1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (1.7.2014 / Salı / 00:01 itibaryle)
BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (1.7.2014 / Salı / 00:01 itibaryle)

BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (1.7.2014 / Salı / 00:01 itibaryle)

Saat saat tüm gelişmeler, haberler...

A+A-

Boraz Kanıpak

DHA haberlerinden derlenen ve 30 Haziran 2014 tarihinde Soma’da neler olduğunu saat saat öğrenebileceğiniz özel haberimiz aşağıdadır.

11:39

SOMA'YA GÖNDERİLEN YARDIMLAR 'MARKET' SİSTEMİ İLE DAĞITILIYOR

MANİSA'nın Soma İlçesi'ne, 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından, Türkiye'nin dört bir yanından giyimden yiyeceğe, yardım yağdı. Ramazan'da daha da artması beklenen yardımların dağıtımı için oluşturulan koordinasyon merkezi, spor salonunda kurulan market sistemiyle yardımların dağıtımını sağladı. Yakınlarını kaybedenler başta olmak üzere tüm madenciler ve ailelerinin giyim, kırtasiye, yiyecek ve oyuncak ihtiyaçları karşılandı. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, "Gelen yardımların, israf edilmeden ve adil olarak dağıtılması için büyük çaba harcadık. Yaklaşık 4 bin 500 aileye ulaştık. Gelen yardımlar için kimsenin gözü arkada kalmasın, tüm ailelere en iyi şekilde ulaştırılıyor" dedi.

Geçen 13 Mayıs'ta, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait ocakta meydana gelen yangın sonrasında 301 madenci yaşamını yitirdi. Facianın ardından Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden, Soma'ya adeta yardım yağdı. Facia sonrası ilk 10 günde dağıtımları ilçeye gelen Kızılay ekipleri koordine etti. Ancak, arama ve kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından ekiplerin ilçeden ayrılmasıyla, Kaymakam Bahattin Atçı başkanlığında, çeşitli kurumların katılımıyla koordinasyon merkezi kuruldu.

MARKET SİSTEMİ UYGULANDI

Bu merkez ilk olarak yardımların dağıtılması için Soma Linyit Lisesi'nin spor salonunu, dağıtım merkezi olarak belirledi. Ardından da salonun içerisinde, tıpkı süpermarketlerde olduğu gibi giyim, yiyecek, oyuncak ve kırtasiye bölümleri oluşturuldu. Kimisi kamyonlarla, kimisi kargo ya da bizzat vatandaşlar tarafından getirilen yardımlar, buradaki ekipler tarafından tasnif edildi, ardından da dağıtımlarına başlandı.

ÖNCELİK YAKININI KAYBEDENLERE

Alışveriş merkezlerinden getirilen küçük arabaların da kullanıldığı spor salonundaki yardımlardan ilk olarak, madende yaşamını yitiren ya da yaralı kurtulan işçilerin aileleri yararlandı. Sonrasında yardımların fazlalaşması üzerine de maden ocaklarında çalışan tüm işçilerin ailelerinin bu yardımlardan yararlanması sağlandı. Belli sıra ile spor salonuna gelen madenci aileleri, burada alışveriş arabalarına merkezdeki görevlilerin yardımıyla aldıkları giyimden yiyeceğe kadar tüm ürünleri, çıkışta kayda geçirdikten sonra evlerine götürmeye başladı. İlk günlerde sınırsız olan yardımlara gerek israfı önlemek, gerekse de diğer ailelerin de aynı şekilde adil olarak yardımlardan yararlanabilmeleri için belli bir sınırlama getirildi. Ancak belli aralıklarla aynı ailelerin tekrar yardım almalarına da izin verildi. Bu yardımlardan, Soma'daki ailelerin yanı sıra, madencilerin yoğun olarak yaşadığı Kırkağaç ve Kınık ilçelerinden gelen ailelerin de yararlanması sağlandı.

Ekipler özellikle, süt ve süt ürünlerinin yanı sıra gıda malzemelerinin bozulmalarını önlemek için de, bunları soğuk hava depolarında sakladı. Bu ürünler günlük olarak spor salonuna götürülüp dağıtılmaları sağlandı. Bu arada, dağıtım görevlileri de en çok gıda malzemelerine ihtiyaç duyulduğunu da açıkladı.

