1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'DE YÖNETİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN ŞİFRESİ
CHP'DE YÖNETİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN ŞİFRESİ

CHP'DE YÖNETİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN ŞİFRESİ

Seçimlerde aday yapılan isimlerin seçilmesinde Adnan keskin'in büyük rolü olduğu konuşuluyordu.

A+A-

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşulan MYK değişikliğini tamamladı. 30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından parti tabanından gelen değişiklik isteklerine kulak veren Kılıçdaroğlu’nun MYK dışı bıraktığı en önemli isim ‘Örgütün Abisi’ sıfatıyla Temmuz 2012 Kurultayı sonrasında Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirdiği Adnan Keskin oldu. Seçimlerde aday yapılan isimlerin seçilmesinde Adnan keskin'in büyük rolü olduğu konuşuluyordu. İşte CHP'de yapılan değişikliklerin şifresi hürriyet gazetesinde böyle yer aldı.

ÖNDER SAV GERİ Mİ DÖNÜYOR

Kılıçdaroğlu’nun Keskin yerine tercih ettiği isim ise eski Genel Sekreter Önder Sav’a yakınlığı ile bilinen ve son kurultayda genel merkez listesini delerek Parti Meclisi’ne seçilen Tekin Bingöl oldu.

Belediye Başkan adaylarını büyük ölçüde belirleyen ve ‘Beşli Komisyon’ olarak adlandırılan komisyonda Adnan Keskin ile birlikte görev alan isimlerden sadece Bülent Tezcan koltuğunu korudu. Tezcan dışındaki isimler Umut Oran, Gökhan Günaydın ve partinin 2’nci kadın genel sekreteri Bihlun Tamaylıgil de Keskin gibi MYK dışı kaldı. MYK dışı kalan diğer 2 isim ise Nihat Matkap ve Perihan Sarı oldu.

GÜÇLÜ GENEL SEKRETERLİK DÖNEMİ

Kılıçdaroğlu’nun il başkanlarının “Güçlü Genel Sekreterlik dönemine geri dönelim” talebine verdiği yanıt ise Tamaylıgil’in yerine Gürsel Tekin’i atamak oldu. Tekin’in Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’ndan Genel Sekreterliğe kaydırılması fiili ‘Güçlü Genel Sekreterliğe’ atılan adım olarak nitelendirildi.

Bülent Tezcan ile görev alanı değiştirilen Tekin ile birlikte MYK üyeliklerini sürdüren diğer isimler ise Sezgin Tanrıkulu, Erdoğan Toprak, Faik Öztrak, Sencer Ayata, Faruk Loğoğlu, Emrehan Halıcı, Yakup Akkaya ve Haluk Koç. Diğer isimlerden farklı olarak Koç, İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na kaydırıldı. MYK’nın diğer yeni isimleri de Seyhan Erdoğdu, Emel Yıldırım, Veli Ağbaba, Aytun Çıray, Burhan Şenatalar.

ÖNDER SAV DENGESİ

Kılıçdaroğlu’nun tercihleri açısından bakıldığında ortaya çıkan en ilginç tablo Önder Sav’a yakın isim Tekin Bingöl ile Gürsel Tekin tercihlerinde oldu. Yeni tüzükte örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığının sorumluluğu, eski tüzükte Genel Sekreter tarafından üstleniliyordu. Yeni atamalara göre Sav’a yakın isim Tekin Bingöl örgütten sorumlu olurken, Sav’ın yıldızının hiç barışmadığı Gürsel Tekin ise Sav ile özdeş genel sekreterliğe getirilmesi dikkat çekti. Uzun süre Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile çalışan ve son kurultayda da PM’ye giren gazeteci kökenli Emel Yıldırım’ın Kılıçdaroğlu tarafından Basın ve Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmesi de dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.