1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BİR DÜNYA DEVİMİZ DAHA YABANCIYA SATILDI
BİR DÜNYA DEVİMİZ DAHA YABANCIYA SATILDI

BİR DÜNYA DEVİMİZ DAHA YABANCIYA SATILDI

Atatürk'ün emri ile kurulan 80 yıllık şirketin hisseleri Avrupa'ya satıldı

A+A-


Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş., Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'na (European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) Paşabahçe hisseleri satacağını açıkladı.

CAM SEKTÖRÜNÜN LİDERİYDİ

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, Trakya Cam Sanayii A.Ş., Anadolu Cam Sanayii A.Ş. ve Soda Sanayii A.Ş.'nin portföyündeki toplam 33.29 milyon lira nominal değerdeki Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş. hisselerinin 125 milyon Avro bedelle  EBRD'ye satılmasına karar verildiği belirtildi.

ÖN ANLAŞMA İMZALANDI

Cam üreticisi Şişecam, bağlı ortaklıkları Trakya Cam, Anadolu Cam ve Soda Sanayii portföyündeki, toplam 33.3 milyon lira nominal değerdeki Paşabahçe Cam Sanayii hisselerini 125 milyon Euro’ya European Bank for Reconstruction and Development'a (EBRD) satmak için sözleşme imzaladı.

HİSSELER UÇUŞA GEÇTİ

Şişecam hisseleri açıklama sonrası en yüksek 3.32 liraya yükselirken, saat 09.41'de yüzde 7.44 primle bu seviyede işlem görüyordu.

Açıklamanın ardından Şişe Cam yüzde 6,47, Trakya Cam yüzde 3,64, Anadolu Cam yüzde 2,94 ve Soda Sanayi hisseleri yüzde 1,96 artışta seyrediyor.

Trakya Cam yüzde 3.27 primle 2.84 lira, Soda Sanayi yüzde 1.96 primle 4.16 lira, Anadolu Cam yüzde 2.94 primle 1.75 lira seviyesindeydi.

Şirketin kontrolünün hala Şişecam’da olduğu belirtildi.

pasabahce-karar.jpg

ATATÜRK'ÜN EMRİ İLE KURULMUŞTU

Paşabahçe, Atatürk' ün Türkiye'de cam sanayiini kurma ve geliştirme talimatları doğrultusunda 1935 yılında Paşabahçe'de kurulan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Sosyetesi'nin bu günkü adıyla Şişecam Topluluğu' nun en bilinen markası. Adını kurulduğu semtten almaktadır.

TÜRKİYE CAM SEKTÖRÜNÜN LİDERİ

İlk yıllarda el üretimi yöntemiyle soda camı ev eşyası üretimine başladı. 1955 yılında bugünkü otomatik üretim teknolojisinin ilk aşaması olarak kabul edilen makine üretimi, 1974 yılında ise ısıya dayanıklı cam ev eşyası üretimi gerçekleştirmiştir. Türkiye'de soda camı, kristal cam ve ısıya dayanıklı otomatik cam ev eşyasında Kırklareli, Mersin ve Eskişehir'deki fabrikaları, soda camı ve kristal el üretimi ürünlerde Denizli fabrikasında üretim tesisleri bulunmaktadır.

İLK İHRACATI 1960'DA YAPTI

İlk ihracatını, 1960 yılında Amerika Birleşik Devletleri' ne yaparak gerçekleştiren Paşabahçe, 2003 yılında Rusya'da bulunan cam ev eşyası fabrikası Posuda Ltd.'i satın alarak uluslararası alanda üretici konuma geldi. 2004 yılı ortasında ise Bulgaristan’da komple yeni bir cam ev eşyası fabrikası kurmak üzere Trakya Glass Bulgaria-EAD ile üretim faaliyetlerine başladı.

2012 yılı itibari ile Paşabahçe, sektörde dünyada 3. büyük, Avrupa’da 2. büyük kuruluş konumunda. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.