1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (28.06.2014/Cumartesi/-00:01 İTİBARİYLE)
BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (28.06.2014/Cumartesi/-00:01 İTİBARİYLE)

BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (28.06.2014/Cumartesi/-00:01 İTİBARİYLE)

Saat saat tüm gelişmeler, haberler...

A+A-

Boraz Kanıpak

DHA haberlerinden derlenen ve 27 Haziran 2014 tarihinde Soma’da neler olduğunu saat saat öğrenebileceğiniz özel haberimiz aşağıdadır.

12:13

SOMA MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU ZONGULDAK'TA MADEN OCAĞINA GİRDİ

SOMA'da 301 işçinin öldüğü maden kazasını araştırmak için TBMM'de kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında inceleme yaptı. Komisyon Başkanı AK Parti'li Ali Rıza Alaboyun, Soma madeninde işçilerde oksijen maskesi yerine karbonmonoksit maskesi olduğunu hatırlatarak, "Burada tüm işçilere oksijen maskesi veriliyor. Ayrıca işçilerin hepsinde çip var. 5 dakika hareketsiz kaldıklarında hemen yukarıya sinyal gidiyor" dedi.

Dün akşam Zonguldak'a gelen Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri, kentte faaliyet gösteren özel maden şirketlerinin sahipleriyle bir araya gelip sorunlarını dinledi. Sabah otelde madenci kıyafetlerini giyen komisyon üyeleri, 1 Temmuz 2008'de Başbakan Erdoğan'ın da girdiği TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağını ziyaret etti. TTK Genel Müdürü Burhan İnan, 13'ü milletvekili, 7'si uzman olan komisyon üyelerine birifing verdi.

Daha sonra lambahane ve oksijen maskesi odasına geçen komisyon üyelerine maskelerin kullanımı ile ilgili bilgi verildi. Maden ocağı girişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Alaboyun, maden mühendisi olduğunu ve komisyonda tek madencinin kendisi olduğuna dikkat çekerek, "Diğer komisyon üyelerinin de aldıkları teknik bilgileri uygulamalı olarak maden ocağında görmeleri için yer altına iniyoruz" dedi.

İŞÇİLERİN HEPSİNDE ÇİP VAR

Zonguldak'ın dünyanın en zor kömür üretimi yapılan bölgelerinden biri olduğunu vurgulayan Alaboyun, şöyle konuştu:

"Böyle bir bölgede minimum riskle, minimum kazayla hiç ölümlü kaza olmamasını istediğimiz bir çalışma ortamı yaratıyor genel müdürümüz ve arkadaşlarımız. Onlara teşekkür ediyoruz. Burada alınan önlemleri gördük. İşçilerimizin hepsinde çip var. Yer altında neredeler, ne yapıyorlar bakılıyor. 5 dakika hareketsiz kaldıklarında hemen yukarıya sinyal veriliyor. Bunlar takip edilebiliyor. TTK hakikatten bu konuda öncü bir kuruluş. Böylesine zor şartlarda üretim yapmasına rağmen çok öncü bir kuruluş. Gelişmeleri yakından takip ediyorlar."

SOMA'DA KARBONMONOKSİT MASKESİ VARDI

Kendilerine verilen oksijen maskelerinin aynısını işçilerin kullandığını ifade eden Alaboyun, şöyle devam etti:

"Soma madeninde oksijen maskesi yerine karbonmonoksit maskeleri vardı. O çok belli şartlarda çalışan bir maskeydi. Dolayısıyla buradaki gördüğümüz şeylerden son derece memnunuz. Soma'da benzer önlemler var. Gaz izleme, işçi takip yöntemi vardı bizim girdiğimiz ocakta. Onlar karbonmonoksitten oksijen maskesine geçişe yeni yeni başlamışlardı. Türkiye bu süreci tamamlamalı. Bana göre Türkiye'nin tüm maden ocaklarında karbonmonoksit maskesinden oksijen maskesine geçme konusunda bir çaba var."

Komisyon üyeleri daha sonra asansörle yerin 425 metre altına inerek Kartiye-2 bölümünde üretim yapan 50 maden işçisiyle görüştü. Maden ocağına basın mensupları alınmadı.

