1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BÜLENT ARINÇ ÇOK ZORLANDI
BÜLENT ARINÇ ÇOK ZORLANDI

BÜLENT ARINÇ ÇOK ZORLANDI

.

A+A-
GEZETE SATIŞINDA ARACILIĞI DOĞRU BULMAM

Bülent Arınç, 'Paralel Devlet soruşturması' iddialarını yanıtlayarak; 'aralel devlet, paralel yapı Başbakanın suç işleyen kişilerle ilgili, devlet içinde ama devletin kurallarıyla hareket etmeyen kişilerle veya gruparla ilgili tanımlamasıdır. Böyle paralel devlet, yapı soruşturması diye soruşturma mevcut değildir' dedi.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Açıklama yaparken sıkıntılı olduğu gözlenen Hükümet Sözcüsü Arınç, " Bir gazetenin satışında aracışılığı doğru bulmam " dedi. Bülent Arınç "Parelel devlet Soruşturması" konusunda ise "Parelel Devlet başbakanın tabiridir" diyerek sorulara muhatap olmadığını belli etti. Ve soruşturma ile ilgili çok ayrıntıya girmekten kaçındığı gözlendi.


'TWEET'LERDEN DOLAYI BİR İŞLEM YAPILDIĞINI BEN BİLMİYORUM'

Today's Zaman muhabirinin attığı bir tweet yüzünden sınırdışı edildiğini iddialarını değerlendiren Arınç şunları kaydetti; "Bu arkadaşımız Azerbaycan uyruklu. Türkiye uyruklu olmadığına göre, bizim statümüz yabancıdır. Aynen bir Hollandalı muhabir gibi. Buna rağmen çalışma müsadesi alabilir. Ve sürekli ikamet süreleri uzatılmış. 31 Aralık 2013 tarihine kadar bir sıkıntı yok. O tarihten sonra uzatılmayacağını söylemişler. 31 Aralık'ta süresi bitmiş olmasına rağmen neredeyse 2 ay süreyle Türkiye'de bulunmaya devam etmiş. Cezasını vermek suretiyle yurt dışına çıkış yapmış. Bu sistemin içinde 'sadece tweet attığı için bu adamı sınır dışı ediyorsunuz' diyebilecek bize atf-ı kabil bir cürüm yok. Süresi bitmiş, bittikten sonra kendisine bildirim yapmış, buna rağmen 2 ay çalışmaya devam etmiş. Sonunda da sınır dışı edilmiş, hatta yurt dışına çıkarken 103 lira ceza ödemiş. Tweet'lerden dolayı bir işlem yapıldığını ben bilmiyorum. Bu arkadaşa Türkiye ile kendi ülkesini kıyaslaması mümkünse onu da denemesini tavsiye ederim.'

'PARALEL DEVLET BAŞBAKAN'IN TANIMLAMASIDIR'

Arınç, bir gazetecinin 'paralel devlet soruşturması' ile ilgili sorusu üzerine; 'Paralel devlet, paralel yapı Başbakanın suç işleyen kişilerle ilgili, devlet içinde ama devletin kurallarıyla hareket etmeyen kişilerle veya gruparla ilgili tanımlamasıdır. Böyle paralel devlet, yapı soruşturması diye soruşturma mevcut değildir. Bakmayın siz bir gazetenin başlığına. Ama her kurum idari ve adli soruşturmalar yapabilir. Ama mülkiye müfettişlerinin ülkeye dağılarak böyle bir şey yaptıklarını iddia ediyorlarsa doğrusu İçişleri Bakanlığı'nun mülkiye müfettişleri bu kadar değil. Biz sadece 4 mülkiye müfettişinin Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bir idari soruşturma yaptıklarını biliyoruz. Türkiye genelinde yaygın bir teftişin olmadığını söyleyebilirim' diye konuştu. 

