1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (25.06.2014-00:22 İTİBARİYLE)
BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (25.06.2014-00:22 İTİBARİYLE)

BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (25.06.2014-00:22 İTİBARİYLE)

Saat saat tüm gelişmeler, haberler...

A+A-

Boraz Kanıpak

DHA ve sendika.org haberlerinden derlenen ve 24 Haziran 2014 tarihinde Soma’da neler olduğunu saat saat öğrenebileceğiniz özel haberimiz aşağıdadır.

10:06

MALTEPELİLER SİYAH TİŞÖRT GİYEREK "SOMA'YI UNUTMA" MESAJI VERDİ

Maltepe Belediyesi'nin geleneksel hale gelen "Halk Buluşmaları"nda bu hafta gündem, 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma'daki maden faciası oldu. Başkan Ali Kılıç'a sorunlarını dile getirmek için gelen Maltepeliler, "Soma'yı Unutma" yazılı siyah tişört giydi.

Tüm Türkiye'yi yasa boğan Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının üzerinden tam 42 gün geçti. 301 işçinin yaşamını kaybettiği facia ardında gözü yaşlı yüzlerce eş, anne, baba ve çocuk bıraktı. Facianın unutulmaması ve sorumluların biran önce yargı önüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi'nin her salı günü gerçekleştirdiği Halk Buluşmaları'nda, sessiz ve anlamlı bir eylem gerçekleştirildi. Kahvaltıyla başlayan ve vatandaşların Belediye Başkanı Ali Kılıç'a sorunlarını dile getirdiği toplantıya katılanlar, üzerinde "Soma'yı Unutma" yazan siyah tişörtler giydi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, belediye personeliyle birlikte siyah tişört giyerek, vatandaşların "Soma Unutulmasın" mesajına destek verdi.

 "BU KEZ UNUTMAYALIM"

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yaptığı konuşmada, “Bundan 42 gün önce, çoluğuna çocuğuna ekmek götürebilmek için yerin metrelerce altında alın teriyle ekmeğini çıkaran maden işçilerimizi kaybettik. Onları analım istedik, Akdeniz toplumları olarak saman alevi gibi parlıyoruz, olaylara hemen tepkiler veriyoruz ancak çabuk unutuyoruz. Soma’da yüzlerce çocuk babasız kaldı. Amacımız, mübarek Ramazan öncesi, Soma’yı unutmamak, o şehitlerimiz ve acılı ailelerin yanında olmak. Ramazan’da da dinimizin vecibesi olarak o insanları unutmayıp, yardım elini onlara uzatmak gerekiyor” dedi.

"Halk Buluşması" vatandaşların yaşadıkları sıkıntıları Başkan Kılıç'a iletmesinin ardından, Soma anısına yapılan toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

dha-b91dd065e5c6d377c37e76eee22ee19c-3-t.jpg

***

12:42

KINIK'TA ÖLEN MADENCİLER İÇİN MEVLİT OKUTULDU

İZMİR'in Kınık İlçesi'nde, Belediye tarafından Manisa Soma'da, geçen 13 Mayıs'ta meydana gelen kömür ocağı faciasında yaşamını yitiren 301 madenci için mevlit okutulup lokma döktürüldü.

Kınık Aşağı Mahalle Çarşı Camisi'ndeki mevlide, AK Partili Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, AK Partili İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Ahsen Özçam, Cemalettin Yıldız, AK Parti Kınık İlçe Başkanı Sami Mollaahmet, madende ölenlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı. Mevlitte, maden kazasında ölen Muhsin Taş'ın (45) oğlu Nevzat Taş (20) ile Selahattin Kayrak'ın (46) oğlu Bünyamin Kayrak (20) da birer sure okudu. Mevlit, lokma dökülüp dağıtılmasıyla sona erdi.

dha-0d2e5fc0ff019cf526bba256476ec7a9-3-t.jpg

***

19:08

SOMA'YA YAPILAN YARDIMLARDAN 4 BİN AİLE FAYDALANDI

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde, AFAD ve Türk Kızılay'ı, şu ana kadar ihtiyaç sahipleri için ülke genelinden toplanan gıda ve giyim malzemelerini yaklaşık 4 bin aile ile buluşturdu. Yardımların aralıksız sürdüğü, malzemelerin dağıtımının da düzenli olarak yapıldığı belirtildi.

