1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'DE ÇATLAK BÜYÜYOR! MİLLETVEKİLLERİNE ŞOK SÖZLER
CHP'DE ÇATLAK BÜYÜYOR! MİLLETVEKİLLERİNE ŞOK SÖZLER

CHP'DE ÇATLAK BÜYÜYOR! MİLLETVEKİLLERİNE ŞOK SÖZLER

CHP Milletvekilleri arasında sert atışma...

A+A-

CHP'de çatı adaya sıcak bakmayan ulusalcı kanat, seçimin ardından "Biz demiştik" dedi. Aralarından Emine Ülker Tarhan, Nur Serter, Süheyl Batum ve Birgül Ayman Güler'in de olduğu milletvekilleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadroğlu'nun istifasını istedi.

Çatı adayın yüzde 58 ile en yüksek oyu aldığı İzmir'de milletvekillerini istifa çağrılarına sert çıktı. En sert tepki "Gidin İşçi Partisi'ne ya da kendi partinizi kurun" sözleriyle İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu'ndan geldi. Moroğlu ve diğer vekiller görüşlerini şöyle aktardı: 

İŞÇİ PARTİSİ'NE GİDİN

Mustafa Moroğlu: Bugüne kadar arkadaşların parti ahlakına, kültürüne disipliline yola çıktığı insanların yoldaşlık, arkadaşlık vefa duygusu içinde hareket etmedikleri davranış biçimi yeni değil. Bu arkadaşlar partinin yetkili organlarındaysalar genel başkanla iyiler ama başka arkadaşlara görev verilirse muhalifler. Bu ikiyüzlülüğün dik alasıdır. Kılıçdaroğlu partinin gövdesini koruyarak sağdan soldan isimler aldı. Bunlar parti sözcüsü, grup başkanvekili oldular. 

Bu ihanettir. Türkiye'nin çıkarı için büyük bir uzlaşı sağlayarak aday çıkarıldı ama onun başarısız olması için ellerinden ne gelirse yaptılar. Ahlaki mi bu? Ben 40 derece sıcakta mücadele edeceğim. Bu hanımfendiler, beyefendiler oturacak, seçim biter bitmez 'istediğimiz oldu artık genel başkanla hesaplaşmanın zamanıdır' diyerek ölü seviciliğe soyunacaklar. Kurultay isteyebilirler ama bu basın toplantısıyla istenmez. Yeterli imzayı bulursan kurultay toplanır. Üç kişi istedi diye olmaz. Hangi ahlak bunu kabul eder? Parti herkese göre karar mı alacak? Ağaç gölgesinde militanlık yapmak, meydan okumak yok. İşçi Partisi'ne mi gidecekler yeni bir parti mi kuracaklar buyursunlar. Yolları açık olsun"

"ÜST PERDEDEN KONUŞARAK MÜCADELE OLMAZ"

Mehmet Ali Susam: Parti içinde tartışmadan bu işler konuşulmadan bireysel çıkışları doğru bulmam. 

Hülya Güven: Tek başlarına çıktılar, doğru değildi. Seçimin analizini yapmaları lazımdı. Sandığa gitmeyerek kendileri oy kullanmadıkları gibi başkalarının da oy kullanmalarını etkileyerek 'oy oranı düşük' demek çok yanlış. Eğer katılım yüksek olsaydı bu sonuç çıkmayacaktı. İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı olarak göreceğimize inanıyorum. Muhaliflerin bu çıkışı sonuç getirmez bir girişim olarak kalır. 

Rıza Türmen: Yapılan açıklama çok yanlış. Genel Başkan'ın gitmesi söz konusu değil. Partinin daha başarılı olması Genel Başkanın koltuğunda kalmasıyla sağlanır.

Erdal Aksünger: Bütün her şeyin günahını genel başkan da arayanlar ilk önce kongrenin insiyatifini ele alacaklar. Partinin tüzüğü var. O tüzüğe uygun bir şekilde yapabilenler varsa hodri meydan yapsınlar. Parti seçim sonucunu değerlendirecektir ama üç kişinin çıkıp ta ortalıkta bezirganlık yapması hoş değil. Üst perdeden konuşarak mücadele olmaz. Halkın içinde olacaksın. 

Musa Çam: Seçimin üzerinde iki gün geçti. Partimizin yetkili organları toplanıp bir durum değerlendirmesi yapacağı kesindir. Alınan sonucun bütün yönleriyle inceleneceği başarı ve başarısızlığın bütün detayları açıklanacaktır. Yetkili organlar toplanıp bir durum değerlendirmesi yapmadan partide bir kargaşa yaratmanın hiç kimseye faydası ve katkısı olmayacaktır. Elbette ki parti yöneticilerimiz üzerlerine düşen sorumluluk ve görevi yerine getireceklerdir. Bu dönemde daha soğukkanlı olmak gerekir.

