1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. BERKİN ELVAN EYLEMİNE KATILDI 2 YIL KIDEM CEZASI ALDI
BERKİN ELVAN EYLEMİNE KATILDI 2 YIL KIDEM CEZASI ALDI

BERKİN ELVAN EYLEMİNE KATILDI 2 YIL KIDEM CEZASI ALDI

Protesto eylemine katıldığı için iki yıl kademe durdurma cezası verildi.

A+A-

Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan Nuriye Gülmen'e Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eylemine katıldığı için iki yıl kademe durdurma cezası verildi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Nuriye Gülmen, geçen yıl katıldığı biri ODTÜ, ikisi Gezi Parkı, biri de sendika eyleminden bir yıl kademe durdurma cezasına çarptırıldı.

Cezası daha uygulanmadan, bu kez de Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin protestoya gittiği için iki yıl kademe durdurma cezası verildi. Gülmen’e, disiplin soruşturması sırasında, “Eylemlere katılımında siyasi ve ideolojik bir amacın var mıydı?” diye soruldu. Genç akademisyenin “Böyle bir sorunun sorulmasını doğru bulmuyorum” diye yanıt verdi. 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Nuriye Gülmen, geçen yıl 7 Eylül’de ODTÜ’de meydana gelen protestolara destek için şehirde yapılan eyleme katıldı. 12 Eylül ve 25 Ekim’de yapılan Gezi Parkı konulu gösterilerde de hazır bulundu. Son olarak, 23 Ekim’de, Eğitim -Sen Şube Başkanı Alipaşa Şanlı’nın sürgün edilmesine ilişkin protestoda yer aldı. Eylemlerden ötürü Gülmen hakkında adli soruşturma açılmazken, sadece ‘trafik ihlali’ nedeniyle idari para cezası kesildi. Fakat rektörlük, dört eylemi birleştirerek, Gülmen hakkında idari soruşturma açtı. Soruşturma kapsamında Gülmen’e “7 ve 12 Eylül tarihlerinde meydana gelen olaylara katılımında siyasi ve ideolojik bir amacın var mıydı?” diye soruldu. Gülmen de “Böyle bir sorunun sorulmasını doğru bulmuyorum” diye yanıt verdi. Gülmen hakkında yürütülen soruşturma sonunda, 20 Ocak 2014’te, Yüksek Öğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’ne göre ‘kamu hizmetini aksatacak davranışta bulunmak’ suçundan bir yıl kademe durdurma cezası verildi. 

O YÜRÜYÜŞE 10 BİN KİŞİ KATILDI 

Bu ceza uygulanırken Gülmen bu kez Berkin Elvan’ın ölümünden sonra yapılan yürüyüşten ötürü de geçen yıl mayısta ikinci bir soruşturma geçirdi. Gülmen, savunmasında, “Yürüyüşe katılmak kanunlarla korunmuş bir haktır. Berkin Elvan’ın cenazesine 3 milyon insan, Eskişehir’de yapılan yürüyüşe de 10 bine yakın insan katılmıştır. Sendikam Eğitim-Sen yürüyüşe çağrı yapmış, öğretmenler, memurlar, Eskişehir’deki iki üniversiteden akademisyenler, halkın her kesiminden insan bu yürüyüşe katılmıştır. On bin insanın katıldığı bir yürüyüşten dolayı çalıştığım kurumda soruşturma geçirmem tarafıma yönelik bir kasıt olduğu düşüncesini doğurmaktadır” dedi. Fakat soruşturma sonunda, geçen 25 Ağustos’ta, Gülmen hakkında bu kez de iki yıl süreyle kademe durdurma cezası verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.