Soma'da meydana gelen maden faciasının ardından ülkenin dört bir yanından gelen yardımlar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılay'ın organizasyonu ile Soma Kaymakamlığı'nca oluşturulan kriz masası tarafından şu ana kadar yaklaşık 4 bin ihtiyaç sahibi aileye dağıtıldı. Yetkililer 3 bin 200 koli gıda yardımı, 12 bin giyim ve 8 bin 400 oyuncak ve kırtasiye malzemesinin belirlenen ihtiyaç sahiplerine teslim edildiğini vurguladı. Yardımların aralıksız sürdüğünü belirten yetkililer, dağıtımlarında devam ettiğini kaydetti.

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, "Soma'ya gelen yardımlar koordinasyon merkezinde toplanıyor. Öncelikle faciada ölen madencilerin ailelerine ve yakınlarına ardından ihtiyaç sahibi kişilere yardımlar dağıtıldı ve dağıtım devam ediyor. Vatandaşlar koordinasyon merkezine gelerek ihtiyacı olanları alıyor. Bu zamana kadar yardım alan ihtiyaç sahiplerinin sayısı 4 bini geçti" dedi.

dha-7bfafbddd28d95c58ba8cb7d220a770b-5-t.jpg

***

24 HAZİRAN…

SOMA’YA GERİCİLİK GEREKTİ, AKP ‘İŞİN UZMANI’NI GETİRDİ: ENSAR VAKFI’NDAN YAZ OKULU!

Soma’nın öfkesini dört bir koldan yürüttüğü politikalar ile soğurmak isteyen AKP, gerici eğitimde ‘uzmanlaşan’ Ensar Vakfı ile “Değerler Eğitimi” adlı yaz okulu çalışmasını başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Müftülük ve Belediye destekli yaz okulu afişinden derslerine gericiliğin alttan alta nasıl işlendiğinin bir örneği olurken, işbirliğini bakanlık sitesinde bulmak olanaksız.

AKP iktidarının Soma Katliamı’ndan sonra bölge halkının öfkesini bastırmak için başvurduğu bir dizi yöntemin başında gerici uygulamalar geldi. Tarikatlar ve cemaatler mahalle mahalle, köy köy, ev ev gezerek dini simge ve söylemleri sistemli bir biçimde işlerken, sivil toplum kuruluşları da yardımlar ve çeşitli çalışmalar ile ölen işçilerin yakınları, çocukları ve Soma halkını gerici kuşatma altında aldı. Devlet olanakları da tüm bu çalışmalar için bir kalkan işlevi gördü.

Gerici sivil toplum kuruluşlarının kamu kurumları ile kol kola yürüttüğü faaliyetlerin en dikkat çekicisi dün (23 Haziran) başladı. AKP’nin son dönemde palazlandırdığı vakıfların başında gelen Ensar Vakfı, “Değerler Eğitimi” adı altında bir yaz okulu çalışması başlattı. Yaz okulunun afişlerinde Ensar Vakfı’nın çalışmasını Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Soma Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Soma Müftülüğü ve Soma Belediyesi ile işbirliği içerisinde yürüttüğü ibaresi de yer aldı.

RENGARENK (!) BİR DİN EĞİTİMİ

Ensar Vakfı, 23 Haziran-22 Ağustos tarihleri arasında, 8-14 yaş gruplarına yönelik olarak ücretsiz hazırladığı “Değerler Eğitimi” adlı yaz okulu çalışmasının afişlerini gerek Soma içerisinde gerek sosyal medyada hızla yaymaya başladı.

Afişte herhangi bir yaz okulu afişinde görülebilecek futbol, satranç, bisiklet, masa tenisi gibi faaliyetlerin resimlerinin yanı sıra zikir çekmekte olan öğrencilerin, Kuran’ın önünde dua eden ellerin ve Bismillahirrahmanirrahim yazısından yapılan bir caminin resimleri de yer aldı.

Yaz okulunun “Dersler” bölümünde ise “Kuran-ı Kerim”, “Hz. Muhammed’in Hayatı” ve “Temel Dini Bilgiler” sıralandı.

MEB SİTESİNDE ENSAR VAKFI: 404 NOT FOUND

“Değerler Eğitimi” adı altındaki yaz okulu çalışması Ensar Vakfı’nın bakanlıklarla yaptığı ilk faaliyet değil. Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde “Değerler Eğitimi” adı altındaki gerici çalışmaların bakanlık bünyesinde yürütüldüğüne ilişkin onlarca haber ve yazı çıkarken, içlerinden sadece birinde Ensar Vakfı’nın adı geçiyor.

