1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. BU İLLER 1 KASIMDA ERDOĞAN'A KADER YAZACAK
BU İLLER 1 KASIMDA ERDOĞAN'A KADER YAZACAK

BU İLLER 1 KASIMDA ERDOĞAN'A KADER YAZACAK

Sadece Türkiye değil neredeyse tüm dünya nefesini tuttu 1 Kasım seçimlerini bekliyor. 1 Kasım'ın bu kadar önemli olma nedeni ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık isteği ile bağlantılı.

A+A-

Erdoğan 7 Haziran seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı "Hukümet" formülleri ile sarayında rahat kalamayacağı gerçeğini görünce, AKP'yi görevlendirerek hiç bir koalisyon seçeneğinin olmayacağı bir yol izletti. Ve ardındanda 7 haziran yenilgisinin 2 gün sonrasında ortaya attığı " Yeniden Seçim" formülünü hayata geçirdi.

7 HAZİRAN'DA KAYBEDİLEN İLLERE ÖZEL ÖNEM

AKP ve saray 7 Haziran sonrası bütün gücü ile kaybedilen illerdeki milletvekillerini geri alıp yeniden tek başına iktidar için çalışma planı yaptı. Tüm planlar MHP ve HDP'ye kaptırılan vekillerin geri alınmasına yönelik hesaplara dayandırıldı. İktidar olmanın tüm avantaşları ve özellikle MHP'li isimlere yapılan çengel starteşileri sürekli bu hedefin amacına ulaşmasına yönelikti. 

DÜNYA MEDYASI BU SORULARIN PEŞİNDE

Öte yandan Türk kamuoyunun merak ettiği bu sorular ve yanıtları dünya medyasındada tartışılıyor. Ünlü İngiliz Yayın organı BBC'de 1 Kasım seçimlerine yönelik neredeyse hergün bir analiz ayayınlayanlar arasında. BBC AKP'nin dolayısı ile Erdoğan'ın kaderinin netleşeceği bu seçimler ve sonuçlarının ilginç bir analizini yaptı. İşte  Sinan Oğuş'un o haberinin ayrıntıları.

HERKESİN MERAK ETTİĞİ 3 SORU

1 Kasım'daki genel seçimlere sayılı günler kala herkesin merak ettiği üç soru var.
Bunlardan birincisi, 1 Kasım'da 'tek parti iktidarı mı, koalisyon mu?' İkinci soru, 'tek parti iktidarı çıkmazsa üçüncü bir seçime gidilir mi?' Son soru ise 'Son anda seçimler ertelenir mi?"

SEÇİMLER ERTELENECEK BEKLENTİSİ

Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar, 10 gün önce yaptıkları bir kamuoyu araştırmasında bu soruları seçmene yönelttiklerini söyledi. Tüm seçmenlerin zihninde "son anda seçimler ertelenecek" gibi bir beklenti olduğunu aktaran Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu soru, 1 Kasım gününe kadar devam edecek ama seçmen ne olursa olsun 1 Kasım'da seçimlere gidilmeli diyor. Bu oran yüzde 70'ler civarında. Üçüncü bir seçim olur mu diye sorduğumuzda tek başına iktidar istiyorum diyenlerin oranı yüzde 51, koalisyon olmalı diyenlerin oranı da 49'lar civarında. Üçüncü bir seçim olmasın diye kesin ve net bir duruş var."

ERDOĞAN'IN KADERİ BU İLLERE BAĞLI

13 yıllık tek parti iktidarı 7 Kasım'da sona eren Adalet ve Kalkınma Partisi, tekrarlanan seçimle birlikte yeniden tek başına iktidar olmak için çalışıyor.
1 Kasım seçimlerinde oy oranı yüzde 41,8'e gerileyen AKP, 18 seçim bölgesinde kıl payı milletvekili kaybederken, yine kıl payı vekil çıkardığı bölgeler oldu.
BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan AKP Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yıldız Seferinoğlu, bu seçim bölgeleri için özel çalışma yaptıklarını söyledi.

MİTİNG PROGRAMLARI BÜYÜKŞEHİRLERE GÖRE

Seferinoğlu, "Adaylarımızda değişiklikler oldu. Seçim çalışmalarımızı da buna göre yapıyoruz" dedi.

Seferinoğlu, miting programlarının bu illere göre yapılmadığını, ana ilke olarak sadece büyükşehirlerde olması yönünde karar alındığını aktardı.
AKP, İstanbul 3. Bölge'de, Giresun'da, Balıkesir'de ve Samsun'da MHP'ye vekillikler verdi.
AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım seçim beyannamesini açıklarken "mücadelemize Samsun'dan başlayacağız" sözleri ve ilk mitingini orada yapması bu nedenle anlamlı bulundu.

HDP'YE KAPTIRILAN İLLER

AKP, sadece MHP'ye değil, Ankara 1. Bölgede, Erzincan'da, Aydın'da CHP'ye, Şanlıurfa yüzde ve Van'da da HDP'ye birer vekil kaybetti.
Kazanılan iller
Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Acar ise herkesin AKP'nin son anda kaybettiği 18 ilin hesabını yaptığını, bir de son anda kazandıklarının olduğunu anımsattı.
Buna göre, CHP, İzmir 2. Bölge'de AKP'ye bir milletvekili kaybetti.
Yurtdışı oylar eklendiğinde tablo AKP lehine değişti.
Bursa'da CHP'nin AKP'ye vekil kaybettiği iller arasında yer aldı.
MHP, Ankara 2. Bölge'de, Adana'da, Çankırı'da, Çorum'da, yurtdışı oylar nedeniyle de Amasya'da ve Malatya'da da AKP'ye birer milletvekili kaybetti.

AKP'NİN ASILDIĞI İLLER

AKP'nin seçim çalışmalarında kıl payı kaçırılan ya da kazanılan iller dışında oy kayıpları yaşadığı Isparta, Amasya, Çankırı, Afyon, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Niğde gibi Orta Anadolu illerine de özel önem veriyor.

AKP, TBMM'de 4 milletvekiliyle temsil edilen Isparta'da 2011 seçimlerinde aldığı 2 milletvekilini korudu ama oy oranı yüzde 10'a yakın geriledi.
Meclis'te 3 milletvekiliyle temsil edilen Çankırı da AKP'nin oy kaybettiği iller arasında. AKP, Haziran'da ildeki üç milletvekilini korudu ama ile yönelik çalışmalarını da gevşetmedi.
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimleri öncesinde olduğu gibi Çankırı'da açılış törenlerine katıldı ve halka hitap etti.

ÇANKIRI'DA SIKINTIMIZ YOK

AKP Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yıldız Seferinoğlu, oy gerilemesine rağmen Çankırı'da sıkıntılarının olmadığını söyledi. Seferinoğlu, "Cumhurbaşkanımızın gitmesi tamamen açılışla alakalı. Milletvekili sayısının Çankırı'da değişeceğini sanmıyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.