1. HABERLER

  2. SPOR

  3. BÖYLE KARAR PADİŞAHLIKTA BİLE ALINMADI
BÖYLE KARAR PADİŞAHLIKTA BİLE ALINMADI

BÖYLE KARAR PADİŞAHLIKTA BİLE ALINMADI

Son 4 yılda katıldıkları 24 organizasyonda ilk üç içerisinde yer alan federasyonun kapatılması teklifi şaşkınlıkla karşılandı

A+A-

ERCAN ATA - ANKARA 

Türk Spor Tarihinde ilk defa bir federasyonun özerkliğinin kaldırılması kararı alındı.

ÖZERKLİK KALDIRILDI

Genel Müdür vekili Ömer Altınsoy'un teklifi ile Türkiye Okul Sporları Federasyonu'nun özerkliğinin kaldırılmasına karar verildi. Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Okul Sporları Federasyonu'nun kapatılarak özerkliğinin alınıp Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığına bağlanması teklifini kabul etti.

BİR ÇOK FEDERASYON KURULMA TEKLİFLERİ KABUL EDİLMEDİ

On kişiden oluşan Merkez Danışma Kurulu (MDK), son yaptığı toplantıda birçok federasyon kurulması teklifini reddederken, Türkiye Okul Sporları Federasyonu'nun özerkliğinin kaldırılmasını kararlaştırdı.

FEDERASYONUN ÖZERKLİĞİ KALDIRILIYOR

Spor Genel Müdürü Ömer Altınsoy ve Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Ömer Kalkan'ın teklif ettiği karar, son yapılan toplantıda oylandı ve Federasyonun özerkliğinin kaldırılmasına karar verildiği öğrenildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK:

Merkez Danışma Kurulu'nun aldığı bu karar önce Spor Genel Müdür Vekili Ömer Altınsoy'a gidecek, teklifi verenlerden olan Altınsoy kararı onaylayıp Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a gönderecek. Kılıç onaylarsa, özerkliğin kaldırılması teklifi önce Başbakan'a, ardından Bakanlar Kurulu'na iletilecek. Onanırsa resmi gazetede yayımlanarak federasyonun özerkliği Türk spor tarihinde bir ilk olarak kaldırılmış olacak. Bu karar 2004 yılında özerk olan Federasyonlar tarihinde bir ilk olacak.

İNANILMAZ BİR OLAY

Alınan bilgiye göre, dün yapılan toplantıya teklifi veren Spor Genel Müdür Vekili Ömer Altınsoy, Spor Faliyetleri Dairesi Başkanı Ömer Kalkan, Sezai Bağbaşı (TMOK) Teftiş Kurulu Başkanı Murat Kocakaya, Hukuk kurulu Cafer Geyik ve İçişleri Bakanlığından bir delege katıldı. Eyüp İspir ve Kemal Zorlu'nun katılmadığı toplantıda Cafer Geyik'in, "Ben görüştüm. Kararın onayı konusunda karar verdiler" dediği öğrenildi.

SON 4 YILDA İLK ÜÇ İÇERİSİNE GİREN FEDAROSYONU KALDIRDILAR

Okul Sporlarının Türkiye içerisindeki faaliyetlerini Spor Faaliyetleri Dairesi yürütürken, yurtdışı organizasyonlarını ise Federasyon yürütüyordu. Son 4 yılda katıldıkları 24 organizasyonda ilk üç içerisinde yer alan federasyonun kapatılması teklifi şaşkınlıkla karşılandı. Spor Genel Müdürü ve Spor Faaliyetleri Başkanı Ömer Kalkan, bu teklifi spor camiasında şok karar olarak değerlendirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.