1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP DOĞU İLLERİ ATAĞINI BÖYLE BAŞLATTI
CHP DOĞU İLLERİ ATAĞINI BÖYLE BAŞLATTI

CHP DOĞU İLLERİ ATAĞINI BÖYLE BAŞLATTI

Bu çerçevede gerçekleştirilen ilk organizasyona Hürriyet gazetesi Eski genel yayın yönetmeni ve yeni CHP Genel başkan yardımcısı Enis Berberoğlu Başkanlık etti.

A+A-

CHP Doğu ve Güneydoğu anadolu illerinde başarılı olmak için atağa kalktı. İl durak ise Erzurum'un Çat ilçesi oldu. Doğu Bölgelerinde üst düzey ziyaretlerin ve topnatı organizasyonlarının daha sık yapılacağı bilgisini aldığımız CHP'nin doğuya yaptığı ilk ziyaretin Kürt Planının açıklanması ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Doğu inasına kendimizi anlatamadık, bunu başarmamız gerekiyor dediği ve CHP Yönetimince bu konuda bir uygulama projesi ve görev bölümü yapıldığı konuşuluyor. Bu çerçevede gerçekleştirilen ilk organizasyona Hürriyet gazetesi Eski genel yayın yönetmeni ve yeni CHP Genel başkan yardımcısı Enis Berberoğlu Başkanlık etti.

KARDEŞ BELEDİYE PROTOKOLU

Erzurum'un Çat ilçesi ile İstanbul Bakırköy Belediyesinin 'Kardeş Belediyesi' protokolü için heyetle birlikte Erzurum'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan hiç kimsenin kolunu istemediklerini belirterek, "Bu iş kol vermekle, baş vermekle, ayak vermekle çözülmez. Bu iş bağımsız yargı karşısında aklanmaktan geçer. Bakanların yoksa korkuları gider aklanırlar" dedi.

1e9ecce8204a587a_600x350.jpg

İMZALAR ATILDI

CHP Genel Başkan yardımcıları Enis Berberoğlu ve Veli Ağbaba ile İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Parti Meclis Üyesi Ümran Köksüz, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Genel Başkan Başdanışmanı Cemil Erhan'den oluşan bir heyet Bingöl'den karayolu ile Erzurum'un tek CHP'li Belediyesine sahip Çat ilçesine geldi. Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç'ı makamında ziyaret eden heyet daha sonra Bakırköy ile Çat belediye başkanlarının imzaladıkları 'Kardeş Belediye' protokolüne şahitlik yaptılar. Enis Berberoğlu gazetecilik mesleğinden dolayı gittiği her yerde yanından ayırmadığı fotoğraf makinesi ile bol bol fotoğraf çekti. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, ilçede gördüğü çocuklarla sohbet ederek yakında Çat'ın tüm çocuklarını İstanbul'a davet edeceğini söyledi.berberoglu-basbakandan-kol-bacak-istemiyoruz-korkulari-yoksa-gider-aklanirlar-dha-52f249a9c8e1513b0471e453852f5c82-2-t.jpg"KARDEŞLİĞİN ADINI KOYMAYA GELDİK"

Burada konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, kardeşliğin sözde değil özde olduğunu belirterek, "CHP olarak bu özü temsil ettiğimize inanıyoruz. O yüzden de buradayız. Kardeşliğin adını koymaya geldik bölgeye. Çünkü sosyal demokratlar belediyede olsun ülke yönetiminde olsun ne yaparlar. Üretirler adil ve hakça paylaşırlar. Belediyede bunun istisnası değildir. Belediyede varsılla yoksulu daha adil ve hakça paylaşımına hizmet etmelidir. Bu bir belediyenin özelinde olabilir. Ülke genelinde belediyeler arası dayanışma ile yardımlaşma ile olur. CHP'de önce bunu akıl eden yoktu. Veli Ağbaba ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun birlikte yürüttüğü bu proje adım adım Anadolu'ya yayılıyor. Büyük kentlerin geniş imkanlarını daha küçük kentlerin daha kısıtlı imkanları ile birleştirip AKP'nin anladığı gibi değil, sosyal demokratların anladığı gibi bir havuz haline getirip o havuzdan fidanların sulanmasını yeşermesini daha iyi daha güzel çevre daha güzel hizmet daha iyi insanca yaşamayı hedefleyen bir proje bu. O yüzden bu proje beni hakikaten heyecanlandırdı. Bu projede katılabildiğim bütün faaliyetlerine katılmaya çalışıyorum. Ülkenin iktidarı maalesef kimlik bazlı mezhepsel bazlı nasıl isterseniz nasıl tarif ederseniz edin bölmeye çalışırken, bu ülkenin gerçek birleştirici gücü CHP birleştirmeye, dayanışmaya çağırıyor halkı. Bundan daha iyi bir mesaj verilemez. Bundan daha zamanlı bir mesaj verilemez. Sadece belediye ölçeğinde değil. Ülke genelinde CHP'nin ne yapabileceğini bundan daha iyi kanıt kolay bulanamaz diye düşünüyorum" dedi.

