1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP SEÇİMLERE EFSANE İSİMLE GİRECEK
CHP SEÇİMLERE EFSANE İSİMLE GİRECEK

CHP SEÇİMLERE EFSANE İSİMLE GİRECEK

Seçim kazanan partilerin efsane tanıtımcısının adı bu seçimler için CHP ile birlikte anılıyor.

A+A-

Siyasal iletişim kavramı hemen her seçim öncesi gündeme gelir ve siyasi partilerin hangi iletişimcilerle çalışacağı önemli bir konu olur. Ve her seçim döneminde Ali Taran adı öne çıkar ve tartışılır. Bu kez de farklı bir gelişme olmadı ve yine gündeme Ali Taran geldi. Birlikte anıldığı siyasi parti ise Cumhuriyet Halk Partisi! Bu süreçte her iki taraf birbirinden ne bekler ve ne bulur bir başka konu, ancak bu yazı ağırlıklı olarak Ali Taran ve onun iletişimciliği ile ilgili.

GENÇ PARTİ

Siyasal iletişim denince neden Ali Taran ilk akla gelen isim oluyor? Bilindiği üzere Türkiye’nin yakın siyasi hayatında Ali Taran kaynaklı bir başarı öyküsü; yeni kurulmuş bir parti olan Genç Parti’yi sıfırdan alıp yüzde 7’lere kadar çıkaran bir iletişim mucizesi durmakta… Ali Taran için mucizevi iletişim çözümleri son derece sıradan işlerdir. Yanal düşünen bir beyin olarak her türlü çılgınlık, akla gelmeyecek yaklaşımlar, sivrilikler her an yapabilecekleridir. Bu farklılık kitlelerin ilgisini ve dikkatini bir an için çekip bir yere toplayabiliyor ve orada istediği mesajı verebiliyor. Bu özelliği de ister ticarette ister siyasette olsun onu yeteri kadar cazip kılıyor. Belli ki CHP için de böyle olmuş.

Ali Taran bir reklamcı. Ajans Ada, Merkez Ajans, Birleşik Reklamcılar gibi ajanslarda edindiği birikimler ve orada kendinden önceki reklamcılardan dağarcığına kattığı çok değerli deneyimlerle şekillenmiş farklı bir reklamcı. Kuşkusuz Ali Taran’ın hayatında Ersin Salman, Nazar Büyüm ve İzmir Tolga gibi isimlerin önemli ve değerli yerleri vardır. Ama verimsiz bir toprağı ne kadar sularsanız sulayın ot bile yetiştiremezsiniz.

Öncüllerinden edindiği bilgi ve birikimleri almayı bilen, aldıklarını kendi verimli toprağında beslemeyi ve istediği verimi almayı bilen bir reklam ustasıdır Ali Taran.

HEDEF KİTLE

Şunu özellikle belirtmek gerekir ki Ali Taran, zaman ve mekân sorunsallarıyla uğraşmayı sevmeyen, yalın analizler yapma kabiliyeti çok güçlü bir iletişimcidir. Nitekim Genç Parti deneyimi bu özelliğini çok net sergilediği ve incelemeye değer bir olaydır.

Ayrıca; günümüz dünyasını, pop kültürü çok iyi anladığı, istediği ve hedef aldığı kitleye kısa yoldan, tek bir bireyi kaçırmamacasına ve kendi diliyle ulaşmayı çok iyi bildiği kanıtlanmış bir olaydır. Çünkü ticari iletişimcilerin içinde yaşadığı; A, B, C sosyoekonomik statü gruplarıyla sınırlamaz kendini.. ve orada sıkışmaz.

BAŞARILI REKLAMLAR

Geniş kitlelere ulaşmak, mesajını çok kısa ve net olarak vermek için sınırsız bir alana açılır. Onu tanımlayacak bir özellik de zekâsı ve onu kullanma biçimidir. Geçmişindeki başarılara bakacak olursak; Lassa reklamları, Brisa reklamları, Derby’de kullandığı tipleme, basit bir çakmak reklamındaki söz oyunları, efsanevi Yapı Kredi reklamları, dillere pelesenk olmuş onca slogan… Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu ki; zekâsına ve yaratıcılığına teslim edilen ürünün çok iyi tanımlanmış olması ve hedefin net olarak konmasıdır. Bu önkoşul yerine getirildiği takdirde, pop kültürü ve sokağı tanıyan ve anlamış bir reklamcı olarak, kitleleri nasıl, ne zaman, nerede etkileyeceğini kısa sürede belirleyerek yola çıkacaktır. Rekabet kurallarının geçerli olduğu ve siyasetin de pazarlandığı bir pazar Ali Taran için verimli bir alandır. Onun sıra dışı özellikleri, farklı, yaratıcı ve etki dili CHP’deki beklentileri artırmakta kuşkusuz. Yaşayacağımız seçim sürecinde de Ali Taran’ın CHP dünyasının ve söylemlerinin sınırlarına hapsolmaması, dışına çıkması ve kitlelerin dikkatini farklı bir dille çekmesi hiç de sürpriz sayılmamalıdır.

Ha, sonuç ne olur bilinemez. Orası siyaset arenasıdır, siyaset kendi kurallarıyla çalışır, orada önceden hesap edilemeyecek konjonktürel gelişmeler her an mümkündür. Hani bir söz vardır ya, “Herkes sakız çiğner ama kimse Ayşe Hanım gibi şaklatamaz” diye, sanki onun için söylenmiş gibidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.