1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BİR "ERDOĞAN YARGILANSIN" TALEBİ DAHA
BİR "ERDOĞAN YARGILANSIN" TALEBİ DAHA

BİR "ERDOĞAN YARGILANSIN" TALEBİ DAHA

"AYM kararına saygı duymuyorum ve uymuyorum" sözlerine büyük tepkiler gelen Erdoğan'a "Yüce Divan" yargılasın talepleri gelmeye devam ediyor

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesinden sonra Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) açtığı savaş gündemdeki sıcaklığını koruyor.

ESKİ DANIŞTAY BAŞSAVCISININ AÇIKLAMASI

Erdoğan’a son tepki Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı, eski Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan’dan geldi. ADD Başkanı Çölaşan yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “göreviyle ilgili suçlarından” dolayı Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini belirtti. 

İŞTE ADD GENEL BAŞKANI ÇÖLAŞAN’IN YAPTIĞI O AÇIKLAMA:

“Cumhurbaşkanının Anayasa Mahkemesini “tartışılır” kılmak çabası boşa çıkmış, kendisi “tartışılır” hale gelmiştir.

ANAYASAYA BAĞLILIK YEMİNİ ETMİŞ
 
Anayasamıza göre Devletin ve yürütmenin başı ve Anayasaya bağlılık yemini etmiş olan Cumhurbaşkanı aslında Anayasanın “uygulanmasını” gözetmek, “görev ve yetkilerini” de anayasanın ilgili maddelerinde gösterilen şartlara uyarak yerine getirmek zorundadır. (Madde 101, 103, 104)

Anayasamızın 138. maddesi açıktır; yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına “uymak” zorundadır. Bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

Buna “uymamak” ve aynı madde gereğince mahkemelere ve hâkimlere emir, talimat vermek, genelge göndermek, tavsiye ve telkinde bulunmak; Anayasayı ihlal, dolayısıyla “görev suçu” oluşturmaktadır.

Aslında Cumhurbaşkanının yapmaya çalıştığı şey; Anayasa Mahkemesi kararlarını halk nazarında tartışmaya açarak ileride kendisini yargılayabilecek olan anayasal organı yıpratmak, onun vereceği kararlara “uymamanın” zeminini hazırlamaktır.

BU DURUMU ISRARLA SÜRDÜRMEKTEDİR

Kısacası Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’ne savaş açmıştır.

Anayasamızın 148 maddesi gereğince Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanını “göreviyle ilgili suçlarından” dolayı yüce divanda yargılama görev ve yetkisine sahiptir.

Bu koşullarda Anayasamızın 148. maddesinin gereği yapılmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.