1-029.jpg

14:18

MADEN OCAĞINDAN KÖMÜRLE ÇIKTILAR

Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri, 3 Mart 1992'de 263 işçinin öldüğü grizu faciasının olduğu maden ocağında yaklaşık 2 saat süren incelemelerinde, el ve yüzleri kömür karası içinde dışarıya çıktı. Komisyon üyelerinden bazıları kazdıkları kömürleri yanlarına aldı. Bazı üyeler de müessese müdürlüğü önünde yere oturarak dinlendi.

Çıkışta elindeki kömür parçalarıyla gazetecilerin sorularını cevaplandıran Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun, maden işçilerine üretim yaparken yardımcı olduklarını, az da olsa üretime katkıda bulunduklarını ve işçilerle öğle yemeği yediklerini söyledi. İşçilerin çalışma şartlarını gördüklerini belirten Alaboyun, Soma ve Zonguldak'taki kömür ocaklarının farklılıklar gösterdiğini belirtti.

Alaboyun, edindikleri bilgi ve tecrübeler ışığında Türkiye'deki kömür madenciliğine yönelik yeni düzenleme ve yönetmelikler önereceklerini vurguladı. Alaboyun, komisyonda uyum içinde çalıştıklarını ve bu uyum içinde raporlarını yazarak Türkiye'nin köklü sorununa çözüm için önemli bir adım atacakları kanaatinde olduğunu kaydetti.

BİZİM MADENCİLERİMİZİN BİRİKİMİ TAKDİR DÜZEYİNDE

Avustralya'daki ocaklarla Zonguldak'taki ocakları karşılaştırmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Alaboyun, "Orada ocaklar daha düz, kalın ve üretim çok basit. Burada öyle değil. Burada birdenbire damar kayboluyor, farklı bir yerden açığa çıkıyor. Bunu takip etmek kolay değil. O yüzden bizim madencilerimizin birikimi ve kültürü dünyada herhalde takdir edilmesi gereken bir düzeydedir" dedi.

MADENCİ 2 GÜN TATİL İSTİYOR

Yer altında çalışan maden işçilerinin sorunları olduğunu belirten Alaboyun, "Başbakan, çalışma saatlerinin 7.5 saatten 6 saate indirilmesini teklif etmişti. Şimdi işçilerimiz de şöyle diyor; Çalışma saatlerimiz yine aynı 7.5 saat olsun. Bundan vazgeçmeyelim. Ama haftada 2 gün tatil kullanalım. Bize de iktidar ve muhalefet milletvekilleri olarak makul geldi. Onların sosyal hayatları, çocuklarıyla ilişkileri için iyi bir teklif. Döndükten sonra komisyonumuzda plan ve bütçeye, ilgili grup başkanvekilliklerine bunu önereceğiz" diye konuştu.

SOMA'DAKİ KAZA BASİT TEDBİRLERLE ÖNLENEBİLİRDİ

Soma'daki kazanın çok basit tedbirlerle önlenebilecek bir kaza olduğuna işaret eden Alaboyun, "Oradaki aşırı derecede üretim hırsından kaynaklanan ve çok basit bir güvenlik önlemini ihmalden kaynaklanan bir kaza. Tabii ki bunun sonucunu oradaki bilirkişi raporu ve uzman arkadaşlarımız açıklayacak. İlk bulgular bu yönde. Ama burada 3 Mart 1992'de 263 işçinin öldüğü grizu faciası farklı. Buranın yapısında, doğasında grizu var. Yani 1 ton kömürde 25 metreküpe yakın grizu olabiliyor. Birden bire grizu boşalıyor" dedi.