berberoglu-basbakandan-kol-bacak-istemiyoruz-korkulari-yoksa-gider-aklanirlar-dha-52f249a9c8e1513b0471e453852f5c82-4-t.jpg

KADINLAR AÇTI

İki belediye başkanı arasındaki imza törenin ardından CHP'li heyet Belediye Başkanı Hikmet Kılıç'ın ilçede yaptıkları hizmetleri yerinde görerek halkla sohbet etti. Heyet daha sonra ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki Cibo mezrası Söbeçayırı Mahallesi'ndeki taziye evi ve Kur'an kursunun açılışını köyde yaşayan kadınlarla birlikte yaptı.

"BAŞBAKAN'DAN KOL BACAK İSTEMİYORUZ"

Akşam saatlerinde Erzurum'a dönen CHP'li heyeti il başkanlığı binasında basın açıklaması yaptı. Gazetecilerin dört eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasının sorulduğu Enis Berberoğlu, "Başbakan Ahmet Davutoğlu biliyorsunuz 24 saat önce 'Yolsuzluk yapan kardeşim olsa sağ kolumu keserim' dedi. Hiç kimsenin sağ kolunu istemiyoruz sayın Başbakandan. Bizim tek beklentimiz Türk kamuoyu olarak eğer ortada bir yolsuzluk var ise zaten yüce divan mukadderdir, zorunludur. Eğer bir yolsuzluk yoksa bu dört eski bakanın kendini aklamaları açasından Yüce Divan'a gitmeleri kendileri açasından da iyi bir sonuçtur. Yoksa sayın Başbakanın söylediği gibi kısas mantığı ile bugünkü 2014 Türkiye'sinin adalet sistemine bir katkı sağlanamaz. Kol vermekle, baş vermekle, ayak vermekle bu iş çözülmez. Bu işi bağımsız yargı karşısında aklanmaktan geçer. Yoksa korkuları, giderler aklanırlar. Bu kadar aleyhte delil varken yargıdan kaçmaktan daha büyük bir kanıt ben düşünemiyorum açıkçası" dedi.

"YAPILAN HIRSIZLIĞI KİMSE KAPATAMAZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ak Partililerin oylamanın ertelenmesini istediğini hatırlatarak, "Öyle bir gelişme var. Ancak şunu söylemek isteriz. Artık bunu bırakın AKP'nin kapatmasını kimse kapatamaz yapılan bu yolsuzluğu, hırsızlığı hiç kimse kapatamaz. Bu soruşturma komisyonunda tapelerin gerçekliği ortaya çıktı. Orada adli tıp kurumu biliyorsunuz bu kayıtların doğru olduğunu ortaya koydu. Geçiğimiz hafta üç tane insan mahkeme önünde aklandı. Ama bu vicdanlarda AKP'ye, CHP'ye, MHP'ye ve BDP'ye oy versin herkesin vicdanında mahkum oldu bu insanlar. Cumhuriyet tarihindeki görülmemiş bir yolsuzluğu bakanların eliyle devletin eliyle hükumetin eliyle yapıldığını gördük. Burada eskiden sadece siyasetçi ve bürokrat vardı şimdi siyasetçi, bürokrat, iş adamı ve şimdi bir ayak daha oluştu adliye yargı ayağı. Yargı ayağı da bu HSYK değişikliğinden sonra oldu. Türkiye artık bu işi kaldıramaz. Bunu AKP de kaldıramaz. Bunu Türkiye de kaldıramaz. Bir hırsızlık yaşandı ve maalesef bunun ucu en üste kadar gidiyor. Bunun hesabı bir gün sorulacaktır diye düşünüyorum. Burada sonuç ne olursa olsun soruşturma komisyonunda yüce divanda karar çıksın, çıkmasın vicdanlara mahkum olmuştur. Umarım yüce divana sevk yönünde bir karar çıkar. Oylama sonucunda ama her şey parmak sayısına bağlı. Bu parmak sayısının vicdanı aştığı günleri yaşıyoruz. Başbakan bakanların bir şey yapmadığına inanıyorsa Cumhurbaşkanına çağrım şudur istifa eden dört bakanı tekrar koltuklara oturtsun çünkü bu işte yetişmiş, uzmanlaşmış dört tane bakan var. Tecrübeli olmuş yolsuzluk konusunda onları iade etmesini öneriyorum" diye konuştu.

