1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM İHRACATINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE
ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM İHRACATINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM İHRACATINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

TÜRKİYE'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümde, üreticilerin çok yaygın kullandığı, bağda salkım...

A+A-

TÜRKİYE'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümde, üreticilerin çok yaygın kullandığı, bağda salkım güvesine karşı önerilen ilaçlarda Avrupa Birliği, üzüm maksimum kalıntı limitini 0.5 ppm'den 0.01 ppm'e düşürme kararı aldı. 10 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe girecek yeni değerler ihracatçıları zorlayacak.

Türkiye yıllık ortalama 280 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretiyor, 240 bin ton üzüm ihraç ederek yaklaşık 500 milyon dolar döviz elde ediyor. 240 bin tonluk ihracatın yüzde 85'ten fazlası ise Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılıyor. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında sorun yaşanmaması için sektörün tüm taraflarını Salihli'de bir araya getirdi.

Çekirdeksiz kuru üzümdeki kalıntı ve kalite sorunlarını hep birlikte masaya yatırmak üzere bir araya geldiklerini belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, sektörün tüm paydaşlarının Avrupa Birliği'nin taleplerine göre hareket etmesinin zorunlu olduğunu hatırlattı. Avrupa Birliği'nin çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde salkım güvesi zararlısına karşı kullanılan chlorpyrifos-ethyl etkili maddeli ilaçlarda kalıntı limitini 0.5 ppm'den 0.01 ppm'e düşürdüğünü anlatan Celep, şöyle dedi:

"Önümüzdeki dönemde hep birlikte kalıcı tedbirler almazsak bu sorun kartopu gibi büyüyerek kriz noktasına gelme potansiyeline sahip. Yeni kalıntı değerleri 10 Ağustos'ta devreye girecek. Üreticisi, tüccarı, ihracatçısı, ilaç firması ve bayisi, araştırma enstitüleri ve tarım il ve ilçe müdürlükleri olarak hepimiz aynı gemideyiz, aynı üründen ekmek yiyoruz. Bu nedenle, bu konulara hep beraber kafa yormalı, ortak ve kalıcı çözümler bulmalıyız."

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, Manisa Ticaret Borsası, Alaşehir Ticaret Borsası ve Salihli Ticaret Borsası işbirliğinde numune alarak analizler yaptıklarını ifade eden Celep, şöyle konuştu:

"Son 5 yılda 767 adet çekirdeksiz kuru üzüm numunesi toplandı ve pestisit analizi yapıldı. Sonuçlara göre chlorpyrifos-ethyl tespit edilen numunelerin hemen hemen tamamına yakını bu yeni kalıntı değerinin, yani 0,01 ppm'in üzerinde kalmaktadır. Üreticilerimizin bunu bilerek hareket etmesi gerekmekte ve içinde bulunduğumuz 2016/2017 üretim sezonunda, yani bu sezon, chlorpyrifos etkili maddeli ilaçların üzüm üreticilerince kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir."

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Manisa İl Müdürü Hasan Çebi, 'İl Müdürlüğü' olarak ilaç bayileri ile periyodik toplantılar yaptıklarını bu hususta chlorpyrifos-ethyl etkili maddeli preparatlar yerine biyoteknik mücadele kullanımını desteklediklerini, 2015 yılında 140 bin dekar alanda biyoteknik mücadele desteği verdiklerini kaydetti.

Kuru Meyve Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz ise, çekirdeksiz kuru üzümde aspirin gibi çok yaygın kullanılan chlorpyrifos-ethyl etkili maddeli ilaçların kullanılması halinde 0.01 ppm kalıntı değerinin altında kalabilmesinin neredeyse imkansız olduğunu, zirai ilaçların reçeteyle satılmasını önerdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.