1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. CEMAATİN BANKASINA ŞOK!
CEMAATİN BANKASINA ŞOK!

CEMAATİN BANKASINA ŞOK!

AKP dört koldan saldırıyor…

A+A-

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), katılım bankası Bank Asya'nın vergi tahsilâtına dair yetkinin 8 Eylül itibarıyla sonlandırılmasına karar verildiğini açıkladı.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) internet sitesinde yer alan açıklamada, vergi tahsilâtlarının bir aksaklığa meydan verilmeyecek şekilde yapılması için, gerekli izlemelerin sürekli yapıldığı ve gerekli tedbirlerin alındığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Yapılan değerlendirmeler sonucunda Asya Katılım Bankası A.Ş. ile yapılmış olan vergi tahsilâtına ilişkin protokollerin sonlandırılması uygun görülmüş ve anılan Bankaya yapılan bugünkü tarihli tebligatla gerekli bildirimde bulunulmuştur. Fesih işlemi 8 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girecektir. Banka, bu tarihe kadar vergi daireleri adına vergi tahsilâtlarını yapabilecek ve tahsil ettiği tutarları feshe konu protokollerde belirtilen süre ve şekilde Hazine hesaplarına aktaracaktır."

BABACAN: ZİRAAT'E SATIŞ GÖRÜŞÜLÜYOR

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün Kanal 24'e, Bank Asya'nın Ziraat Bankası'na satılması hakkında görüşmeler yapıldığını söylemişti.

Babacan, Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yı satın alma konusunda görüşmeler yaptığını belirterek, "Henüz bu görüşmeler neticelenmedi ama neticelenirse bizim arzu ettiğimiz bir şey oluşur. Ziraat Bankası, Bank Asya'yı satın alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur" demişti.

Babacan, Ziraat Bankası'nın yanında Halkbank ve Vakıfbank'ın birer katılım bankasına sahip olmasını istediklerini söylemişti.

BULUT: SATIŞ BAŞBAKANIN BİLGİSİ DÂHİLİNDE DEĞİL

Başbakan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut ise, Babacan'ın, açıklamasına ilişkin, "Sayın Bakan'ın sözleri Başbakan Erdoğan 'ın bilgisi dâhilinde değildir. Babacan'ın sözlerini çok speküle ettiler ve ardından bir spekülasyon gelişti. Bank Asya'da yüzde 10′luk, yani TL olarak karşılığı 100 milyon civarında bir değer artışı oldu" dedi ve şöyle devam etti:

 

Toplam 2,8 milyar lira alacak takibine düşmüş olan Bank Asya'nın devlet tarafından alınmasının sözkonusu olmadığını ileri süren Bulut, "Bu spekülasyonu çıkarıp ardından Bank Asya'ya prim yaptıranların da SPK'nın denetimine tabi olması gerekir. SPK'yı ben göreve çağırıyorum. SPK da bugün bu hisselerde kimlerin alımlar yaptığını dün kimlerin alımlar yaptığını, kimlerin satış yaptığını çok ciddi olarak takip etmeli" çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.