Heyet akşam uçağı ile Ankara'ya döndü.Erzurum'un Çat ilçesi ile İstanbul Bakırköy Belediyesinin 'Kardeş Belediyesi' protokolü için heyetle birlikte Erzurum'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan hiç kimsenin kolunu istemediklerini belirterek, "Bu iş kol vermekle, baş vermekle, ayak vermekle çözülmez. Bu iş bağımsız yargı karşısında aklanmaktan geçer. Bakanların yoksa korkuları gider aklanırlar" dedi.

İMZALAR ATILDI

CHP Genel Başkan yardımcıları Enis Berberoğlu ve Veli Ağbaba ile İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Parti Meclis Üyesi Ümran Köksüz, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Genel Başkan Başdanışmanı Cemil Erhan'den oluşan bir heyet Bingöl'den karayolu ile Erzurum'un tek CHP'li Belediyesine sahip Çat ilçesine geldi. Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç'ı makamında ziyaret eden heyet daha sonra Bakırköy ile Çat belediye başkanlarının imzaladıkları 'Kardeş Belediye' protokolüne şahitlik yaptılar. Enis Berberoğlu gazetecilik mesleğinden dolayı gittiği her yerde yanından ayırmadığı fotoğraf makinesi ile bol bol fotoğraf çekti. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, ilçede gördüğü çocuklarla sohbet ederek yakında Çat'ın tüm çocuklarını İstanbul'a davet edeceğini söyledi.

"KARDEŞLİĞİN ADINI KOYMAYA GELDİK"

Burada konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, kardeşliğin sözde değil özde olduğunu belirterek, "CHP olarak bu özü temsil ettiğimize inanıyoruz. O yüzden de buradayız. Kardeşliğin adını koymaya geldik bölgeye. Çünkü sosyal demokratlar belediyede olsun ülke yönetiminde olsun ne yaparlar. Üretirler adil ve hakça paylaşırlar. Belediyede bunun istisnası değildir. Belediyede varsılla yoksulu daha adil ve hakça paylaşımına hizmet etmelidir. Bu bir belediyenin özelinde olabilir. Ülke genelinde belediyeler arası dayanışma ile yardımlaşma ile olur. CHP'de önce bunu akıl eden yoktu. Veli Ağbaba ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun birlikte yürüttüğü bu proje adım adım Anadolu'ya yayılıyor. Büyük kentlerin geniş imkanlarını daha küçük kentlerin daha kısıtlı imkanları ile birleştirip AKP'nin anladığı gibi değil, sosyal demokratların anladığı gibi bir havuz haline getirip o havuzdan fidanların sulanmasını yeşermesini daha iyi daha güzel çevre daha güzel hizmet daha iyi insanca yaşamayı hedefleyen bir proje bu. O yüzden bu proje beni hakikaten heyecanlandırdı. Bu projede katılabildiğim bütün faaliyetlerine katılmaya çalışıyorum. Ülkenin iktidarı maalesef kimlik bazlı mezhepsel bazlı nasıl isterseniz nasıl tarif ederseniz edin bölmeye çalışırken, bu ülkenin gerçek birleştirici gücü CHP birleştirmeye, dayanışmaya çağırıyor halkı. Bundan daha iyi bir mesaj verilemez. Bundan daha zamanlı bir mesaj verilemez. Sadece belediye ölçeğinde değil. Ülke genelinde CHP'nin ne yapabileceğini bundan daha iyi kanıt kolay bulanamaz diye düşünüyorum" dedi.

