1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. BÜLENT ARINÇ'TAN ERDOĞAN'IN MISIR POLİTİKASINA ELEŞTİRİ
BÜLENT ARINÇ'TAN ERDOĞAN'IN MISIR POLİTİKASINA ELEŞTİRİ

BÜLENT ARINÇ'TAN ERDOĞAN'IN MISIR POLİTİKASINA ELEŞTİRİ

Bülent Arınç canlı yayına katıldığı bir TV konuşmasında Fuat Avni konusuna değinirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da Mısır göndermesi yaptı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk TV'de Habertürk TV Ankara Temsilcisi Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı.Bülent Arınç'ın bilindik uslubu ile,her konuya yine ortalama bir mantıkla yaklaşarak "İyi polis" rolünü yaptığı şeklinde değerlendirilen açıklamalar şöyle

HÜDA-PAR MAZLUMDUR

Arınç, Cizre'deki olaylara ilişkin "Yaşananların çok ağır bir suç olduğunu bilmemiz lazım. İki nedeni var, Uludere olayının yıl dönümü ve Kobani'de ölenlerin cenazesine yönelik provokasyon. Şuanda asayiş sağlanmıştır. Emniyet güçlerimiz, kolluk güçlerimiz orada hakimdir. HÜDA-PAR'ı evlerine giderek yakmak istediler, HÜDA-PAR mazlum ve mağdurdur. Hem 6-7 Ekim olaylarında hem de şimdi" diye konuştu. 

Arınç, 'siyaseti bıracak mısınız' sorusuna "40 senedir siyasetteyim, artık yoruldum" dedi.

MISIR İLE İLİŞKİLER

Arınç Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın zamana kadar ağır bir dille eleştirdiği Mısır Cumhurbaşkanı Eski general Sisi konusunda isim vermeden Erdoğan2a bir gönderme yaparak şöyle dedi; "Mısır konusunda bazı ülkelerle farklılıklar oldu. Demokrasiye inanmış her ülke için darbeye tepki göstermek görevdir. Mısır konusunda Türkiye'nin tavrına herkesin katılmasını beklemek doğruydu. Batı, Mursi'ye karşı bir sahiplenme içine girmedi, Sisi'yi meşru cumhurbaşkanı olarak kabul etti. Bir ülkenin dış politkasını o ülkenin milli çıkarları belirler."  Arınç Mısır konusunda Erdoğan ile aynı fikirde  olmadığının yanısıra, diretmeninde milli çıkarımıza uymadığını nazik bir şekilde Erdoğan'a iletmiş oldu.

"DARBELERE KARŞIYIZ AMA..."

Darbelere karşıyız ama Türkiye'nin çıkarları için yeni atmamız gerekebilir. Bizim yeni bir Mısır politikasını uygulamamızda fayda vardır diye düşünüyorum. 

PARALEL YAPI TARTIŞMASI

Risaliye Nur hareketi, Bediüzzaman Said Nursi'nin eserleriyle ortaya koyduğu yani Kuran ve imkan hakikatlerini anlatma meselesi farklı bir şey. Bediüzzaman hazretlerinin en yakınlarından bir talebi Abdülkadir Badıllı bugün defnedildi. Urfa'da kendi arzu ettikleri yere gömdüler. Biz de Bakanlar Kurulu kararını çıkardık. Kabristanların dışında başka bir yere gömülecekse bunun için bir Bakanlar Kurulu kararı çıkması lazım. 

Cumhurbaşkanımız "Aldatılmışız" dedi, aynı şeyleri benim de söylemem lazım çünkü o belki benden daha az tanıyor. Benden daha mesafeli durmuş olabilir. Ama biz bu konuda kendilerine ne söylemişsek o da buna samimiyetle buna inandı. Onlara çok yardımcı oldu. 

KOZMİK ODA

2 Albay benim evimin adresi ellerindeyken gözaltına alınmışlar. Bakanlar Kurulu’na girmeden emniyet müdürünü çağırdım dinledim. Ben bunun suikast girişim olmadığını gözetleme olduğunu düşündüm. Zaman karışık bir zaman… Ergenekon, Balyoz iddiaları karşısında sert söylemlerim var. Bunlar askerlikten başka herşeyi yapmışlar dedim. Bir gözetleme yapıyorlar diye düşündüm.
5 yıl oldu ne bir savcıyı aradım ne bir hakime sordum. Tesir etmeye çalışıyor derler diye sormadım.
Acaba benim üzerimden operasyon yapmak, beni kullanmak mı istediler? Kozmik Oda’ya böyle girildiğini düşünmedim değil.
Bir takım mizansenler kullanıldığı ve bazı dinlemeler de yapıldığı gibi içimdeki kuşku büyüyor.

"ONLAR TUTUKLANDIĞINDA DA YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİM"

Ahmet Şık, Nedim Şener ve Hanefi Avcı tutuklandığında da bunun yanlış olduğunu söyledim. 
Yazılan kitaplardan yola çıkarak bir neticeye varamayız. Bu tutuklamaların yanlış olduğunu söyledim. Özellikle kitapla, televizyonla, diziyle vs. suç işlenmesinin istisnai olabileceğini, bunun unsurlarının ne kadar mevcut olduğunu bilmediğimi ifade ettim. Ancak bir örgüt bağlamında herkesin üzerine düşen rolü oynayarak belli bir suç meydana getirme çabası varsa bunu hakimler tayin eder. 

