1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'DEN AKP BAKANINA TEPKİ! 'SORUYU ANLAMAMIŞ'
CHP'DEN AKP BAKANINA TEPKİ! 'SORUYU ANLAMAMIŞ'

CHP'DEN AKP BAKANINA TEPKİ! 'SORUYU ANLAMAMIŞ'

ÖZEL HABER - 'AKP bakanlarından nihayet biri önergemi cevaplandırdı, o da soruyu anlamamış'

A+A-

Haber: Onur AKAY

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin cevaplaması için, İzmir'in içme suyunun neredeyse yarısını karşılayan Tahtalı Barajı koruma havzasını kirletilmesiyle ilgili bir soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Bugüne kadar sorularıma cevap veremeyen AKP bakanlarından nihayet biri önergemi cevaplandırdı, o da soruyu anlamamış” dedi.

TBMM Başkanlığına verdiği önergesinde su kaybını ve kirliliği önlemek amacıyla Tahtalı Barajı Havzası koruma altına alındığına dikkati çeken Çıray, havzada yasak olmasına rağmen kirlilik yaratacak  kaçak birçok ticari faaliyetin varlığından yola çıkarak Güllüce’ye şu soruları yöneltmişti:

Tahtalı Su Havzası'ndaki su koruma alanında, havzanın kirliliğine neden olacak kaçak yapılaşmalar yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Tahtalı barajı havzası içerisinde ÇED raporu olmayan kaçak, ruhsatsız ve izinsiz yapılmış kaç işyeri bulunmaktadır?

Tahtalı Su Havza’sında ruhsatsız olarak faaliyet gösteren ve havzadaki içme suyunu yer altından çekerek yoğun miktarda su tüketip kirli sularını da havzaya boşalttığı iddia edilen firma tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise bu işletmenin faaliyetleri durdurulmuş mudur?

“GÜLLÜCE BANA LAF YETİŞTİRECEĞİNE ÇEVRE KİRLİLİĞİ HAKKINDA SORUMLULUĞUNUN GEREĞİNİ YAPSIN”

Bir gazetecinin, Tahtalı Barajı koruma havzasındaki çevre kirliliğini gündeme getiren Çıray’ın yukarıdaki soruları hakkında görüşünü sorduğu Bakan İdris Güllüce, Çıray'ın bu konu ile ilgili adres şaşırdığını, konunun muhatabının İzmir Büyükşehir Belediyesi ve su idaresi olduğunu söylemişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın bu cevabı üzerine bir açıklama yapan Çıray, “Bugüne kadar sorularıma cevap veremeyen AKP bakanlarından nihayet biri önergemi cevaplandırdı, o da soruyu anlamamış. Ben sorumu öncelikle çevre kirliliğinin baş sorumlusu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönelttim. Bakan ille de sorumlu bir belediye arıyorsa o da AKP’li Belediye Başkanı’nın yönettiği Menderes Belediyesi'dir. Diğer yandan çevreyi kirleyen böyle firma veya firmalar varsa Menderes Belediyesi de İçişleri Bakanlığı Zabıta Yönetmeliği’nin 10. Maddesi gereği işlem yapabilirdi. Üstelik ben sorumda belirtmemiş olmama rağmen Sayın Bakan havzayı kirleten, yani çevre kirliliği yaratan böyle bir firma olduğunu beyanıyla ikrar etmiştir.

Sayın Güllüce çevre kirliliğini önleme konusunu siyasete alet edeceğine sorumluluğunun gereğini yapsın. Üstelik konu madem kendilerini ilgilendirmiyordu, o halde niçin İzmir İl Müdürlüğü’nü arama ihtiyacını hissetti?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.