1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP KARIŞTI! BAYKAL'DAN KILIÇDAROĞLU'NA SERT SÖZLER!
CHP KARIŞTI! BAYKAL'DAN KILIÇDAROĞLU'NA SERT SÖZLER!

CHP KARIŞTI! BAYKAL'DAN KILIÇDAROĞLU'NA SERT SÖZLER!

Antalya Milletvekili ve CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, çatı adayı olarak çıkarılan İhsanoğlu için ağır sözler sarfetti.

A+A-

Antalya Milletvekili ve CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu MHP’yle birlikte çatı cumhurbaşkanı adayı olarak çıkarmasına çok sert tepki gösterdi.

Deniz Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kurnazlıkla suçladı, “Siyasetten vazgeçince yerini kurnazlık almaya başlar. Cumhurbaşkanlığı adayı kurnazlıkla seçilmez, siyasetle seçilir” dedi. Baykal, İhsanoğlu’nun seçilemeyebileceğini söyledi.

Baykal, İhsanoğlu’nun aday olarak çıkartılmasının CHP’de yarattığı şaşkınlığın ardından Habertürk’ün konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Baykal’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

- Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin “kutuplaşan toplumu bütünleştirecek, herkesin Cumhurbaşkanı olabilecek” aday tarifi yanlış mıydı?
 
Kutuplaşmayı gidermenin yolu kutuplardan birine gidip teslim olmak değildir. Kutuplaşma dediğiniz bir dengedir. Demokrasi birbirimize tahammül etmek zorunda olduğumuzu anlamamızla hayata geçer. Herkese yer var, kendini koruyacaksın. “Falan uluslararası kuruluşun başında vatandaşımız var, değerli bir insan... Canım boşver, şimdi teslim olalım, kaleyi içten fethederiz” demekle olmaz. Siyasetten vazgeçince yerini kurnazlık almaya başlar. Cumhurbaşkanlığı adayı kurnazlıkla seçilmez, siyasetle seçilir! Seçilemeyebilir, bu bir mücadeledir...
 
- Ekmeleddin İhsanoğlu seçimde başarısızlık korkusuyla mı önerildi yani?
 
Şimdi de başarısız olabilir. Bunun bir garantisi mi var? Yaşayıp göreceğiz. Herkes siyasetine sahip çıkacak. “Ağırbaşlı bir şahsiyeti oraya koyalım” dediler. Zaten var öyle biri... Bu neyi halledecek? Siyasi mücadeleden vazgeçerek bu sıkıntıları aşamayız. Cumhurbaşkanlığı seçimleri son dönemde yaşanan sıkıntıları anlatmak için önemli bir fırsattı. Ciddi bir tartışma ortamı yaratılabilirdi ama bu yapılmadı.
 
- Ekmeleddin İhsanoğlu neden uygun bir aday değil?

 
Kibar, beyefendi, iyi yetişmiş, dünyada geniş bir yelpazede Suudi Arabistan’dan Anglo Sakson dünyasına kadar ilgi gören değerli bir vatandaşımız her yere layıktır. Fakat Türkiye’nin yaşanan krizler karşısında dik duracak, Türkiye siyasetini özümsemiş, o siyasetin mücadelesini verecek, iktidarın yanlışları karşısında “Olmuyor” diyecek birine ihtiyaç vardı. Bu tarif ettiğim niteliklerin Türkiye içinde daha güven veren temsilcilerini bulmak mümkündü. Siyasetten vazgeçip “Bugünün modası bu, böyle birini önerelim, onun arkasında saf tutalım” diyerek bir yere varılmaz. Bu, kendimizi onların tarif etmesi sonucunu doğurur.
 
“SİYASET BİR LEGO OYUNU DEĞİLDİR”
 
- Muhalefet AKP tabanından da oy alabilecek bir ismi seçti. Erdoğan’ın kitlesel desteği varken tarif ettiğiniz özelliklerde birinin kazanma şansı olur muydu?
 
Siyaset bir lego oyunu değildir; “Onu oradan aldık, buraya koyduk” diyemezsiniz. “Senin şu kadar oyun var, benim bu kadar oyum var” gibi laflar boştur. Her seçim yeni bir gündemdir. Yerel seçimlerdeki şartlar farklıydı. Halk istikrar bozulmasın diye AKP’ye oy vermiş olabilir ama Cumhurbaşkanlığı seçimi başka bir şeydir.
 
- Erdoğan’ın adaylığı karşısında tüm kesimlerden oy alacak birini bulmak kolay mıydı?
 
Biraz haksızlık etmiyor musunuz? Başbakan’la şahsi bir husumet içinde olmayan, onunla kavga etmeyecek ama devletin temel değerlerine sahip çıkacak, yanlış yaptığında “Dur” diyebilecek birini çıkarsaydık AKP tabanı da oy verirdi. Türkiye’nin şimdi Sayın Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığı’na ihtiyacı yok ama Sayın Tayyip Erdoğan’ın bir Cumhurbaşkanı’na ihtiyacı var. 12 yıllık sorunlar ortadayken onu Cumhurbaşkanlığı’na getirmek yanlış bir iştir.
 
- Bu fikirlerinizi CHP’ye ve diğer partilere anlatma imkânı bulabildiniz mi?
 
Hayır hiçbir yerde anlatamadım çünkü “Zaten böyle bakarlar” diye varsayıyordum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.