"BİZ HİZMET HAREKETİ OLARAK BİLİYORDUK"

Cemaat dedğimiz olguyu biz hizmet hareketi olarak biliyorduk. İsterseniz çok safmışsınız diyebilirsiniz. Dolayısıyla biz olan bitene bakalım. Bir devlet içinde farklı yapılanmalar oluşmuşsa buna müaade edilemez. Cemaat eğer örgüt haline gelmişse, yapılanması da devlete paralelse bu yok edilmelidir. 

Cemaatler sosyolojik bir olaydır ve hepsi mübarektir ama bu artık cemaat olarak değerlendirilemez. 

FUAT AVNİ İSİMLİ TWITTER HESABI

Dünyanın her yerinde istihbarat vardır ve bu istihbarar örgütlerinin içine sızmış ajanlarda bulunabilir. Sizin en yakınınızdaki insanları elde edebilirler, en yakınınızdan alan dinlemesinden konuşmalarını dinleyebilirler. Bunları en aza indirmeye çalışacağız. Ama bunu sıfırlamak mümkün değil. 

Fuat Avni isimli Twitter hesabı ile mücadeleniz var mı?
Şüphesiz var. Bunların çoğu yapılan hesaplardır ve içeriye bunları nakledilmesi çok kolay oluyor. Bu bir kişi değildir de birkaç kişidir, oraya bilgi akıyor oradan da tevziye ediliyor. Başında da şu var diye bir şeyler yazılıyor. Ama gerçeğe ulaşmadıktan sonra o veya bu ismi piyasaya sokmanın bir alemi yok. 

Mücadele hukuk içinde olacak kim ne yaptı, inceleyeceğiz. Biz zulmetmeyiz, hukuk içinde kalmaya mecburuz. 

CİZRE'DEKİ OLAYLAR 

Yaşananların çok ağır bir suç olduğunu bilmemiz lazım. Son yıllarda terör örgütünün yandaşları Cizre ve birkaç ilçeyi pilot bölge olarak tayin etti. 

İki nedeni var, Uludere olayının yıl dönümü ve Kobani'de ölenlerin cenazesine yönelik provokasyon. 

(Uludere olayı) Komplo değil, bunun tek sorumlusu var o da terördür. Bu olayın suçlusu hükümet ve asker değil, bu olayın suçlusu terör. 

Şuanda asayiş sağlanmıştır. Emniyet güçlerimiz, kolluk güçlerimiz orada hakimdir. HÜDA-PAR'ı evlerine giderek yakmak istediler, HÜDA-PAR mazlum ve mağdurdur. Hem 6-7 Ekim olaylarında hem de şimdi. 

PKK bölgede kendisinden başka hakimiyet istemiyor. Biz bu olayın elbette üstüne gideceğiz, adli soruştuma başladı. 

YÜCE DİVAN TARTIŞMASI

Ortada dolaşan kulis bilgileri söylentiden ibaret. Şimdiye kadar pekçok bakan ve başbakan hakkında soruşturma açılması istendi. Soruşturma Komisyonu aynı zamanda adli görev yapar. Bunun hukuki ve siyasi sonuçları olacak, bizim hukuka dikkat etmemiz lazım. Karar vermem gerektiğinde ben kalbime sorarım. 4 eski bakan hakkında Genel Kurul'da gizli oylama olacak, ben kalbimi dinleyeceğim. 

ERDOĞAN İLE KABİNE TOPLANTISI

Başbakanımız 5 Ocak'ta Cumhurbaşkanımız başkanlığında bir kabine toplantısı olmayacağını söyledi.

"BİNALİ YILDIRIM'IN BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPMASI YANLIŞTIR"

Bu tarihi veren Binali Yıldırım ise onun şahsiyle ilgili değil ama onun yerinde başka birisi de olsaydı böyle bir hakkı yoktu. Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında kalması gereken birlikte karar vermesi gereken bir konuda hiçbir sıfat taşımayan bir insanın 5 Ocak'ta hükümet Cumhurbaşkanlığı başkanlığında toplanacak demesi yanlıştır. Bunun yanlış olduğuna inanıyorum. 

Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı gerekli görürse Bakanlar Kurulu'na başkanlık edebilir. Cumhurbaşkanı istediği zaman Başbakanımızla görüşerek bir toplantı istemek yetkisine sahiptir. 

SİYASETİ BIRAKACAK MI?

40 senedir siyasetteyim, artık yoruldum. Siyasetten tamamen ayrılmayız, bu bizim yaşam biçimimiz. 

SİYASETTE 2015 SONRASI

Ben AK Parti'nin tökezleyeceğini düşünmüyorum. Seçim gününe kadar üzerime düşeni fazlasıyla yapacağım ve sonrasında da ne görev verilirse yaparım. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.