1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'DE GAP ALARMI
CHP'DE GAP ALARMI

CHP'DE GAP ALARMI

CHP, GAP projesinin hedeflerine ulaşması için gerekli tedbirlerin alınması gerekçesiyle Meclis araştırması açılmasını istedi.

A+A-

ANKARA (ANKA)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesiyle GAP’ın masaya yatırılması talep edildi.

İLERLEME KAYDEDİLMEDİ

Önergenin gerekçesinde, 2008 yılında açıklanan GAP eylem planı ana hedeflerinden hiçbirisine ulaşamadığı, bölge halkının ve ülkenin refahı için büyük önem taşıyan GAP projesinin aradan geçen 7 yılda kayda değer bir ilerleme kaydedemediği iddia edildi.

2008 eylem planında, GAP projesinin ana damarı olan sulama hedeflerinin gerçekleştirileceğinin sözü verildiği ifade edilen gerekçede şöyle denildi:

SULANAMIYOR

“1 milyon 822 bin hektarlık toplam sulama alanının, 1 milyon 80 bin hektarının 2013 itibariyle suya kavuşmuş olacağı belirtilmişti. Aradan geçen 7 yılda yalnızca 411 bin 508 hektarlık alan suya kavuşturulabildi.

GAP projesinin hedeflerine ulaşması için gerekli tedbirlerin alınması ve 2008 Eylem Planı’nın başarısızlığının nedenlerinin anlaşılması ve çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını için gereğini arz ederiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.