AİLELER MENNUN

Spor salonunda çocukları için yardım malzemelerinden almaya gelen şehit madencilerden Aydın Özgün'ün eşi Fatma Özgün, bu tür yardımların kendileri için moral de olduğunu dile getirdi. Fatma Özgün, "Buraya yakınını kaybeden diğer ailelerle geldim. Çocuklarım için gerekli olan oyuncak ve giyeceklerden aldım. İnsanların bizleri düşünmeleri ve bunları göndermeleri mutluluk verici. En azından bizlerin acılarına ortak olmaya çalıştıklarını anlıyoruz" dedi.

Oğluna bisiklet alan Selma Aldemir ise, madende hem evlilik yıldönümüne bir gün kala eşi Recep Aldemir'i hem de ağabeyi Mehmet Ali Özcan'ı kaybettiğini söyledi. Aldemir şöyle dedi:

"Keşke eşim, ağabeyim yanımda olsaydı da bizler bu yardımları almasaydık ama artık yoklar. İhtiyaçlarımızın bu şekilde giderilmesi de iyi bir düşünce. Çünkü evimizde çalışan kimse kalmadı ve bizlerin de ihtiyaçları var. Bunların yapılması iyi ama madencilerin hakları için içim çok dolu. Onların da biran önce halledilmesini bekliyoruz."

İLÇENİN DERT BABASI OLDU

Facianın başından itibaren maden işçileriyle görüşen, yardımların adil olarak dağıtılması için mesai harcayan Kaymakam Bahattin Atçı, ilçenin adeta dert babası durumuna geldi. Tüm vatandaşların sorunlarını dinlediğini ve çözüm bulmaya çalıştığını söyleyen Atçı, maden faciasının ardından sorumluluğunun daha da arttığını, bunun da dayanışma içerisinde üstesinden gelindiğini dile getirdi. Yardımlarla ilgili de açıklama yapan Bahattin Atçı şunları söyledi:

"Gelen yardımları israf edilmeden ve adil olarak dağıtılması için büyük çaba harcadık. Yaklaşık 4 bin 500 aileye ulaştık. Diğer ailelere de dağıtımlarımız devam ediyor. Gelen yardımlar için kimsenin gözü arkada kalmasın, tüm ailelere en iyi şekilde ulaştırılıyor. Bunun yanı sıra ramazan ayının gelmesiyle birlikte çeşitli illerdeki esnaf odalarından, belediyelerden, sivil toplum kuruluşlarından yardım için telefonlar geliyor. Bunları da en iyi şekilde dağıtımlarını yapacağız. Bunun yanı sıra, kendileri ilçeye gelip yardım dağıtanlarda var. Bunlara da yine yardımlarımızı esirgemiyoruz. Madencilerimiz için geceli gündüzlü çalışıyoruz."

SON RAKAMLARI DA AÇIKLADI

Bahattin Atçı, gelen yardımların miktarlarının her gün hatta her saat değiştiğini de söyledi. Facianın 10'uncu gününden sonra ellerine bugüne kadar toplam 3 bin 500 koli kuru gıda malzemesi, 10 bin oyuncak, 15 bin giyecek, 2 bin 100 çift ayakkabı, 12 bin 500 kırtasiye malzemesi, 500 paket bebek bezi, 70 koli bebek maması, 2 bin 500 paket peynir, 300 paket zeytin, 1250 paket konserve, 200 bisiklet, 750 paket temizlik malzemesinin geldiğini ve dağıtıldığını açıkladı.

1-032.jpg

15:39

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ MÜJDESİ

SOMA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık, maden kazası sonrasında ilçedeki esnafın dar boğaza girdiğini, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) sıfır faizli kredi imkanı sunacağını söyledi.