METAN DRENAJINI ZORUNLU HALE GETİRTMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

Geçen yıl girdikleri ocakta yine ani metan gazı püskürmesi sonucu 8 işçinin öldüğünü hatırlatan Alaboyun, şöyle devam etti:

"Galeriye 2 bin metreküp kömür yığılmıştı. 8 insanımızı kaybetmiştik. Dolayısıyla buranın grizusuyla ilgili yüzeyden grizuyu drenaj etmeye yönelik bir teklifimiz olacak. Onunla ilgili belki torba yasaya öyle bir düzenleme koydurmaya çalışacağız. Çünkü riskin olduğu yerde aniden müdahale etmezsek bu iş sonradan sıkıntılara neden olabilir. Metan drenajını belli orandaki kömürler için zorunlu hale getirtmeyi düşünüyoruz. O da önerilerimiz arasında. Onu da buraya gelerek aldığımız brifingler, yaşadığımız tecrübeler sonucu elde ettik. Gezmenin görmenin böyle faydası var."

Ocakta kömür de kazdıklarını belirten Alaboyun, "Bu kömürleri komisyonumuza götüreceğiz. 7 bin kilo kalorilik koklaşabilir taşkömürü. Komisyonumuzda bulunduracağız. Burayı gezdiğimizin anısı olarak" dedi.

Komisyon üyeleri daha sonra konakladıkları otele geçti. Komisyon, öğleden sonra Soma'da görev yapan TTK tahlisiye ekibiyle görüşecek.

2-021.jpg

16:20

MADENDE İŞÇİLERLE YEMEK YEDİLER

Soma'daki maden kazasını araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri, madenci kıyafetleri, baretleri, oksijen maskeleriyle, 3 Mart 1992'de 263 işçinin yaşamını yitirdiği grizu faciasının meydana geldiği, Zonguldak'taki TTK Kozlu Müssese Müdürlüğü maden ocağına girdi. Yerin 425 metre altına inen 13'ü milletvekili, 7'si uzman 20 kişilik komisyon, yaklaşık 50 madencinin üretim yaptığı yerin 425 metre altında inceleme yaptı. Ocak hakkında bilgi verilen komisyon üyeleri, kömür üretiminin nasıl yapıldığını yerinde gördü. 1 Temmuz 2008'de Başbakan Erdoğan'ın da girdiği ocakta kömür kazan komisyon üyeleri, daha sonra maden işçileriyle öğle yemeği yedi. Maden kalaslarından oluşturulan sofraya oturan üyeler, yemeğin ardından elleri ve yüzleri kömür karası içinde ocaktan çıktı.

3-015.jpg19:14

TTK TAHLİSİYE EKİBİYLE GÖRÜŞTÜLER

Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri, maden ocağında yaptıkları incelemenin ardından TTK Merkez Tahlisiye İstasyonu'nu ziyaret etti. TTK İş Sağlığı Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanı Mesut Öztürk'den istasyon hakkında bilgi alan komisyon üyeleri, 301 madencinin öldüğü Soma faciasında da görev yapan tahlisiye ekibinin suni ocaktaki eğitimlerini izledi.

Komisyon, daha sonra TTK İş Güvenliği Daire Başkanlığı'nı gezdi. Buradaki salonda Soma'da kurtarma çalışmalarına katılan tahlisiye ekibiyle bir araya gelen komisyona, TTK İş Güvenliği Denetim Şube Müdürü Ahmet Sarıalioğlu, Soma'ya ulaşmalarının ardından karşılaştıkları zorlukları anlattı. Sarıalioğlu, şunları söyledi:

"O gün oraya kurtarma çalışmaları için 12 farklı ekip geldi. Bunların başlarında teknik elemanlar var. Bizim arkadaşlarımız bu kişilerin hangi durumda bize yardımcı olacaklarını çok iyi biliyorlar. Çok yardımlarını da gördük. Ancak olay sonrası en büyük sıkıntı aslında ocaktaki kurtarma çalışmaları değil. Sıkıntıları biz üstte yaşıyoruz. Üstteki panik ortamında sıkıntılar var. Biz öyle duygusal ülkeyiz ki cenazenin burnunun dibine giriyoruz. Dışarıdaki güvenliği sağlamak çok zor. Hiç ilgisiz insanlar hemen etrafında oluyor olayların. Biz burada da onu yaşadık. Ocakta çalışmayacak birçok insan ocak ağzı önünde bekliyor. Düzeni sağlamakta sıkıntı çektik. Baca ağzında inanılmaz insanlar var. Tabii hepsi bir şey yapmak istiyor ama yanlış. Biz düzeni ancak akşam kurduk. Bunları ocaktakileri dışarıya çıkarmak için yaptık."

