1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Böyle İşadamları da Var
Böyle İşadamları da Var

Böyle İşadamları da Var

A+A-
İŞADAMI, ÜNİVERSİTELİLERLE SOKAK HAYVANLARINI BESLİYOR
 
Murat KİBRİTOĞLU

ADANA'da bir gaz şirketinin bölge bayisi olan işadamı Metin Yıldırım ve eşi ile üniversite öğrencilerinden bir grup, aylardan bu yana haftanın 4 günü sokak köpeklerine yiyecek dağıtıp, sahipsiz köpeklerin en yakın dostları oldu. Sokak köpekleri, yiyecek getiren aracın sesini duyduğunda hemen belli bir noktada toplanmaya başladı.
 
Üyesi olduğu Doğayı ve Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'nin (DOHAYKO) Sokak Hayvanlarını Besleme Etkinliği Koordinatörlüğünü üstlenen Metin Yıldırım, sokaklarda hala açlıktan ölen, kötü muamele gören hayvanlar olduğunu, bunun önüne geçebilmek için çalışma sürdürdüklerini belirtti.
 
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği araçla, üniversite öğrencilerinin de katılımı ile kuru mama ve sulu yemeklerle besleme yaptıklarını belirten Metin Yıldırım, şöyle dedi:
 
"Öğrenci arkadaşlarımızla birlikte, haftanın 4 günü çaresiz sokak hayvanlarını besliyoruz. Bazı hayvanlarımızın yaralarını tedavi ediyoruz. Sokakta açlıktan ölen kadar, trafik terörüne kurban giden hatta tecavüze uğrayan sokak hayvanları bulunuyor."

ADANA BÜYÜKŞEHİR DESTEK VERİYOR
 
Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı hayvan barınağında denetim sorumlusu olarak da gönüllü çalışma yürüten Metin Yıldırım, gönüllü çalışmalarını anlatırken şunları söyledi:
 
"Gönüllülerle birlikte, sokakta yaşayan kimsesiz ve çaresiz hayvanlara besleme yapıyoruz. Amacımız; sokakta yaşan hayvanların açlıklarını ve susuzluklarını gidermek. Ancak hayvan barınaklarında kalan hayvanlar da bizim için çok önemli. Bu barınaklarda çalışacak personelin gerçek anlamda hayvan sever olması gerekiyor. Burada çalışacak personel sayısı arttırılmalı ve ekipman da buna göre seçilmelidir. Hayvan koruma ve kontrol ekibi, hayvan refahını da denetleyen birime çevrilmeli ve buna uygun üniforma giymelidir. Engelli ve agresif hayvanlar için rehabilitasyon merkezi oluşturulmalı, hayvan hastalıkları ile de mücadele edilmelidir. Adana'ya bir hayvan morgu ve hayvan mezarlığı da en kısa zamanda oluşturulmalıdır. İnsanlar unutmamalıdır ki; Peygamber efendimiz 'Merhamet etmeyen, merhamete kavuşamaz' buyuruyor. Hayvanlara eziyet edenler bunu unutmamalıdır."
 
KÖPEKLERLE DOSTLUK
 
DOHAYKO'nun projesinde yer aldıktan sonra köpeklerle dostluklarının daha da arttığını belirten üniversite öğrencisi gençler de bu hizmetten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. 
 
Şimdilik kentin kuzey bölgesinde bu hizmeti verdiklerini, sokaklara girdiklerinde köpeklerin kendiliklerinden toplandığını söyleyen gençler, hayvanların her birine birer isim verdiklerini, karınlarını doyurdukları gibi bir süre onları sevip oynadıklarını anlatırken, "İnsanlar sokak köpeklerinden hiç korkmasın. Sevgi ile yaklaşsınlar yeter. Korkutmasınlar, önünden kaçmasınlar" diye konuştu.
 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.