1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ÇAMLICA CAMİİ VE ERDOĞAN'IN TÜRBESİNDE SON DURUM
ÇAMLICA CAMİİ VE ERDOĞAN'IN TÜRBESİNDE SON DURUM

ÇAMLICA CAMİİ VE ERDOĞAN'IN TÜRBESİNDE SON DURUM

Erdoğan'ın türbesinin de bulunduğu iddiası TBMM gündemine gelen Çamlıca Camii inşaatı bitiyor

A+A-

YAPIMINA 30 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatında kaba inşaatın sonuna gelindi. İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Camiyi söz verdiğimiz gibi 2016 yılının Kadir Gecesi'nde hizmete açacağız” dedi. İddia edildiği gibi Erdoğan'ın türbesinin bulunup bulunmadığı konusunda bilgi vermeyen Külünk açıklamasını şöyle sürdürdü

ERDOĞAN  TEMELİNİ ATMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camisi inşaatında sona yaklaşılıyor. Şantiyesinde yaklaşık 500 kişinin gece gündüz çalıştığı camide 6 minarenin kaba inşaatları tamamlandı. 90’ar metre uzunluğundaki bir ve iki numaralı minarelerin külahları takılırken diğer minarelerin külahlarının takılması için uygun hava durumu bekleniyor.

ERDOĞAN ÇAMLICA CAMMİ BAHÇESİNE GÖMÜLECEK İDDİALARI

Çamlıca Camii hakkında ileri sürülen çok sayıda iddialar var. Camminin altında proteokol için tüneller olduğu gizli VİP girişleri yaptırıldığı Devlet büyükleri için yüksek güvenlikli önlemler inşaat aşamasında alındığı sürekli konuşulan iddialar arasında. En önemli iddia ise Erdoğan'ın kendis öldüğünde Çamlıca Cammisi bahçesine gömülmeyi vasiyet ettiği şeklinde. Bu iddia bu güne kadar kesin bir şekilde yalanlanmadı. İddilar ise TBMM'ye verilen soru önergesine dayandırılıyor. O günlerde Erdoğan ve AKP düşmanı olan ancak CHP'den istifa ettikten sonra Erdoğan sevdalısı olan Eski Müftü İhsan Özkes'in önergesi ile igili haber şöyle.

ERDOĞAN'IN VASİYETİ DOĞRU MU

CHP İstanbul milletvekili İhsan Özkes, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde 'Çamlıca'ya yapılan caminin avlusuna Başbakan Tayyip Erdoğan'ın türbesinin yapılacağı' iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

Doğan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Özkes Arınç’a şu soruyu yöneltti “Tayyip Erdoğan'ın, vefat edince na'şının Çamlıca Tepesi'ne yapılan caminin avlusuna defnini vasiyet ettiği doğru mudur? İddialar doğru ise; açlık sınırının bin 158 lira, yoksulluk sınırının 3 bin 772 lira olduğu ülkemizde, 57 bin 511 metrekarelik alan üzerine yapılan ve maliyetinin 100 milyon lirayı aşacağı belirtilen cami, Tayyip Erdoğan'ın türbesine zemin hazırlamak için mi yapılmaktadır? Bugüne kadar yaşamını yitirmiş eski Başbakanlardan kaçının, türbeyi andırır biçimdeki mezarı cami avlusunda bulunmaktadır?” sorusunu yöneltti.

72 METRE YÜKSEKLİĞİNDE 35 METRE ÇAPINDA DEV KUBBE

Kaba inşaatı yaklaşık 125 bin metrekare alanda devam edilen inşaatın önemli bir adımı olan caminin kapalı bölümünün üzerini kapatacak dev kubbenin yapımı ise hızla sürüyor. Bittiğinde 72 metre yüksekliği ve 35 metrelik çapı olacak dev Kubbenin kaba inşaatının önümüzdeki haftalarda tamamlanması bekleniyor. Dev kubbenin tamamlanmasıyla Çamlıca Camii şantiyesinde kaba inşaat tamamlanmış olacak. Kapalı bölümdeki dev kubbenin yanı sıra çeşitli boylarda 39 kubbe daha bulunacak. Caminin avlu kısmında 21, “son cemaat” adı verilen caminin giriş kısmında ise 9 kubbe bulunacak. Cami kompleksinde irili ufaklı toplam 70 kubbe bulunacağı belirtildi. Öte yandan caminin bulunduğu bölüme geliş gidişi sağlayacak Çamlıca Tünel inşaatlarının da yapımının hızla sürdüğü öğrenildi.

KADİR GECESİ'NDE HİZMETE AÇILACAK

Bu yıl Kadir Gecesi'nde hizmete açılması planlanan cami bittiğinde Türkiye’nin en büyük cami kompleksi olacak. Cami 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı. 6 minareli camide 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metre kare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. Kompleksin içinde ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları bulunacak.

Camiyi süsleyecek hat yazıları, cami süslemeleri ve mermer işçilikleri için ayrı ayrı oluşturulan ekiplerin, Türkiye’nin çeşitli illerinde 10 ayrı atölyede çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Hazırlanan eserlerin kaba inşaatların tamamlanmasıyla şantiyeye getirilerek hızla yerlerine takılacağı öğrenildi. İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Burada sadece bir camii inşaatı değil, Konferans salonları, sanat atölyeleri ile dev bir kompleks yapıyoruz. 2016 yılının Kadir gecesinde söz verdiğimiz gibi Camiyi hizmete açacağız” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler