1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. BÜTÜN DÜNYA ERDOĞAN'I YANLIŞ ANLAMIŞ
BÜTÜN DÜNYA ERDOĞAN'I YANLIŞ ANLAMIŞ

BÜTÜN DÜNYA ERDOĞAN'I YANLIŞ ANLAMIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İş Forumu (IBF) kapanış oturumda konuştu. Erdoğan, kadın erkek eşitliği konusunda tartışmalara neden olan açıklamasıyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

'KADIN İLE ERKEĞİ EŞİT KONUMA GETİREMEZSİNİZ, O FITRATA TERSTİR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önceki gün İstanbul'da 'Kadın ve Adalet' konulu bir zirvede konuşma yaptım. Söylediğim şu; Kadın ve erkeği eşit konuma getiremezsiniz. Kadınların ihtiyacı olan eşitlikten ziyade eş değer olabilmektir. Söylediğim bu. Kadın ve erkek arasında eşitlik değil, eş değerlilik olması gerektiğini, yani adalet olması gerektiğini vurguladım. Dün gerek bazı ulusal gazeteler, gerek bazı uluslararası medya kuruluşları, son derece açık olan, manası son derece beli olan bu ifademin sadece bir kısmını aldılar. Çok farklı çok yanlış şekilde yansıttılar. Kimse böyle ahlak zafiyeti içinde bir yere varamaz. Bunlarda yalan var, bunlarda takiye var, bunlarda iftira var, bunlarda hakaret var, bunlarda olmayan tek şey dürüstlük. Şahsen 40 yılı aşkın siyasi mücadelemde, kadın haklarını ve kadın hareketlerini nasıl savunduğum, nasıl teşvik ettiğim ortadayken hiç kimse bu konuda bana ve arkadaşlarıma çamur atamaz" dedi.

"MENSUBU BULUNDUKLARI ZİHNİYETİN NE DURUMDA OLDUĞUNU GÖRSÜNLER"

Erdoğan, "Başında bulunduğum siyasi parti içerisinde kadın hareketini nasıl güçlendirdiğim ortadayken, kalkıp bana bu noktada, bu tür iftiraları atanlar önce aynaya baksınlar. Aynada kendilerini bir izlesinler. Mensubu bulundukları zihniyetin ne durumda olduğunu görsünler. Bu çifte standartı ibretle bir o kadar da istihza ile izliyoruz. Uluslararası medyada Türkiye hakkında çıkan haber ve yorumların özellikle de Türkiye'yi teröre destek veren ülke, Türkiye ekonomisini de kırılgan gösteren yorumların tamamen gerçek dışı, art niyetli, hasmane olduğu özellikle bilmenizi isterim" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarının açılışından önce gerçekleştirilen 18.Uluslarası İş Forumu'nun (IBF) Kapanış Oturumunda konuştu. 'Kadın ve Adalet' zirvesinde yaptığı konuşmanın çarpıtıldığını söyleyen Erdoğan, "Kimse böyle ahlak zafiyeti içinde bir yere varamaz. Şahsen 40 yılı aşkın siyasi mücadelemde kadın haklarını ve kadın hareketlerini nasıl savunduğum, nasıl teşvik ettiğim ortadayken, hiç kimse bu konuda bana ve arkadaşlarıma çamur atamaz. Bu çifte standardı ibretle, bir o kadar da istihzayla izliyoruz" dedi.


İFADEMİN SADECE BİR KISMINI ALDILAR

Erdoğan eleştirilerini şu şekilde dile getirdi: İki gün öce kadın ve adalet konulu zirvede konuşma yaptım. Söylediğim şu. Kadın ve erkeği eşit konuma getiremezsiniz. Kadınların ihtiyacı olan eşitlikten ziyade eşdeğer olabilmektir. Söylediğim bu. Kadın ve erkek arasında eşitlik değil eşdeğerlik olması gerektiğini, yani adalet olması gerektiğini vurguladım. Dün gerek bazı ulusal gazeteler, gerek bazı uluslar arası medya kuruluşları son derece açık olan, manası son derece belli olan bu ifademin sadece bir kısmını aldılar. Çok farklı, çok yanlış bir şekilde yansıttılar. Kimse böyle ahlak zafiyeti içinde bir yere varamaz. Bunlarda yalan var, bunlarda takiyye var, bunlarda iftira var, bunlarda hakaret var. Bunlarda olmayan tek şey dürüstlük. Şahsen 40 yılı aşkın siyasi mücadelemde kadın haklarını ve kadın hareketlerini nasıl savunduğum, nasıl teşvik ettiğim ortadayken hiç kimse bu konuda bana ve arkadaşlarıma çamur atamaz. Başında bulunduğum siyasi parti içinde kadın hareketini nasıl güçlendirdiğim ortadayken, kalkıp bana bu noktada bu tür iftiralar atanlar, önce aynaya baksınlar, aynada kendilerini bir izlesinler. Mensubu oldukları zihniyetin ne durumda olduğunu görsünler. Bu çifte standardı ibretle, bir o kadar da istihzayla izliyoruz.

