1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ÇEVRECİLER SİNOP'TA AYAĞA KALKTI
ÇEVRECİLER SİNOP'TA AYAĞA KALKTI

ÇEVRECİLER SİNOP'TA AYAĞA KALKTI

ALTAY : 8 HAZİRAN SABAHI BU PROJE YOK HÜKMÜNDEDİRSinop Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen ve 5 sat süren nükleer karşıtı mitingde, CHP Grup Başkanvekili ve Sinop milletvekili Engin Altay, Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Koordinatörü Zeki...

A+A-

ALTAY : 8 HAZİRAN SABAHI BU PROJE YOK HÜKMÜNDEDİR

Sinop Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen ve 5 sat süren nükleer karşıtı mitingde, CHP Grup Başkanvekili ve Sinop milletvekili Engin Altay, Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Koordinatörü Zeki Karataş, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur konuşma yaptı.

Nükleer santrallere karşı uzun zamandır saygın, meşru, haklı bir mücadele verildiğini kaydeden Engin Altay, şunları söyledi:

"Ama biraz boşuna da belki yorulduk. Çünkü 42 gün sonra Türkiye sandığa gidecek ve 8 Haziran sabahı Sinop halkının, Mersin halkının, Türkiye halkının hayatıyla kumar oynamak anlamına gelen bu adi projeyi çöpe atacağız. Söz veriyorum. Partim adına da söz veriyorum. Bizler, sizler Taksim'de direndik, başardık, Gerze'de direndik başardık, İnceburun'da mı başaramayacaktık. Ama inşallah bunların hiçbirine gerek kalmayacak. İçiniz rahat olsun. Gönlünüz rahat olsun, 8 Haziran sabahı bu projeler yok hükmünde sayılacak. Bu benim size namus ve şeref sözümdür."

İktidarın kurmayı planladığı nükleer santrallerde Türkiye Cumhuriyeti'nin hiç bir tasarrufu olmayacağını kaydeden Altay, "Enerjideki dışa bağımlılığımız daha da arttırılmak isteniyor. Avrupa Birliği ülkelerinin tümünün ve Avrupa Birliği normlarının temel bir kriteri var. Bir ülkenin enerji ve dışa bağımlılık yüzde 30'un üstündeyse o ülkenin ekonomisi ile ilgili büyük bir tehlike var demektir. İktidarın Türkiye'yi devraldığı tarihte enerjide dışa bağımlılığımız yüzde 67 iken bugün itibariyle 2014 verileriyle bu zaten yüzde 72'ye çıktı" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.