüründen 200 bin adet basılarak 81 il teşkilatına dağıtıldı. Teşkilatlara, CHP’nin hükümet kurma sürecindeki “yapıcı” ve “pozitif” tutumuyla 14 ilkesinin halka anlatılması istendi.

2- VEKİLLERE ANKARA ÇAĞRISI: CHP’li milletvekilleri Ankara’ya davet edilerek “Seçime hazır olun” mesajı verilecek. Milletvekillerinin seçim bölgelerinde yapacağı propagandalarda kullanacağı notlar da hazırlandı. AKP ile koalisyon konusunda pazartesi günü olumlu bir gelişme olursa, çarşamba günü milletvekillerine CHP’nin neden hükümete girdiği anlatılacak. Vekillerden, seçim bölgelerine gitmeleri ve bu konuyu anlatmaları istenecek.

3- BİLDİRGE İÇİN ANKET: 7 Haziran seçimlerinde ekonomik vaatleriyle öne çıkan CHP’de, yeni seçim bildirgesi hazırlıklarına da başlandı. Bunun için öncelikle anketler yapılacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, bildirgenin altyapısını oluşturacak anketin sorularını belirledi.

4- PROPAGANDA HAZIRLIĞI: Seçimde izlenecek seçim stratejisi konusunda da hazırlıklar başladı. Olası bir erken seçimde izlenecek strateji konusundaki hazırlıkları Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ile Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak yürütüyor.

5- BAYRAK, AFİŞ HAZIRLIĞI: CHP Lideri Kılıçdaroğlu, seçimlerde kullanılacak bayrak, flama ve afişler için ihale hazırlığı yapılması talimatını da verdi. Eşzamanlı olarak genel başkanın seçimlerde mitinglere gitmek için kullanacağı uçağın kiralanması için de şimdiden şirketlerle temasa geçilmesi talimatı verildi.

kaynak;habertürk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.