Manisa'nın Soma İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık, ilçede zor durumda kalan esnafa işletme başına üst limiti 50 bin TL, sıfır faizli kredi olanağı sunulacağını açıkladı. Soma'da yaşanan facia sonrası tüm Türkiye'nin kazadan etkilenen vatandaşların yanında yer aldığını hatırlatan Başkan Işık, kendilerini ziyaret eden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ile görüştüklerini ve destek istediklerini kaydetti. Maden ocağına giderek kaza hakkında bilgi alan KOSGEB Başkanı Kaplan'ın elim kazadan etkilenen, Soma ve Kırkağaç ilçelerinde yer alan işletmeler için elini taşın altına koyduğunu söyleyen Işık, "Başkan Kaplan, bölgede faaliyet gösteren esnafa yönelik olarak kredi destek programı çalışması yapmış ve çalışmayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık'ın olurlarına sunmuştur. Sayın Bakanımız çalışmayı uygun bulmuş ve İşletme Sermayesi Kredi Destek Programı'na olur vermiştir. Program, işletme başına üst limiti 50 bin TL, sıfır faizli, ilk 12 ayı geri ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli olarak uygulanacak. İşletme Sermayesi Kredi Destek Programı'na, KOSGEB Veri Tabanı'na kayıtlı ve güncel KOBİ beyannamesi onaylı işletmeler başvurabilecek. Programdan yararlanmak isteyen işletmeler, protokole taraf banka şubelerine başvuruda bulunacaklar. Ayrıca teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabilecekler" dedi.

2-024.jpg

20:03

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI YILMAZ'DAN VALİ BEKTAŞ'A ZİYARET

DİYANET İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bugün maden faciasının yaşandığı Soma'daki Ulu Cami'de düzenlenecek iftar programı öncesi Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Hasan Kamil Yılmaz ile birlikte Soma İlçesi'nde maden işçileriyle iftara katılmak için Manisa'ya geldi. Diyanet İşleri Başkanı Gülmez, Soma İlçesi'ndeki katılacağı program öncesinde Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret etti. Ziyarette Gülmez'e Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan da eşlik etti.

Acıları paylaşmak için Soma'ya geldiklerini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, "Bir iftar sofrasında buluşarak onların acısını unutmadığımızı onlarla birlikte olduğumuzu ifade etmek için geldik. Bu tür acıları bir daha yaşamayalım. Ramazan bizim birinci gündemimiz. Allah'a hamdolsun her sene kalplerimizi yeniden buluşturan, birleştiren, bize yeniden kaybettiğimiz değerleri kazandıran ramazanımızı yaşıyoruz. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 'Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın' başlığı altında bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Hem modern zamanların yalnızlığı diye adlandırabileceğiz kalabalıklar içerisinde yalnız kalan insanlarımız varsa onlara sahip çıkmalıyız. Hem de ülkemize sığınan mültecilere, sokak çocuklarına, yetimlere kısaca kendisini yalnız hisseden her kardeşimize ramazanın manevi ikliminde sahip çıkma, bu şekilde unutulmuşları terkedilmişleri ortadan kaldırmaya bir vesile olarak kabul ediyoruz. Milletçe inşallah huzurlu bir ramazan geçirir, huzur ve barış içinde bir bayrama ulaşırız" diye konuştu.

"SOMADA MANEVİ İKLİM OLUŞTU"

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da Soma faciasının acılarının paylaşarak azalacağını belirterek, "Soma'daki madenciler için sizin burada olmanız gerçekten çok anlamlı. Milletimiz acıları saracak, paylaşacak. Tüm kurumlarımızı Soma etrafında bütünleşmiş görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. Orada bir manevi iklim oluşmuş durumda. Herkes elinden geldiği kadar o yarayı sarmaya gayret ediyor. O manevi ortam olayı istismar edenlere de müsaade etmiyor. Gerçekten orada şehitlerin manevi halleri bizi koruyor. Somalılar gelenlere kucak açıyorlar. İstismara müsaade etmiyorlar. Bu olay madencilikte milat olacak" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Bektaş ile bir süre sohbet eden Diyanet İşleri Başkanı Gülmez, Soma'ya hareket etti.

3-017.jpg

21:51

MADENCİ EŞİNİN BAKANDAN ÇOCUK İSTEĞİ

MANİSA'nın Soma İlçesi'ndeki kömür ocağı faciasında yaşamını yitiren madencilerden Recep Gümcür'ün (30) eşi Alime Gümcür (35), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'a bir kız çocuğuna annelik etmek istediğini belirtip, yardım istedi. Eşinin ölümünden önce bu konuda bir başvuruları olduğunu da belirten Gümcür, bir kız çocuk isteğine Bakan İslam'ın bu konuda gerekli çalışmaları yapacaklarının sözünü verdiğini söyledi.

