1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. CEMAAT DAVASINDA TAHLİYE
CEMAAT DAVASINDA TAHLİYE

CEMAAT DAVASINDA TAHLİYE

Yarbay Erdal Turna, Mesut Çelik, Halil Alp ile polisler Bekir Enes Arı, Murat Çobanoğlu, Yusuf Yolcu, Mücahit Gökoğlu, Serdar Bayraktutan, Serhat Taner Doğan ve Aytekin Koçak'ın dosya kapsamı, suç vasfı ve hukuki durumlarının değişme ihtimali, tutuklu kal

A+A-

TAKİPSİZLİK kararıyla ortadan kalkan Selam Tevhid Soruşturması'nda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Fethullah Gülen, Emre Uslu ve eski emniyet müdürü Yurt Atayün ve muvazzaf subayların da aralarında bulunduğu 55'i tutuklu toplam 122 sanığın yargılandığı davada savcı Ali Kaya, 21 asker ve 3 polis olmak üzere toplam 24 tutuklu sanık hakkında tahliye talebinde bulundu.

ORTADAN KALKAN SORUŞTURMANIN DAVASI

TAKİPSİZLİK kararıyla ortadan kalkan Selam Tevhid Soruşturması'nda usulsuzlük yapıldığı iddiasıyla Fethullah Gülen, Emre Uslu ve eski emniyet müdürü Yurt Atayün ve muvazzaf subayların da aralarında bulunduğu bulunduğu 55'i tutuklu toplam 122 sanığın yargılandığı davada, 10 sanığa tahliye çıktı. Heyet, 7'si polis ve aralarında Yarbay Erdal Turna'nın olduğu 3 asker hakkında dosya kapsamı, suç vasfı, hukuki durumlarının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süreleri gözönüne alınarak tahliyelerine karar verdi. Tahliyesine karar verilen sanıklar hakkında yurtdışı yasağı koyan heyet, haftada bir gün en yakın kolluğa imza atmalarını da kararlaştırdı.

TAHLİYE OLAN SANIKLARIN 3'Ü ASKER 7'Sİ POLİS

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi yaklaşık 3 saatlik aranın ardından kararını açıkladı. Heyet, asker olan tutuklu sanıklardan Yarbay Erdal Turna, Mesut Çelik, Halil Alp ile polisler Bekir Enes Arı, Murat Çobanoğlu, Yusuf Yolcu, Mücahit Gökoğlu, Serdar Bayraktutan, Serhat Taner Doğan ve Aytekin Koçak'ın dosya kapsamı, suç vasfı ve hukuki durumlarının değişme ihtimali, tutuklu kaldıkları süreler gözönüne alınarak adli kontrol tedbirleri uygulanmak suretiyle tahliyelerine karar verildi. Tahliye edilen sanıkların yurtdışına çıkışlarının yasaklanmasına karar veren heyet, yerleşim yerlerine en yakın kolluk birimine her hafta çarşamba günü imza atmalarına da hükmetti.

REDDİ HAKİM TALEBİNE RET

Heyet ayrıca hakimin ve heyetin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebeplerin mevcut olmadığı ve reddi hakim talebinin yasal şartlarının bulunmadığı görüşüyle bu talebi reddetti.

DURUŞMADA İLGİNÇ ANLAR

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar tahliye talebinde bulundu. Tutuklanmadığı takdirde geçen Eylül ayında evleneceğini belirten tutuklu sanık Halil İbrahim Köse, "Tahliyemi verirseniz yarım kalan düğünümü tamamlayacağım" dedi. Tutuklu sanık Jandarma Üsteğmen İbrahim Aslan ise "Durdurulan TIR'ların MİT'e ait olduğunu bilmiyordum. Bir örgüt varsa bilmiyorum. Tahliyemi talep ederim" dedi.

"AİLEME GİDECEĞİM DE, DAHA ŞIK OLUR"

Tutuklu sanık İdris Karaçizmeli de Adana İstihbarat'ta görevli olduğunu belirterek "Bize ne görev verilmişse onu yerine getirdik. Kaçma şüphemiz yoktur. Tahliye ederseniz aileme kaçacağım" dedi. Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar ise "Aileme gideceğim de. Daha güzel, daha şık olur" deyince salonda gülüşmeler oldu.

"KARARI KONJONKTÜR VERECEK"

Tutuklu sanık Serdar Bayraktutan'ın avukatı İrfan Sönmez, "Bu yargılama konjonktürel bir yargılamadır. Daha önce Ergenekon ve Balyoz davalarında da 'Pardon' dendi. Bu kararı da konjonktür verecek" diyerek müvekkilinin tahliyesini talep etti. Sanıklar Yurt Atayün'ün aralarında bulunduğu bir kısım sanıkların avukatı Ömer Turanlı ise "Müvekkillerim mahkeme kararıyla dinleme yapmıştır. Art niyetli dinleme yapmamışlardır. 1,5 yıldır tutuklular ve tutuklulukları artık infaza dönüşmüştür" diyerek tahliye talebinde bulundu.

SAVCI 24 SANIĞIN TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ

Akşam geç saatlere kadar süren duruşmada Savcı Ali Kaya tutuklu kaldıkları süre ve suç vasfının değişme ihtimalini dikkate alarak 21 asker ve 3 polis olmak üzere toplam 24 tutuklu sanık hakkında tahliye talebinde bulundu. Savcı Kaya, reddi hakim taleplerinin ise reddedilmesini talep etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.