1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'DEN ADNAN MENDERES AÇILIMI
CHP'DEN ADNAN MENDERES AÇILIMI

CHP'DEN ADNAN MENDERES AÇILIMI

AYDIN'ın Koçarlı İlçesi'nde CHP'li Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, kent merkezinde yapılan parka merhum başbakan Adnan Menderes'in adını verdi ve heykelini dikti. Park ve heykelin açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da...

A+A-

AYDIN'ın Koçarlı İlçesi'nde CHP'li Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, kent merkezinde yapılan parka merhum başbakan Adnan Menderes'in adını verdi ve heykelini dikti. Park ve heykelin açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da katıldı, "Siyasi idamlar siyasi cinayetlerle eş değerdir. Biz siyasetin her döneminde siyasi idamlara karşı çıktık" dedi.

ÇAM FISTIĞI FESTİVALİ

Koçarlı 11'inci Çam Fıstığı Festivali, ilçe merkezinde yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP'li Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Adayı Bülent Tezcan, CHP'li diğer vekil aday Tayfun Talipoğlu ve Metin Ülkü Baydar ile çeşitli sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda son bulan yürüyüş sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Başkan Öztürk, konuşma yaptı.

"ÜRÜNÜ ZİRAİ ÜRÜN OLARAK KABUL ETTİREMİYORUZ"

İlçenin tanıtımı için geleneksel olarak düzenlenen festivalin 11'incisini gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Öztürk, "Çamfıstığımız, yani bu toprakların deyimiyle 'Künar'ımız Koçarlı'mızın altını. Biz bu altınla ilçemizin adını önce ülkemize ardından dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Ancak Koçarlımızın altını olan çamfıstığımızın üreticisi dertli; çünkü bin bir zahmetle emekle işledikleri ürünü zirai ürün olarak kabul ettiremiyoruz. Bu yüzden üretici olmanın hiçbir desteğini göremiyoruz. Çiftçimizin işledikleri ürününün toprağının tapusu yok. Bizler bu sorunun acilen çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Koçarlı Belediye Başkanı ve aynı zamanda Koçarlı Ziraat Odası Başkanı olarak ben bu işin sonuna kadar takipçisi olduğumu sizlerin huzurunda ilan ediyorum" dedi.

"MENDERES BİZLERİN ORTAK DEĞERDİR"

Adnan Menderes'in Aydınlıların gururu olduğunu ifade eden Öztürk, "Bugüne kadar Adnan Menderes hakkında herkes konuştu. Herkes onun adını kullanarak bir şeyler elde etmeye çalıştı. Ancak kimse onun anısına sahip çıkmadı. Herkes Aydınlı olduğunu Çakırbeyli'de doğduğunu söyledi. Ama onun aziz hatırasına sahip çıkan olmadı. Merhum Adnan Menderes'in siyasi görüşü ne olursa olsun, milletimizin sevgisini kazanmış değerli bir devlet büyüğümüzdür. Koçarlı'dan çıkmış başbakandır. Koçarlılılar başta olmak üzere Aydınlıların gururudur. Bizlerin ortak değeridir. Adnan Menderes'in asıl yeri milletimizin saf ve temiz kalbidir. O milletimizin sinesinde yerini bulmuştur. Ancak biz bu heykelle Adnan Menderes'in adını ve hatırası bir de memleketi Koçarlı'da yaşatacağız" diye konuştu.

"SİYASİ İDAMLAR SİYASİ CİNAYETLERLE EŞ DEĞERDİ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Adayı Bülent Tezcan, "Siyasi idamlar siyasi cinayetlerle eş değerdir. Biz siyasetin her döneminde siyasi idamlara karşı çıktık. Siyasi idamlar örgütlü bir cinayet olduğunu ifade ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Siyasi idamlardan siyasi rant içerisinde olmadık olmayacağız da. Adnan Menderes ülkenin ve Aydın'ın çok değerli bir siyasetçisiydi.

ATATÜRK SEÇTİRDİ

Atatürk ilk seçimlerde, Adnan Menderes'i milletvekili seçtiriyor. Adnan Menderes'i siyasete taşıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Koçarlı Belediyesi'nin kuruluş tarihi 1946'dır. Bu tarihe çok dikkat edin. Türkiye'nin çok partili rejime geçiş tarihide 1946'dır. Bugün burada festival için bir araya geldik. Ancak Adnan Menderes'in heykelinin de açılışını birlikte yapacağız. Koçarlı'da yıllardan beri sorun halinde gelen altın değerindeki çam fıstığı zirai ürün olmadığı için desteklerden yararlanamıyor. Tapusuz arazi sahipleri ise zor durumda olduğunu biliyoruz. Bunun çözümü için buradayız" dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, Koçarlı Belediye Başkanı Öztürk ve CHP'li Tezcan, Koçarlı Çakırbeyli merhum başbakan Adnan Menderes Parkı ve heykelini birlikte açtı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.