1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ÇEVRECİLERİN KARŞI ÇIKTIĞI KAVŞAK PROJESİNE İKİNCİ DURDURMA
ÇEVRECİLERİN KARŞI ÇIKTIĞI KAVŞAK PROJESİNE İKİNCİ DURDURMA

ÇEVRECİLERİN KARŞI ÇIKTIĞI KAVŞAK PROJESİNE İKİNCİ DURDURMA

BURSA’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı planlanan...

A+A-

BURSA’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı planlanan, ancak inşaatına başlanınca çevrecilerin iş makinelerinin önüne geçerek engel olmak istediği Teleferik Dedeler Park alanındaki Kavşak Projesi hakkında, Bölge İdare Mahkemesi ikinci kez durdurma kararı verdi. Bursa Çevreyi Koruma ve Doğa Sporları Derneği (DOĞADER) Başkanı Murat Demir, projenin en genci 50 yaşında olan çam ağaçlarını tehdit ettiğini belirterek, bir kez daha gözden geçirilmesini istedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İmar Planı’nda park olarak belirlenen ve kullanılan Teleferik Dedeler Parkı alanında, Plan Değişikliği yapmadan Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kurulu (UKOME) kararı ile 2015 yılı Şubat ayında Teferrüç Meydan Projesi kapsamında Kavşak çalışmasına başladı. Bu gelişme ardından Bursa Barosu ve DOĞADER projenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Bursa 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Ancak, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi, bu kez Teferrüç Meydan Projesi doğrultusunda 1/1000 ölçekli plan değişikliği kararı aldı. Bursa Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Aslı Evke Yetkin ve DOĞADER tarafından 1/1000 ölçekli İmar Plan değişikliği kararının iptali için iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Bursa 2’nci İdare Mahkemesi'nde yeniden dava açıldı.

Avukat Evke, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk davada verilen Yürütmeyi Durdurma kararına rağmen parkta çalışma yapılmaya başladığını belirterek, "Ağustos ayında ve son olarak 7 Kasım’da parka iş makinaları ve dozerler girerek bir kısım tahribata yol açıldı. Bursa Barosu olarak Bursa 2. İdare Mahkemesi'ne yaptığımız başvuru ile yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk. Bu davada da dün yürütmeyi durdurma kararı verildi. Büyükşehir belediyesinin karara uyması gerekiyor" dedi.

"PROJE GÖZDEN GEÇİRİLSİN"

Yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili dava açanlar arasında bulunan DOĞADER’in Başkanı Murat Demir, yanlışlığın Teleferik A.Ş.’ye tahsis sırasında planlama hatası yapılmasından kaynaklandığını belirterek, "Bölge, Teleferik Mahallesi’nin kalbi. Cadde üzerinde onlarca mağaza var. Kaldırımlar işgal ediliyor. Plan sorunu var. Bunun çözülmesi gerekiyor" diye konuştu.

Belediyenin mahkeme kararına uymak zorunda olduğunu da kaydeden Demir, “Artık gece yarısı operasyonlarından vazgeçsinler. Çamlık alan tehdit altında buradaki ağaçların en genci 50 yaşında. Madem büyükşehir belediyesi teleferiğin merkezini Gökdere’ye taşıyor. Orada otoparklarıyla çevre düzeniyle planlama yapılsın” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.