Ortaokul ve lise müdürlüklerine gönderilen 13 Mart 2014 tarih, 2014/274 numaralı “Değerler Eğitimi Olimpiyatı” adlı yazıda etkinliğin bakanlık ve Ensar Vakfı tarafından birlikte düzenlendiği ifade edilirken, etkinliğe dair yazı ve ekler için bir bağlantı veriliyor.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü uzantılı bağlantıya tıklandığında ise “HTTP Error 404.0 – Not Found” yazısı çıkıyor. Müdürlüğün sitesinde bir sorun olmadığı görüldüğünde ise sayfanın silinmiş olduğu anlaşılıyor.

AKP İLE ‘UZMANLAŞMIŞ’ BİR GERİCİ EĞİTİM ODAĞI

AKP’nin son dönemde geniş çalışma alanları tanıyarak ve bakanlıklar eliyle destekleyerek palazlandırdığı Ensar Vakfı 1979 yılında kuruldu. Misyonunu “İnsani değerlere bağlı bir nesil yetiştirmek amacıyla, nitelikli akademik çalışma ve sürekli proje geliştirerek, özelde gençler olmak üzere toplumun tüm sosyal katmanlarına eğitim, yayın, organizasyon faaliyetleri ile hizmet sunan bir vakıf” olarak nitelendiren Ensar Vakfı, son yıllardaki gelişimini ise “uzmanlaşma” olarak tanımladı.

Vakıf faaliyetlerini ise şöyle sıralıyor:

“Din ve ahlak eğitimi” ile “Değerler eğimi” konularında teorik ve pratik çalışmalar yapmak, araştırma yapanları desteklemek, öğretmen ve öğretmen adayları ile üniversite öğrencilerine eğitim desteği sağlamak, Arapça dil eğitimi ile İslami ilimler ve sosyal bilimler alanlarında eğitim seminerleri düzenlemek.

AKP İLE İÇ İÇE, MEB İLE KOL KOLA

AKP döneminde ‘uzmanlaşan’ Ensar Vakfı tam anlamıyla AKP’nin aile kurumu gibi. Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, AKP’nin İstanbul İl Genel Meclisi üyeliğini yaparken, Abdullah Gül’ün damadı Mehmet Sarımermer Başkan Yardımcılığı, Ömer Dinçer’in oğlu ve Taner Yıldız’ın damadı Asım Dinçer de Mütevelli Heyeti Üyeliği yapıyor. Vakfın kurucu üyeleri arasında ise hem Ömer Dinçer hem de Kadir Topbaş yer alıyor.

AKP ile Ensar Vakfı arasındaki ilişki daha önce TBMM gündemine de taşınmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere, Ensar Vakfı’nın düzenlediği “İmam Hatip Liselerinde Arapça Öğretimi Sempozyumu”na katılması yönündeki çağrıları üzerine CHP’li milletvekilleri soru önergeleri vermişti.

Önergeleri yanıtlayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, sempozyuma katılımın öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sunacağını iddia etmiş, uygulamanın yasa ve yönetmeliklere aykırı olmadığını öne sürmüştü. Dinçer, bakanlığın benzer faaliyetlere ve çağrılara “ihtiyaç duydukça” devam edeceğini de söylemişti.

SOMA İÇİN İLK İŞ: HATİM DUASI

Ensar Vakfı’nın Soma Katliamı’ndan sonraki ilk icraatı yaşamını yitiren işçiler için “hatim duası” okumak oldu. Vakfın Nazilli Şubesi tarafından okutulan ve “vakıf müdavimlerinin de hatim duasına aminleriyle iştirak ettiği” belirtilen duanın “kömür madeni kazasında şehit olanların ruhlarına bağışlanmak üzere” okutulduğu söylendi.

CEMAAT’E KARŞI İLAN, ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE AĞIRLANMA

Ensar Vakfı eğitim alanındaki gerici çalışmalarının yanı sıra siyaseten de AKP çizgisinde ilerleyen bir tavır içerisinde oldu. AKP yönetimi ile Gülen Cemaati arasında dershanelerin kapatılması üzerinden başlayan gerilimde Cemaat karşısında bir ilan yayımlayan 97 dini vakıf ve dernek arasında bulunan Ensar Vakfı, 17 Aralık Operasyonu’ndan sonra ise 10 Ocak 2014’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’ne davet edilmişti.

22852.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.