KADINLAR AÇTI

İki belediye başkanı arasındaki imza törenin ardından CHP'li heyet Belediye Başkanı Hikmet Kılıç'ın ilçede yaptıkları hizmetleri yerinde görerek halkla sohbet etti. Heyet daha sonra ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki Cibo mezrası Söbeçayırı Mahallesi'ndeki taziye evi ve Kur'an kursunun açılışını köyde yaşayan kadınlarla birlikte yaptı.

"BAŞBAKAN'DAN KOL BACAK İSTEMİYORUZ"

Akşam saatlerinde Erzurum'a dönen CHP'li heyeti il başkanlığı binasında basın açıklaması yaptı. Gazetecilerin dört eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasının sorulduğu Enis Berberoğlu, "Başbakan Ahmet Davutoğlu biliyorsunuz 24 saat önce 'Yolsuzluk yapan kardeşim olsa sağ kolumu keserim' dedi. Hiç kimsenin sağ kolunu istemiyoruz sayın Başbakandan. Bizim tek beklentimiz Türk kamuoyu olarak eğer ortada bir yolsuzluk var ise zaten yüce divan mukadderdir, zorunludur. Eğer bir yolsuzluk yoksa bu dört eski bakanın kendini aklamaları açasından Yüce Divan'a gitmeleri kendileri açasından da iyi bir sonuçtur. Yoksa sayın Başbakanın söylediği gibi kısas mantığı ile bugünkü 2014 Türkiye'sinin adalet sistemine bir katkı sağlanamaz. Kol vermekle, baş vermekle, ayak vermekle bu iş çözülmez. Bu işi bağımsız yargı karşısında aklanmaktan geçer. Yoksa korkuları, giderler aklanırlar. Bu kadar aleyhte delil varken yargıdan kaçmaktan daha büyük bir kanıt ben düşünemiyorum açıkçası" dedi.

"YAPILAN HIRSIZLIĞI KİMSE KAPATAMAZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ak Partililerin oylamanın ertelenmesini istediğini hatırlatarak, "Öyle bir gelişme var. Ancak şunu söylemek isteriz. Artık bunu bırakın AKP'nin kapatmasını kimse kapatamaz yapılan bu yolsuzluğu, hırsızlığı hiç kimse kapatamaz. Bu soruşturma komisyonunda tapelerin gerçekliği ortaya çıktı. Orada adli tıp kurumu biliyorsunuz bu kayıtların doğru olduğunu ortaya koydu. Geçiğimiz hafta üç tane insan mahkeme önünde aklandı. Ama bu vicdanlarda AKP'ye, CHP'ye, MHP'ye ve BDP'ye oy versin herkesin vicdanında mahkum oldu bu insanlar. Cumhuriyet tarihindeki görülmemiş bir yolsuzluğu bakanların eliyle devletin eliyle hükumetin eliyle yapıldığını gördük. Burada eskiden sadece siyasetçi ve bürokrat vardı şimdi siyasetçi, bürokrat, iş adamı ve şimdi bir ayak daha oluştu adliye yargı ayağı. Yargı ayağı da bu HSYK değişikliğinden sonra oldu. Türkiye artık bu işi kaldıramaz. Bunu AKP de kaldıramaz. Bunu Türkiye de kaldıramaz. Bir hırsızlık yaşandı ve maalesef bunun ucu en üste kadar gidiyor. Bunun hesabı bir gün sorulacaktır diye düşünüyorum. Burada sonuç ne olursa olsun soruşturma komisyonunda yüce divanda karar çıksın, çıkmasın vicdanlara mahkum olmuştur. Umarım yüce divana sevk yönünde bir karar çıkar. Oylama sonucunda ama her şey parmak sayısına bağlı. Bu parmak sayısının vicdanı aştığı günleri yaşıyoruz. Başbakan bakanların bir şey yapmadığına inanıyorsa Cumhurbaşkanına çağrım şudur istifa eden dört bakanı tekrar koltuklara oturtsun çünkü bu işte yetişmiş, uzmanlaşmış dört tane bakan var. Tecrübeli olmuş yolsuzluk konusunda onları iade etmesini öneriyorum" diye konuştu.

Heyet akşam uçağı ile Ankara'ya döndü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.