'MİT KENDİ İÇİNDE BİR SORUŞTURMAYA BAŞLADI'

Hükümet sözcüsü, Paris'te öldürülen 3 PKK'lının suikastinde MİT'in dahli olduğu iddialarına ilişkin şu ifadeleri kullandı; 'MİT bunun düzmece olduğunu, bunun kurum içinden de bir şekilde düzenlenerek dışarı sızdığını zannediyorum kabul etti. Kendi içinde bir soruşturmaya başladı. Belki faili de tespit edildi. Bu düzmece bir belge benzeri bir yazıysa, bunun sorumlusunun MİT tarafından açıklanmasını beklememiz gerekecek. Türkiye'de bazı kurumlardaki görevlilerin hukuk dışına ne kadar çıkabileceklerini ve bunun sonuçlarının Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlarda ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Belki bir mücalede derken, devlet içinde kümelenmiş veya kendilerine durumdan vazife çıkarmış insanlarında varlığının bir şekilde tespit edilmesi, Türkiye'nin temizlenmesi, hukukun egemen olması bakımından da herhalde çok önemlidir.'

'HSYK KANUNUNDAKİ DEĞİŞİKLİK MUTLAKA GERÇEKLEŞECEK DEMİŞTİK'

Arınç, dondurulan HSYK teklifinin bu hafta yeniden gündeme getireleceği iddilarına ise; "Eğer Anayasa değişikliği gündeme gelmeyecekse bu hafta öbür hafta, bu işten netice alınamazsa, HSYK kanunundaki değişiklik mutlaka gerçekleşecek demiştik' diye yanıt verdi. 

'HENÜZ SON NOKTAYI KOYMADIK'

Arınç, Mavi Marmara olayından sonra İsrail ile tazminat görüşmelerinin devam ettiğinin altını çizerek; 'Henüz son noktayı koymadık. Prensip noktasında anlaşmalar var. Bizim taleplerimiz uluslararası hukuk çerçevesinde oldu' diye kaydetti.

'HUKUKİ TASNİFİNİN NASIL YAPILACAĞINA SAVCILAR KARAR VERİR'


Arınç, ATV ve Sabah gazetesinin satılması sürecinde kaydedildiği öne sürülen ses kayıtlarını değerlendirek, açıklamasında şu ifadeler yer verdi; 'Bazı dinlemeler hukuksuzdur. Bunların hukuki açında bir önemi yoktur. Ama eğer yasal dinlemeler ise de bunun bir süresi vardır. Yine biliyoruz ki soruşturmanın gizliliği esastır. Soruşturma devam ederken, yasal dinleme bile olsa bunun ifşa edilmesi doğru değildir. Soruşturma safhasının bir iddianameye dönüşüp dönüşmeyeceğini bilemeyiz. Daha çok Kılıçdaroğlu, bunlara sarılıyorlar. Bir gazete ya da TV'nin satışıyla ilgili olarak Başbakan birileriyle konuşuyor, onları yönlendiriyor, onları teşvik ediyorsa, bu alım satım bedelinin de bazılarından toplanması şeklinde eğer bir havuz oluşturmak düşünülmüşse, bunun hukuki tasnifinin nasıl yapılacağına savcılar karar verir. Eğer burada sadece böyle bir konuşma geçti ve bu kanunlara göre de suç sayılmıyor, sadece etik bakımından, ahlaki bakımdan hoş görülmüyorsa bunun da geleceği hukuk içinde bululabilir. Ben doğrusu böyle bir şeyin olmasını, olabiliceğini, bir kısım insanların yönlendirilmesini, bir gazetenin satışında birilerinin aracılık etmesi doğru bulmam, şık karşılamam. Ama nedir, ne değildir, gizlilik içinde yapılmalı. Sonucunda ya da takipsizlik olarak veya iddia edilen kişilerle bir suç unsuru varsa, o suç kapsamında bunun değerlendirildiğini görmeliyiz.' 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.