Balıkesir'in Dursunbey İlçesi'ne bağlı Boyalıca Köyü'nden 2009 yılında Soma'ya göç eden Recep Gümcür, kömür ocağında çalışmaya başladı. 13 yıllık evli olan Gümcür, çocuklarının olmaması nedeniyle eşi Alime Gümcür ile Balıkesir'deki özel bir hastanede tedavi gördü. Bir kız çocuk hayali kuran çift, tüm çabalarına rağmen çocuk sahibi olamayınca evlat edinme kararı verdi. Gümcür Çifti, Aile ve Sosyal Politikalar Soma İlçe Müdürlüğü'ne koruyucu aile olmak için başvurup, bir kız çocuk istedi. Ancak, işlemler sürerken geçen 13 Mayıs'ta Türkiye'yi yasa boğan kazası yaşandı. Faciada, 300 arkadaşıyla birlikte Recep Gümcür de yaşamını yitirdi. Facianın acıların halen tazeliğini koruduğu Soma'da yaralar sarılmaya çalışırken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam geçen Cumartesi günü ilçeye gelerek Ege Linyit İşletmeleri'ndeki madenci aileleri için verilen iftar yemeğine katıldı. Yemekte Bakan İslam'ı bir anda kaşısında gören Alime Gümcür, yanına gidip "Eşimin ölümünden sonra evde iyice yalnız kaldım. Bir kız çocuğuna koruyucu annelik yapmam için yardımınızı bekliyorum" dedi.

Bakan İslam'ın hemen gerekli çalışmaların yapıp, kendisine bir kızı çocuk vereceklerinin sözünü verdiğini belirterek, "Eşimle hep bir kız çocuk istiyorduk. Ancak, bu eşimin sağlığında nasip olmadı. Kızımıza 'kader' ismini koyacaktık. Eşim, kızımız olacak diye bebek, puzzle, ayıcık gibi oyuncaklar da almıştı. Ancak, onları vermek kendisine nasip olmadı" dedi.

Daha önce başsağlığı için gelen bazı yetkililere de talebini ilettiğini belirten Gümcür, "Alile ve sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuk konusundaki talebimi dikkatle dinledi. Derhal ilgileneceğini söyleyince çok sevindim. İnşallah benim de bir çocuğum olur. Eşimin hatırası için bunu istiyorum" diye konuştu.

4-011.jpg

OKURLARA ÖNEMLİ NOT:

Haberimizi buraya kadar okuduğunuza göre bu konuda hassasiyet sahibi olduğunuzu düşünmemiz için hiçbir engel yok.

Şunu söylememize izin verin; 'Bu gün Soma'da ne oldu' uygulamamız bizleri de şaşırtan derecede ilgi gördü.

Sizlerden gelen 'bakın böyle bir şey de burada oldu' içerikli o kadar çok bilgilendirme alıyoruz ki, bu işin sadece Soma ya da başka bir yer ile sınırlı kalamayacağına karar vermek zorunda kaldık.

İşte bu nedenle; çok yakında, Türkiye'nin dört bir yanındaki hak arama mücadelelerini buraya taşımayı planlıyoruz.

Düşüncemiz; her gece saat 12'den sonra düzenli olarak bir adet il-ilçe-kaza-köy ağırlıklı ve bir adet de Türkiye Geneli olmak üzere iki adet bültenvari haber hazırlamak.

Derdimiz; olay haberi derleyip kışkırtıcılık yapmak değil elbet. Her türlü eylem, protesto ve hak arama mücadelesine yer vereceğimiz gibi, olumlu her türlü adımı, girişimi, gelişmeyi ve uygulamayı da haberleştireceğiz.

Bu hayali gerçekleştirebilmek için, siz okurlarımızın bilgi, belge ve desteğine çok ihtiyacımız olacak. Sizler, bizim ana akım-merkez medya harici haber kaynaklarımız olur musunuz?.

Bu mücadelede bizlere destek vermenize ve gönüllü haber kaynaklarımız olmanıza ihtiyacımız var.

Bu yolda bizi yalnız bırakmayın. Bizler, size burada, bu mücadeleyi nefesimiz yettiğince sürdüreceğimiz sözü veriyor, desteğinizle bir fark yaratacağımızı düşünüyoruz.

''Sizler tespit edip belgeleyin, biz duyuralım... Tüm Türkiye duysun!'' diyoruz.

Bize ulaşmanız ve her türlü bilgi ve belgeyi bize ulaştırmanız için;

editor@haberartiturk.com

e-posta adresimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

Düne ait (28 Haziran 2014) Soma habermiz için burayı tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.