BARIŞ UMUTLARINA DARBE

İsrail'e yönelik eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistin meselesinin çözümüne yönelik umut verici adımların atıldığı bir dönemin ardından, tüm Müslümanların en kutsal ikinci mekanı olan Mescidi Aksa'ya yönelik barbarca saldırı ne yazık ki barış umutlarına çok ağır bir darbe vurmuştur"dedi. Bölgede yaşanan acılardan daha da kötüsünün dünyanın sessiz kalması olduğunu söyleyen Erdoğan," BM bölgedeki insani trajediyi sadece seyretmektedir. BM Güvenlik Konseyi bölgede yaşanan insanlık dışı manzarayı sona erdirmek için hiçbir adım atmamaktadır. AB yanı başında her gün insanlar ölürken, insanlık ölürken, cinayetler, katliamlar, darbeler, ihlaller karşısında suskun kalmayı tercih etmektedir" diye konuştu.


BATI'DA NEDEN SUSUYORSUNUZ...

Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan hadiselere paralel olarak Türkiye de bazı saldırılara maruz kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye de kaos senaryolarını zemini haline getirilmek istenmiştir. 2013 yılı haziran ayındaki sokak olayları, aralık ayındaki darbe girişimi, bu yıl ekim ayında meydana gelen olaylar asla ve asla yerel dinamiklerle açıklanamayacak olaylardır. Bu olaylarla eş zamanlı olarak Türkiye ekonomisi hedef alınmış, ekonomiye karşı algı operasyonları yapılmış, Türkiye'ni imajına karşı son derece kasıtlı saldırılar başlatılmıştır. Türkiye'de sokak şiddeti ve vandallık yapılırken polisin müdahalesini kıyasıyla eleştirenler, şu anda başka ülkelerdeki toplumsal hareketleri hiç ama hiç gündeme getirmiyorlar. Türkiye'de terörle mücadeleyi dahi eleştirenler, şu anda bazı ülkelerdeki orantısız şiddeti görmezden geliyor. Türkiye'de polis öldüren, bekçi öldüren katilleri gazeteci diye tüm dünyaya lanse edenler var. Peki batıda yapılanlar karşısında niye susuyorsunuz? Batıda polisin savunmasız insanları, çocukları, gençleri öldürmesi karşısında niye susuyorsunuz? DEAŞ terörüne son derece haklı biçimde karşı çıkanlar PKK terörüne sempatiyle bakabiliyorlar. DEAŞ'a saldıranlar, ki saldırmanız lazım, peki PKK'yı meşrulaştırmak için bu gayretiniz niye? Şu anda Avrupa ülkelerinde bu gayretleri görüyoruz, bu çalışmaları görüyoruz" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN'DAN ELEŞTİRİLER

Uluslararası medyada, Türkiye hakkında maksatlı haber ve yorumların yer aldığını söyleyen Erdoğan, " Özellikle de Türkiye'yi teröre destek veren ülke, Türkiye ekonomisini de kırılgan gösteren yorumların tamamen gerçek dışı ve art niyetli ve hasmane olduğunu bilmenizi isterim. Bölgemizde yaşanan tüm hadiselere rağmen, Türkiye'ye yönelik tüm algı operasyonlarına rağmen ülkemiz istikrarla geleceğe yürümekte, ekonomimiz sağlam bir zeminde büyümekte, demokrasimiz de her geçen gün daha ileri standartlara ulaşmaktadır. Türkiye bölgesinin ve küresel ekonominin parlayan yıldızıdır. Türkiye aynı zamanda küresel vicdana seslenen bir ülke olmaktan da taviz vermeyecektir. Biz zulüm ve adaletsizlik üzerine hiçbir şekilde medeniyet inşa edilemeyeceğine inanan bir toplumuz. Bunu böyle bilmenizi istiyorum. Tarih bunun sayısız örnekleriyle doludur. Lüks araçların yakıt depolarına benzin doldurma adına Ortadoğu'da her gün insanlar katlediliyorsa orada medeniyetten söz edilemez. Enerji kaynakları adına insanlar öldürülüyorsa, çatışmalar körükleniyorsa, zalime göz yumuluyorsa, orada refahtan söz edilemez. Sınırsızca tüketim alışkanlığını muhafaza etmek adına, yoksul ülkelerin yer altı kaynakları, petrolü, altını, elması gasp ediliyorsa orada adil bir medeniyetten, bir hukuk medeniyetinden söz edilemez" diye konuştu.

FİLİSTİN BAYRAKLI ATKI TAKTI

Yeşilköy'deki CNR Fuar Merkezi'nde düzenlenen 18.Uluslarası İş Forumu'nun ardından 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarının açılışını da Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Türkiye ve Filistin Bayraklarının yer aldığı Filistin motifleriyle süslü atkıyı boynuna takan Erdoğan açılış kurdelesini kesti. 

İZDİHAM YAŞANDI

Çoğu Arap ülkelerinden gelen katılımcılar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yoğun ilgi gösterdi. Erdoğan sahneye çıkarken ayağa kalkan katılımcıların birçoğu telefonlarıyla görüntü çekti. İlgi konuşmanın ardından artarak devam etti. Erdoğan'la fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarışanlar oldu. Bu sırada izdiham oluştu. Cumhurbaşkanlığı korumaları zor anlar yaşadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kalabalığın içinden korumaların oluşturduğu çember sayesinde çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fuar alanın gezdikten sonra Beylerbeyi Sarayı'na hareket etti. 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.