1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (10.7.2014 / Perşembe / 00:01 itibaryle)
BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (10.7.2014 / Perşembe / 00:01 itibaryle)

BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (10.7.2014 / Perşembe / 00:01 itibaryle)

Saat saat tüm gelişmeler, haberler...

A+A-

Boraz Kanıpak

DHA haberlerinden derlenen ve 9 Temmuz 2014 tarihinde Soma’da neler olduğunu, saat saat öğrenebileceğiniz özel haberimiz aşağıdadır.

 

09.07.2014 13:08

CHP'Lİ YÜKSEL SOMA YARDIMLARINI SORDU

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Alaattin Yüksel, Soma'da şehit düşen 301 işçi için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) yardım kampanyası başlattığını hatırlatarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi şehit aileleri için AFAD hesabına 602 bin lira yatırdı ancak paralar hala hesaplara geçmedi. Bunun sebebi nedir? Hükümet deprem fonunda toplanan paraları duble yolların yapımında kullandı. Hükümet yardımlar konusunda sabıkalıdır. Sicili temiz değildir. Somalı aileler bundan büyük endişe duymaktadır" dedi.

Alaattin Yüksel, AFAD'da Soma faciasında şehit maden işçileri için toplanan yardımlarla ilgili Başbakan Yardımcı Beşir Atalay'ın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Yüksel, Soma'da meydana gelen maden faciasında şehit düşen madenciler için AFAD hesabına yatırılan bağışların, şehit yakınlarına hala iletilmediğini hatırlattı. Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şehit aileleri için AFAD'ın hesabına 602 bin lira yatırdığını belirterek “Belediye yaklaşık 15 gün önce para yatırıyor ancak ne hikmetse hesaplara aktarılmıyor. Parayı neden bekletiyorsunuz? 602 bin TL nerede? Diğer paralar nerede? Hükümet daha önce deprem fonunda toplanan paralar duble yolların yapımında kullandı. Hükümet bu konuda sabıkalıdır. Bu anlamda sicili temiz değildir" dedi.

ÇOCUKLARININ KARINLARINI DOYURABİLMEK İÇİN…

Soma'da şehit düşen 301 kişinin ailesinin zor günler geçirdiğine dikkat çeken Yüksel, “Vatandaşlarımız büyük acılar yaşadı. Her biri ayrı ayrı sıkıntı çekerken, açlıkla yüzleşme durumları söz konusuyken hükümet bu vatandaşlarımıza hâlâ katkıda bulunmuyor. Bunun anlaşılır bir tarafı yoktur. Acılı anneler çocuklarının karınlarını doyurabilmek için kollarındaki bilezikleri satmak zorunda bırakıyorsunuz. Vatandaşlar şehit aileler için milyonlarca lira yardımda bulundu. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Paraların hesapta bekletilmesi akla başka sorular getiriyor. İçi boş açıklamalar yerine paraların bir an önce şehit yakınlarının hesabına yatırılması için çabalasınlar" dedi.

ATALAY'A SORULAR

CHP'li Yüksel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından yazılı olarak yanıtlanması üzerine TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede şu soruları yöneltti:

Bankalara yapılan yardım miktarı toplamı nedir?

Maddi yardım ulaştırılan aile sayısı nedir?

 Her bir aile için ne kadar para yardımında bulunulmuştur?

 Yardım yapılırken gözetilen kriterler arasında ailedeki nüfus sayısı dikkate alınmış mıdır?

Soma'da yakınlarını kaybeden tüm insanlar için yapılan yardım miktarı toplamı kaç liradır?

Para dışındaki yardımlar AFAD, Kaymakamlık ve SOMA Belediyesi'nden oluşan SOMA Koordinasyon Merkezi'nde toplanmaktadır. SOMA Koordinasyon Merkezi ne tür yardımlarda bulunmuştur?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından AFAD'a, aile başına 2 bin lira olmak üzere toplam 602 bin lira yardımda bulunulmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesinin gönderdiği yardımlar nerededir?

Belediyenin yardımı Somalı ailelere hâlâ neden ulaştırılmamıştır?

Toplanan bağışlar hangi bankada bekletilmektedir?

Bir getirisi var mıdır?

Eğer böyle bir durum söz konusuysa ailelere yansıtılacak mıdır?

AFAD'tan yapılan açıklamada, toplanan yardımların kampanyanın bitmesinin ardından ailelere iletileceği ifade edilmiştir. Ancak kampanya bitimini bekleyemeyecek durumda olup, acilen paraya ihtiyaç duyan aileler olduğu düşünüldüğünde bu yardımların hemen ulaştırılması gerekmez mi?

 

111111-043.jpg

OKURLARA ÖNEMLİ NOT:

Haberimizi buraya kadar okuduğunuza göre bu konuda hassasiyet sahibi olduğunuzu düşünmemiz için hiçbir engel yok.

Şunu söylememize izin verin; 'Bugün Soma'da ne oldu' uygulamamız bizleri de şaşırtan derecede ilgi gördü.

Sizlerden gelen 'bakın, böyle bir şey de burada oldu' içerikli o kadar çok bilgilendirme alıyoruz ki, bu işin sadece Soma ya da başka bir yer ile sınırlı olamayacağına karar vermek zorunda kaldık.

İşte bu nedenle; çok yakında, Türkiye'nin dört bir yanındaki hak arama mücadelelerini buraya taşımayı planlıyoruz.

Düşüncemiz; her gece saat 12'den sonra düzenli olarak bir adet il-ilçe-kaza-köy ağırlıklı ve bir adet de Türkiye Geneli olmak üzere iki adet bültenvari haber hazırlamak.

Derdimiz; olay haberi derleyip kışkırtıcılık yapmak değil elbet. Her türlü eylem, protesto ve hak arama mücadelesine yer vereceğimiz gibi, olumlu her türlü adımı, girişimi, gelişmeyi ve uygulamayı da haberleştireceğiz.

Bu hayali gerçekleştirebilmek için, siz okurlarımızın bilgi, belge ve desteğine çok ihtiyacımız olacak. Sizler, bizim ana akım-merkez medya harici haber kaynaklarımız olur musunuz?.

Bu mücadelede bizlere destek vermenize ve gönüllü haber kaynaklarımız olmanıza ihtiyacımız var.

Bu yolda bizi yalnız bırakmayın. Bizler, size burada, bu mücadeleyi nefesimiz yettiğince sürdüreceğimizin sözünü veriyor, desteğinizle bir fark yaratacağımızı düşünüyoruz.

''Sizler tespit edip belgeleyin, biz duyuralım... Tüm Türkiye duysun!'' diyoruz.

Bize ulaşmanız ve her türlü bilgi ve belgeyi bize ulaştırmanız için;

editor@haberartiturk.com

e-posta adresimiz 7 gün / 24 saat hizmetinizdedir.

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

Düne ait (8 Temmuz 2014) Soma haberimiz için burayı tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.