1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. BU İLÇE HALKI FACİA BEKLİYOR
BU İLÇE HALKI FACİA  BEKLİYOR

BU İLÇE HALKI FACİA BEKLİYOR

KONYA'nın Karapınar İlçesi'nde bu güne kadar çöken 100 kadar obruğa bir yenisi eklendi. İlçede yaşayan vatandaşlar facia bekliyoruz diyor.

A+A-

KONYA'nın Karapınar İlçesi'nde bir mısır ekili tarlada yaklaşık 7 metre çapında, 30 metre derinliğinde obruk (çökme sonucu oluşan derin çukur) oluştu.

KARAPINARIN ALTI OYULUYOR

İrili- ufaklı 100'ün üzerinde obruğun oluştuğu Karapınar'da, ilçe merkezinin yaklaşık 18 kilometre kuzeyindeki Küllükuyu Yaylası'nda Fatih Biltekin'e ait mısır ekili tarlada dün öğle saatlerinde yaklaşık 7 metre çapında ve 30 metre derinliğinde obruk oluştu.

TARLADA ÇALIŞIRKEN OBRUK OLUŞMUŞ

Tarlada çalıştıkları sırada obruğun oluştuğunu belirten Fatih Biltekin, şunları söyledi:

''Aniden gelen ve korkutan bir ses duyduk. Tarlanın ortasından çıkan toz bulutunun yanına geldiğimizde tarlamızın içinde 30 metre kadar derinlikte ve 7 metre kadar çapında olduğunu tahmin ettiğimiz bir obruk oluştuğunu gördük. Tarlanın obruk çevresinde genel bir çukurlaşma olduğunu gözlemledik. Belediyemize obruk çevresinde güvenlik oluşturması için müracaat yapacağız. Şu anda şaşkınlığımızı ve korkumuzu yenmeye çalışıyoruz. Biz üzerinde iken çökseydi tehlikenin boyutu değişirdi.''

HİÇ BİR TEDBİR ALINMIYOR

Obrukla ilgili ilçede risk haritasının oluşturulduğunu belirten Ziraat Mühendisi Ufuk Boztaş, ''Şu an üzerinde bulunduğumuz tarlada oluşan ve korkutan obruk, ilçe halkının alışık olduğu bir obruktur. Bu güne kadar oluşan obruklarda Allah’a şükür can kaybı olmadı. Ama bu demek değildir ki, bundan sonraki obruklarda da can kaybı yaşanmayacak. MTA yetkililerinin obruk risk haritası oluşturmak için çalışma yaptıklarını biliyoruz, ama oluşan risk haritası halkla paylaşılmalıdır. Riskli bölgelerde yatırım yapılmasına izin verilmemelidir.

OBRUKLARLA YAŞAMAYA ALIŞTIK

Karapınar tarım ile geçimini sağlayan bir bölgedir ve sık sık obrukların yaşandığı bir yerleşim merkezidir. Obruklar ile yaşamaya alışık olan halkımızın daha güvenli olabilmesi için riskli bölgeler halka bildirilmelidir ve ciddi tedbirler alınmalıdır'' dedi.

 

Kaynak dha

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.