1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. BODRUM'DA OSMANLI MİRASÇILARINA ŞOK
BODRUM'DA OSMANLI MİRASÇILARINA ŞOK

BODRUM'DA OSMANLI MİRASÇILARINA ŞOK

80 bin liradan pay almayı bekleyen 30 kadar mirasçısı yine umduğunu bulamadı.

A+A-

Yaşar ANTER / BODRUM (MUĞLA)

BODRUM'da, Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa'nın 200 yıl önce bıraktığı iddia edilen mirasın ilk bölümünün satışından elde edilen 280 bin liradan pay almayı bekleyen 30 kadar mirasçısı yine umduğunu bulamadı.

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜNÜN EŞİ HASTA OLDU SONRAYA KALDI

Bodrum Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü'nün eşinin hastalanması nedeniyle gerekli ödemenin yapılamadığı bildirilince, mirasçılardan bazıları tepki gösterip salonu terkederken, bazıları gözyaşlarını tutamadı. Ödemenin önümüzdeki haftalarda yapılacağı bildirildi.

Güvercinlik Mahallesi'nde 200 yıl önce yaşayan Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa'nın torunları olduğunu iddia eden 550 kişinin, yaklaşık 75 milyon lira değerindeki 170 dönümlük arazinin tapusunun kendilerine verilmesi için Barın Emlakçılık Gayrimenkul Limited Şirketi yöneticisi Tuncer Rıfat Barın ve avukat Devrim Deniz araclığıyla Bodrum Sulh Hukuk Mahkemesi'nde üç yıldır sürdürdükleri hukuk mücadelesinin bir bölümü sona erdi. Üç hafta önce Bodrum 1'inci Sulh Hukuk Mahkemesi Satış Müdürlüğü'nde gerçekleşen ilk ihalede Hüseyin Ağa'nın torunlarının 17 dönümlük 3 arazisi satışa sunuldu. İki arazi toplam 280 bin TL'ye satılırken, bir araziye alıcı çıkmadı, ihale ertelendi. Satılan arazilerin parasının 30 mirasçıya, bugün saat 14.00'te Karaova Kültür ve Sanat Merkezi'nde dağıtılacağı üç hafta önce Barın Emlakçılık Gayrimenkul Limited Şirketi yöneticisi Tuncer Rıfat Barın ve Muğla Barosu avukatlarından Devrim Deniz tarafından açıklandı.

MÜDÜRÜN EŞİ HASTALANDI PARALAR ÖDENEMEDİ

Paraların dağıtılması için bugün düzenlenen toplantıya Avukat Devrim Deniz ile birlikte katılan mirasçılar kötü bir sürprizle karşılaştı. Barın Emlakçılık Gayrimenkul Limited Şirketi yöneticisi Tuncer Rıfat Barın, mirasçılara hitaben yaptığı konuşmada şöyle dedi:

BANKA HESAP NUMARALARINA YAPILACAK

"Bodrum Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü, eşinin hastalanması nedeniyle bize ödeme yapamadı. Bu nedenle sizlere yapılacak ödemeleri önümüzdeki haftalara ertelemek zorunda kaldık. Bugün hepinizden mail ve banka hesap numaralarınızı alacağız. Ödemeleri, direkt banka hesaplarınıza yapacağız. Ayrıca diğer üçüncü arsa da 5 Ocak 2015 tarihinde saat 13.10'da bir kez daha satışa sunulacak. Kalan 4 parsel arsanın da kısa sürede satışları yapılacak." 

MİRASÇILARIN TEPKİSİ

Barın'ın konuşması sırasında paranın ödenmeyeceğini öğrenen minasçılardan bazıları, "4 yıldır konuşuyorlar hala bir sonuç yok" diyerek tepki gösterip, toplantıyı terketti. Kafeterya işletmecisi evli 3 çocuk annesi Fatma Gündüz de tepkisini şöyle dile getirdi:

"Bu açıklamalar akla mantığa yatmıyor. Bugün paraların dağıtılacağı söylendi, ama olmadı. Hüsrana uğradım. Çünkü, yapılan açıklamalar birbiriyle çelişkili. Vekaletleri aldılar, banka hesaplarımızı ve yeni vekaletler istiyorlar. 'İşin peşine siz düşün' diyorlar. Daha net ve inandırıcı açıklamalar bekliyordum. Açıklamalar inandırıcılıktan uzak."

KENDİNİ TUTAMAYIP, AĞLADI

Mirastan payını almak için İzmir'den gelen evli 2 çocuk annesi 60 yaşındaki Hatice Atalı da kendini tutamayıp, ağladı. Atalı şöyle koınuştu:

"Bugün paralarımızı ödeyeceklerini söylediler. Eşim felçli, yatalak, iki çocuğum var. 4 yılda gide gele 4 bin TL masraf ve borç yaptım. Bugün de paralar ödenmeyince yıkıldım. Madem ödeme yapılmayacak neden bizleri çağırdınız? Bu arsalar 3 hafta önce satıldı, parası nerede? Hala parayı ne zaman vereceklerini söylemiyorlar. 4 yıldır bizi kandırıyorlar. Kimse inanıp, bunlara ne para ne de vekalet versin." 

YAKINLARI SAKİNLEŞTİRDİ

Hüseyin Ağa'nın 3 eşinden 11 çocuğu olduğu, bunlardan 8'nin soyunun devam ettiği, bunlardan olan 33 torunuyla ilgili hukuki sürecin devam ettiği, çözüme ulaşmayı bekleyen 170 dönüm daha arazi olduğunu belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.