1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BENZİNE MAZOTA ZAM GELİYOR
BENZİNE MAZOTA ZAM GELİYOR

BENZİNE MAZOTA ZAM GELİYOR

130 dolar'dan 60 dolara kadar gerileyen ancak Türk Halkına yansıtılmayan petrol fiyatlarına birde zam yapılacak. Enerji bakanı yolunu yaptı vatandaş dünyanın en pahalı akaryakıtını almaya devam edecek

A+A-

 

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yemen’in dünya petrol ticaretindeki payı, binde 2’ler civarında. Ancak en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın ticaret yolu üzerinde olması nedeniyle, oradaki olaylar, dünyadaki ham petrol fiyatlarını yüzde 5 tetikledi" dedi.Böylelikle yarı yarıya düşen petrol fiyatlarında indirim bekleyen vatandaşa akaryakıt zammı gündeme geldi.

ZAM YOLU YAPTI

Bakan Yıldız, Kayseri'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni binasının açılış törenine katıldı. Yıldız, burada gazetecilerin, Yemen’deki olayların petrol fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği sorusuna, "Hiçbir sektör, siyasi istikrarsızlıkları sevmez ama enerji sektörü hiç sevmez. Yemen’in dünya petrol üretimindeki payı, binde 2’ler civarında, ciddi bir miktar değil. Ama dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın geçiş yolu üzerinde olması, hatta Basra’dan batıya giden bütün petrol ihracıyla alakalı konuların her birinin geçiş yolunda olması, dünyadaki ham petrol fiyatlarını yüzde 5’ler civarında tetikledi. Her zaman söylüyoruz, bu sadece teknik bir konu olmaktan çıkar, yalnızca bir petrol arzı ve talebi olmaktan çıkar, istikrarsızlığın getirdiği kalemler olarak ortaya çıkar demiştik. Yemen’de de öyle oldu" diye yanıtladı.

YAZ SAATİ AÇIKLAMASI

Yemen’deki mezhep çatışmalarının ekonomik yanı bir tarafa bırakılırsa, siyaseten de sosyal olarak da bir kanayan yara olduğunu ifade eden Bakan Taner Yıldız, "Yemen’deki çatışmaların, olayların bir an önce bitmesini hep beraber arzu ediyoruz" diye konuştu.

Yaz saati uygulamasına geçişle ilgili olarak da Bakan Yıldız, "Geçtiğimiz 7 aylık sürede yaklaşık yarım milyar dolarlık tasarrufumuz olmuştu. Yaz saati uygulaması, gün ışığından daha fazla yararlanmak için yapılan bir uygulama. Aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi ülkelerle senkron ve eş zamanlı davranabilme adına yapılan bir uygulama. Ayrıca bizler gün ışıdığında bizler daha az yatmış olalım. Temel saik budur. Güne erken başlamanın aydınlatmada da büyük faydası var. Tabii Türkiye doğusundan batısına 76 dakikalık bir zaman farkına sahip bir ülke. Her ilin kendine uygun uygulamaları olabilecektir. Valiliklerimizin mesai düzenleme yetkisi bulunmaktadır. Hele hele seçim dönemine denk geliyor. Burada da sandıkların sayımı ile ilgili süre arasında 1 saatlik bir fark edebiliyor. Burada da aynı mantık söz konusudur" ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldız, Kayseri’de AK Parti milletvekili aday adaylığı için çok sayıda başvuru olduğunun anımsatılması üzerine de "Kayseri Türkiye’nin istikrarına ve AK Parti’ye en güçlü desteği veren illerimizin başında gelmektedir. Türkiye ortalamasının üzerinde bir destek vermiştir. Bunun doğal sonucu olarak da adaylarımız da çok oldu. Bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.