1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (27.06.2014/Cuma/-00:01 İTİBARİYLE)
BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (27.06.2014/Cuma/-00:01 İTİBARİYLE)

BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (27.06.2014/Cuma/-00:01 İTİBARİYLE)

Saat saat tüm gelişmeler, haberler...

A+A-

Boraz Kanıpak

DHA haberlerinden derlenen ve 26 Haziran 2014 tarihinde Soma’da neler olduğunu saat saat öğrenebileceğiniz özel haberimiz aşağıdadır.

13:13

SOMA MADEN KAZALARI ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÜYELERİ ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE

CUMHURAŞKANI Abdullah Gül, Manisa'nın Soma İlçesinde meydana gelen maden kazalarının araştırılarak alınması gereken iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis araştırması komisyonu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

19:02

SOMA'DA 'MADENE VE MADENCİYE SAHİP ÇIK' YÜRÜYÜŞÜ

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde, 'madene ve madenciye sahip çık' sloganıyla bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi yürüyüş yaptı. Basın açıklamasında koşulların bir an iyileştirilip, madenlerin tekrar çalışmaya başlamasını talep eden topluluk, sonrasında dağıldı.

Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile Soma Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 'Madene ve madenciye sahip çık' sloganıyla organize edilen yürüyüşe madenciler, esnaf, sivil toplum kuruluşları, Soma Nakliyeciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri ve CHP'lilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Topluluk, bugün saat 17.00 sıralarında, Gaziosmanpaşa Caddesi Beşyol Mevkii'nde bulunan Madenci heykeli önünde toplandı. Büyük bir Türk bayrağının arkasına geçen grup, 'Esnaf uyuma madenciye sahip çık', 'Madenci ve madenler var ise esnaf var olur' ve 'Esnaf madencinin yanında' sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 bin kişi, Beşyol Mevkii'nden önce Atatürk Caddesi'ne, ardından Cengiz Topel Meydanı'na yürüdü.

Ölen madenciler için burada saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra topluluk adına Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan, basın açıklaması yaptı. Ayan, "Bu, sanatkarıyla, esnafıyla, tüccarıyla, nakliyecisiyle bütün esnafın madenci kardeşlerimizi destekleme yürüyüşüdür. Daha önemlisi bu yürüyüşün amacı, bundan sonrada hep beraber el ele sorunların çözümünü aramak, çare üretmek ve birlikte hareket etmenin ön anlaşmasıdır. Pankartlardan da anlaşılacağı gibi maden varsa madenci var, madenci varsa esnaf var. Sizin varlığınız her zaman önemli" dedi.

BERABER HAREKET VURGUSU

İş ve can güvenliği sağlanarak madenlerin açılmasının herkesin ortak beklentisi olduğunu söyleyen Oda Başkanı Ali Ayan, "Soma'da huzurlu bir yaşam ortamının devam etmesi, işçi kardeşlerimizin güvenli çalışma şartlarının sağlanması, gönül rahatlığı ile çalışabilmeniz, yeni yasalar ve yönetmelikler ile güzel bir ücret alabilmeniz için beraber hareket etme yollarını zorlayacağız. Kamulaştırma talebinizi destekliyoruz. Ama bu talebiniz gerçekleşene kadar çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini unutmadan, çalışma hayatının ve ticari yaşamın yeniden normale dönmesi için beraberce hareket etmeliyiz. Konuşarak, tartışarak, fikirlerimizi görüşlerimizi paylaşarak, ortak noktada buluşarak, Soma için iyi olanı arayıp bulmaya beraber gayret etmeliyiz. Güvenli işyeri, huzurlu çalışan madenciler ortak hedefimiz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle kaybettiğimiz 301 kardeşimize bir kez daha dua ediyoruz. Mekanları cennet olsun. Geride kalanlarına sabırlar ve kolaylıklar diliyoruz" dedi.

Basın açıklamasının ardından topluluk dağıldı.