CHP GENÇLİK KOLLARINDAN KURULTAY TALEP EDEN MİLLETVEKİLLERİNE TEPKİ 

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, CHP Gençlik Kolları Örgütleri adına yaptığı yazılı açıklamada, cumhurbaşkanı seçimi sonrasında CHP'li bazı milletvekillerinin olağanüstü kurultay talep etmesine tepki gösterdi. Parti içi görüşlerini bir basın toplantısı ile medyayla paylaşan milletvekillerinin sorumsuz davrandıklarını belirten Yıldız, "Tarlada izi olmayanların, bugün harmanda koşuşturmaları ibretliktir. siyaset emek ister özveri ister. Partimizin karar süreçleri tamamlanmasına rağmen almış olduğu kararları kamuoyunda tartıştırmak tartışmaya açmak ilkelerimiz ve düşüncelerimiz doğrultusunda seçmenlerimize ve gençlerimize hakarettir" dedi. 

"AİLEMİZ GİBİ GÖRDÜĞÜMÜZ PARTİMİZİ KORUMAK BİZLER İÇİN DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE ÖNCELİK OLMUŞTUR"

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Yıldız'ın milletvekillerini uyararak gençlik kollarını tavır almaya çağırdığı açıklamada, "Tarlada izi olmayanların, bugün harmanda koşuşturmaları ibretliktir. Türkiye'nin kurucu iradesi olan partimiz kurumsal ciddiyetini tarihinden alarak bugünlere gelmiştir. Bu iradenin onurlu savunucuları partilerini her daim ailesi gibi görmüş ve aidiyetle partilerine bağlanmışlardır. Partimizin medya önünde tartıştırılmasına izin verenler ve bunu bir fırsata dönüştürenler bu ciddiyete gölge düşürmüşlerdir. 1952 yılından bugüne aktif olarak görev yapan gençlik örgütlerimiz birçok önemli siyasi aktör yetiştirmiştir. Bu ailede yetişen tüm mücadele arkadaşlarımız bizlere parti kültürünün ve disiplininin ne demek olduğunu her daim yüreklice göstermişlerdir. CHP Gençlik Örgütleri mazisinde olduğu gibi bu dönemde de bir inisiyatif almayı tercih etmiştir. Ailemiz gibi gördüğümüz partimizi korumak bizler için dün olduğu gibi bugün de öncelik olmuştur" ifadelerine yer verdi. 

"PARTİMİZİN KARARLARINI KAMUOYUNDA TARTIŞTIRMAK SEÇMENLERİMİZE VE GENÇLERİMİZE HAKARETTİR"

Yapılan açıklamalara "Hakaret" diyen Yıldız, "Ortak akıl egemen kılınırken, izlenecek politik hakkın belirlenme sürecinde istişare geliştirilirken farklı bir görüşü kurullarda dile getirmek demokratik bir haktır. Parti disiplini, etiği ve örgütlülüğü gereği alınan karar ne olursa olsun kararı siyasallaştırmak, toplumsallaştırmak parti görevidir. Partimizin karar süreçleri tamamlanmasına rağmen almış olduğu kararları kamuoyunda tartıştırmak tartışmaya açmak ilkelerimiz ve düşüncelerimiz doğrultusunda seçmenlerimize ve gençlerimize hakarettir. Alınan ve alınmış olan kararlar da parti kademelerinde ortak aklın sonucunda alınmıştır. Kurullarda farklı davranış biçimi gösterenlerin eylemleri öteden beri bahsettiğimiz aidiyet duygusunun dışına çıkmaktan başka bir şey değildir. Sürekli bir şekilde aynı isimlerin partimizi medya önünde yıpratmasına karşılık; gençlik örgütlerimiz demokratik kurullar üzerinden gerekli kararları ve inisiyatifi almaya ısrarlı bir şekilde devam edecektir" açıklamasında bulundu. 

"TARLADA İZİ OLMAYANLARIN BUGÜN HARMANDA KOŞUŞTURMALARI İBRETLİKTİR"

Yıldız, "İktidarın devlet gücünü ve haram havuzunun ekonomik ve medya desteğini arkasına alarak yürüttüğü insafsız, eşit olmayan bir kampanyada; partimiz tüm unsurları ile alanda mücadele verirken ortada gözükmeyip pusu kurma ve tuzak siyasetini güdenlerin bugün konuşmaya hakları olmadığı görüşündeyiz. Siyaset emek ister, özveri ister, disiplin ister. Tarlada izi olmayanların bugün harmanda koşuşturmaları ibretliktir" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.