'MASKESİZ OCAĞA İNENLERİ GÖRDÜK'

Kurtarma çalışmalarına katılan işçiler de tek tek Soma'da karşılaştıkları sıkıntıları anlattı. İşçilerden Şendoğan Ak, kurtarma çalışmaları sırasında karbonmonoksit ortamında maskesiz ve solunum cihazsız işçilerin ocağa indiğini gördüklerini söyledi. Ak, şöyle konuştu:

"Milyonda 300 ppm karbonmonoksitin içine girme teşebbüsünde bulundular, maskesiz ve solunum cihazsız. Biz onlara mani olmaya çalıştık. Buradan ötesinin ölüm olduğunu, geçilmemesi gerektiğini söylediğimiz halde girmek isteyenler oldu, girenler de oldu. Bir kaç kişi geri geldi. Hatta orada 2 arkadaşlarının kaldığını, birisinin de İşletme Müdürü Akın Çelik olduğunu söylediler. Biz arkadaşlarla oraya indiğimizde ikisi de artık son anlarını yaşıyorlardı. Hatta ben birisi ayağını oynatınca hayatta olduğunu anladım ve koşarak ağzına maske taktım. Göğsüne baskı yaparak nefes almasını sağladım. Kendine geldi. Sonra Akın beyi de bulduk. Onları da alarak dışarıya çıktığımızda girdiğimiz o kuyu dibinde canlı kalma umudunun bittiğine karar verdik."

Şendoğan Ak, ocaktan çıkarken karbonmonoksit oranının yükseldiğini, bu sırada ocağa maskesiz girmeye çalışan bir itfaiyeciyi de çıkardıklarını söyledi.

4-009.jpg

OKURLARA ÖNEMLİ NOT:

Haberimizi buraya kadar okuduğunuza göre bu konuda hassasiyet sahibi olduğunuzu düşünmemiz için hiçbir engel yok.

Şunu söylememize izin verin; 'Bu gün Soma'da ne oldu' uygulamamız bizleri de şaşırtan derecede ilgi gördü.

Sizlerden gelen 'bakın böyle bir şey de burada oldu' içerikli o kadar çok bilgilendirme alıyoruz ki, bu işin sadece Soma ya da başka bir yer ile sınırlı kalamayacağına karar vermek zorunda kaldık.

İşte bu nedenle; çok yakında, Türkiye'nin dört bir yanındaki hak arama mücadelelerini buraya taşımayı planlıyoruz.

Düşüncemiz; her gece saat 12'den sonra düzenli olarak bir adet il-ilçe-kaza-köy ağırlıklı ve bir adet de Türkiye Geneli olmak üzere iki adet bültenvari haber hazırlamak.

Derdimiz; olay haberi derleyip kışkırtıcılık yapmak değil elbet. Her türlü eylem, protesto ve hak arama mücadelesine yer vereceğimiz gibi, olumlu her türlü adımı, girişimi, gelişmeyi ve uygulamayı da haberleştireceğiz.

Bu hayali gerçekleştirebilmek için, siz okurlarımızın bilgi, belge ve desteğine çok ihtiyacımız olacak. Sizler, bizim ana akım-merkez medya harici haber kaynaklarımız olur musunuz?.

Bu mücadelede bizlere destek vermenize ve gönüllü haber kaynaklarımız olmanıza ihtiyacımız var.

Bu yolda bizi yalnız bırakmayın. Bizler, size burada, bu mücadeleyi nefesimiz yettiğince sürdüreceğimiz sözü veriyor, desteğinizle bir fark yaratacığımızı düşünüyoruz.

''Sizler tespit edip belgeleyin, biz duyuralım... Tüm Türkiye duysun!'' diyoruz.

Bize ulaşmanız ve her türülü bilgi ve belgeyi bize ulaştırmanız için;

editor@haberartiturk.com

e-posta adresimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.