1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. BEETHOVEN'İN 'EROİCA'SI SOMA'YA ADANDI
BEETHOVEN'İN 'EROİCA'SI SOMA'YA ADANDI

BEETHOVEN'İN 'EROİCA'SI SOMA'YA ADANDI

42. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini’de unutulmaz bir konser verildi.

A+A-

Müzik Festivali kapsamında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nı yöneten ünlü şef Christopher Warren-Green, Beethoven 'Eroica' bestesini Soma faciasında yaşamını yitirenlere adadı.

Dünyanın en iyi şeflerinden biri kabul edilen Christopher Warren-Green, 20. yüzyılın yaşayan en önemli piyanistlerinden biri olan Nelson Freire ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası dün akşam 42. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini’de gerçekten de unutulmaz bir konser verdi.

Şef, sahneye çıkar çıkmaz Ludwig van Beethoven’in 3 numaralı senfonisi ‘Eroica’yı Soma maden faciasında yaşamını kaybedenlerin anısına yorumlayacaklarını söyledi. Çünkü Festival’in ilk ilan edilen programında bu parça yer almıyordu.

Beethoven’ın 210 yıl önce bestelediği müzik tarihinin en duyarlı yapıtlarından biri olan, önce Napolyon Bonaparte adayıp sonra geri çektiği ‘Eroica’sı hakkında zaten söze gerek yok ama İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası da bu müstesna senfoniyi başarılı bir biçimde icra etti.

Felix Mendelssohn-Bartoldy’nin Fingal Mağarası Uvertüründen sonra sahneye beş yaşında ilk konserini veren ve 1959 yılından bu yana da dünyanın en iyi orkestraları eşliğinde çalan Nelson Freire geldi.

Brezilya doğumlu Nelson Freire müzik eğitimine 3 yaşında başlamış. Daha sonra kazandığı bir bursla Viyana’da eğitimine devam etmiş. Bir çok kez yılın piyanisti seçilen Freire, Edward Grieg’in piyano repertuarının yapı taşlarından biri kabul edilen Piyano Konçertosu’nu seslendirdi. Sanatçının performansı, orkestrayla, şefle uyumu tek kelimeyle mükemmeldi. 70 yılı aşkın sahnede olmak, 55 yıldır dünyanın en iyileri arasında yer almak zaten başka türlü mümkün olmazdı.

Tabii bu uyumda şefin de rolünü göz ardı etmemek gerek. Kuzey Amerika’da olduğu kadar Avrupa’da da bir çok ünlü orkestrayı yöneten, festivallere katılan Christopher Warren-Green Londra Oda Orkestrası’nın müzik direktörü ve sürekli şefi. Kraliyet ailesi tarafından da özel konserlerini yönetmek üzere sık sık davet ediliyor. Prens Williams ile Kate Middelton’un Westminster Kilisesindeki evlilik töreni, Kralice Elisabeth’in 80. Doğum günü ve Prens Charles’ın 60. doğum günü ilk akla gelenler.

Program ikinci yarıdan sonra yine müzik tarihinin iki duyarlı bestecisinin Maurice Ravel’in Ma Mére l’Oye/Kaz Ana ve Claude Debussy’nin La Mer/Deniz adlı yapıtlarıyla devam etti. İKSV’na böyle bir müzik şöleni yaşattıkları için bir kez daha teşekkürler.

Müzik ruhun gıdasıdır çikolata da öyle...

Nestle’nin sponsor olduğu konser öncesi Topkapı Sarayı’nın bahçesindeki Karakol restoranda verilen davette ‘Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çikolatanın Lezzetli Tarihi’ başlıklı mini bir sergi de düzenlenmişti. İlk çıkışında tadı acı bulunarak pek beğenilmeyen çikolata ancak üç yüzyıl sonra ilk çıktığı günlerdeki ‘dark’ haliyle seviliyor. Boşuna dememişler her şey aslına rücu eder diye. Gece boyunca talep siyah çikolatayaydı sütlüden çok.

Müge Akgün / Radikal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.