1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir Oğul Vakfı Skandalı Daha
Bir Oğul Vakfı Skandalı Daha

Bir Oğul Vakfı Skandalı Daha

.

A+A-

OĞULLAR VAKFI SKANDALLARI BİTMİYOR 

Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’nın rüşvet ve rüşvet gibi bağış iddialarıyla gündeme oturan vakfının ardından yeni bir vakfının daha olduğu ortaya çıktı. Vakıfta yine AKP’nin önde gelenlerinin çocuklarının kurduğu belirlendi. İstanbul Okmeydanı’nda, Hünkar Kasrı'nın yanındaki çok değerli arazinin kamulaştırılmasıyla oluşturulan 10 bin metrekarelik yeşil alanın oğulun vakfına verildiği saptandı.


Erdoğan’ın oğlu, gelini, yakınları ile AKP’lilerin yönetiminde yer aldığı Türkiye Eğitime ve Gençliğe Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) ardından bugüne kadar bilinmeyen vakfını Sözcü yazarı Necati Doğru ortaya çıkardı. Usta gazeteci Doğru, bugünkü köşesinde, Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı olaylarının ilk günlerinde açılışını yaptığı Okçular Tekkesi'nin de bağlı olduğu tahmin edilen vakfı şöyle gündeme taşıdı:Okmeydanı’nda tarihi Okçular Tekkesi, Mescid’i ve Hünkar Kasrı onarılıp yenilendi. Tekke’nin, Mescid’in, Hünkar Kasrı’nın yanına büyük harcamayla ok atış alanı da yapıldı. Bunların tüm parası Belediye Bütçesi’nden karşılandı. Bir kaç yıl sonra bir de Okçular Vakfı kuruldu. Vakıf’ın 15’den fazla kurucu üyesinin ön sıralarında Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın oğlu Hüseyin Ersan Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı AKP’li Misbah Demircan, AKP İl Başkan Yardımcısı Ali Haydar Yıldız geliyor.

Kurucular ne para koydu?
Kayıtlarda yok, bilinmiyor.

Ancak şu biliniyor: Okmeydanı Keçecipiri Mahallesi’ndeki top sahası 1964 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile 99 yıllığına İl Spor Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak kiraya verildi. Arazi Ok Spor adlı mahalle futbol takımına tahsis edildi. Yıllar sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş döneminde, encümen kararıyla, top sahasını çevreleyen alanda 37 adet gecekondu, park yapılacak gerekçesiyle yıkıldı. Gecekondu sahiplerine ev başına 20 bin TL ödendi. Alan gerçekten parka dönüştürüldü. Daha sonra 18 bin metrekare olan top sahası da bu parkla birleştirilip ikisi birden Okçular Vakfı’na tahsis edildi. Altı Otopark yapıldı.

Durumu gören halk şair oldu.
Şu şiiri yazdı:

“Oğlanlar, yaylarını gerdiler.
Arazi tahsisini 12’den vurdular”


Acaba otoparkı kim kiraya veriyor, kaça kiraya veriyor, kim işletiyor? Okçuluk Vakfı’nın kaç şirketi var? Bu şirketler ne alır, ne satarlar, ne kâr eder ve bu kârın ne kadarı kurculara, ne kadarı vakfa döner? Okmeydanı Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Çetkin, “Top sahası ile birlikte park, mahallenin tek nefes alacak yeşil alanıydı. 18 bin metrekarelik alanın 10 bin metre karesi şu anda halka kapatılmış durumda…” diyor.Doğru’nun köşesinde belirttiği isimler dışındaki vakıf mütevelli heyet üyeleri (kurucular) şöyle:

Abdullah Güler, Arif Köklü, Bülent Katkak, Halis Dalkılıç, Hasan Hilmi Öksüz, Mehmet İhsan Çevik, Mehmet İhsan Şimşek, M. Muhammed Topbaş, Mustafa Taşbaşı, Nusret Bayraktar, Ömer Seyfi Aktülün, Rüstem Dindarol, Selim Doğan

Mütevelli heyette yer almayan vakıf yönetim kurulu üyeleri şunlar: 

Özcan Tokel, Mevlüt Bulut, Ebru Ekşioğlu Köseoğlu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.