21:47

MARMARA TIP'TA MEZUNİYET TÖRENİ

MARMARA Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan hekim adayları törenle diplomalarını aldı. Haliç Kongre Merkezi'Nde düzenlenen törende konuşan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, 27 yıldır eğitim verdikleri Haydarpaşa'daki tarihi binadan ayrılarak başka bir yere taşınacaklarını belirterek, yetkililere sitem etti.

"SOMA, REYHANLI, ROBOSKİ..."

Aynı zamanda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan da, yeni mezun hekimlerin gelecekle ilgili tüm kaygıları gidereceklerine inandığını vurgulardı. Aktan, genç hekimleri yetiştiren ailelerine ve öğretim üyelerine de teşekkür etti. Hekimlerin topluma karşı borcu ve sorumluluğu bulunduğunu anlatan Özdemir Aktan, "Hekim olarak, Soma'da ölen 301 kişiyi unutamayız, unutturamayız. O insanlar bizi yakından ilgilendirir. İş kazalarında ölen onlarca, yüzlerce kişiyi unutamayız. Aynı şekilde, Reyhanlı'yı, Uludere'yi, Roboski'yi unutamayız, unutturamayız" diye konuştu.

BAZI MEZUNLAR ÇOCUKLARIYLA GELDİ

Konuşmaların ardından, diploma törenine geçildi. Dönem birincisi Dr. Seçkin Akçay'a diplomasını ve ödülünü, Dekan Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel verdi.

Mezunlardan bir anne, törene 2 çocuğuyla birlikte geldi. Sahnede diplomasını çocuklarıyla birlikte alan anne uzun süre alkışlandı. Aynı şekilde, bir baba da diplomasını küçük bebeğiyle birlikte aldı.

Tören sonunda, yeni mezunlar hep birlikte "Hekim Andı"nı okudular. Mezunlar, diploma sevincini keplerini havaya fırlatarak yaşadı.

 

OKURLARA ÖNEMLİ NOT: Haberimizi buraya kadar okuduğunuza göre bu konuda hassasiyet sahibi olduğunuzu düşünmemiz için hiçbir engel yok.

Şunu söylememize izin verin; 'Bu gün Soma'da ne oldu' uygulamamız bizleri de şaşırtan derecede ilgi gördü.

Sizlerden gelen 'bakın böyle bir şey de burada oldu' içerikli o kadar çok bilgilendirme alıyoruz ki, bu işin sadece Soma ya da başka bir yer ile sınırlı kalamayacağına karar vermek zorunda kaldık.

İşte bu nedenle; çok yakında, Türkiye'nin dört bir yanındaki hak arama mücadelelerini buraya taşımayı planlıyoruz.

Düşüncemiz; her gece saat 12'den sonra düzenli olarak bir adet il-ilçe-kaza-köy ağırlıklı ve bir adet de Türkiye Geneli olmak üzere iki adet bültenvari haber hazırlamak.

Derdimiz; olay haberi derleyip kışkırtıcılık yapmak değil elbet. Her türlü eylem, protesto ve hak arama mücadelesine yer vereceğimiz gibi, olumlu her türlü adımı, girişimi, gelişmeyi ve uygulamayı da haberleştireceğiz.

Bu hayali gerçekleştirebilmek için, siz okurlarımızın bilgi, belge ve desteğine çok ihtiyacımız olacak. Sizler, bizim ana akım-merkez medya harici haber kaynaklarımız olur musunuz?.

Bu mücadelede bizlere destek vermenize ve gönüllü haber kaynaklarımız olmanıza ihtiyacımız var.

Bu yolda bizi yalnız bırakmayın. Bizler, size burada, bu mücadeleyi nefesimiz yettiğince sürdüreceğimiz sözü veriyor, desteğinizle bir fark yaratacığımızı düşünüyoruz.

''Sizler tespit edip belgeleyin, biz duyuralım... Tüm Türkiye duysun!'' diyoruz.

Bize ulaşmanız ve her türülü bilgi ve belgeyi bize ulaştırmanız için;

editor@haberartiturk.com 

e-posta adresimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.