• BIST 78.333
 • Altın 127,248
 • Dolar 3,1234
 • Euro 3,4073
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 18 °C
 • Antalya 28 °C
 • Tekirdağ 12 °C
 • Sakarya 11 °C
 • PUTİN'DEN ABD'YE "FETHULLAH GÜLEN" GÖNDERMESİ
 • CLINTON MAİLİNDEN ORTADOĞU'NUN BÖLÜNMESİ ÇIKTI
 • BBC; TÜRKİYE'NİN SKANDAL ÇOCUK TACİZİ YASASINI YAZDI
 • PUTİN'DEN ABD'YE "FETHULLAH GÜLEN" GÖNDERMESİ
 • CLINTON MAİLİNDEN ORTADOĞU'NUN BÖLÜNMESİ ÇIKTI
 • BBC; TÜRKİYE'NİN SKANDAL ÇOCUK TACİZİ YASASINI YAZDI

BEDELLİ ASKERLİK VE PROFESYONEL ORDU (BEDELİ ŞAHSİ)

Esef Merdoğlu

1870’de, Osmanlı zamanında, harbiye nazırlığı kapı kapı asker topluyor. Devlet asker besleyemeyecek kadar fakir. Ama asker de lazım. 

İkinci meşrutiyet henüz ilan edilmemiş. Kanuni Esasi yazılmamış. Yani gayri Müslim ve Osmanlı olmayan hiçbir halk henüz söz sahibi değildi. Askere de gitmiyorlardı. 1876’da Meşrutiyet’le  hiç söz sahibi olmamış bütün halkların mebusu oldu.  Hepsinin de tek amacı, milletlerine bağımsızlık. Oysa, meşrutiyeti ilan etmekle, Devlet-i Alii Osmanlının tek amacı, Bulgar, Çerkez, Rum, Ermeni gibi halkalara, Osmanlı Vatandaşlığı fikrini aşılamaktı. Yani “Ben Bulgar’ım ama Osmanlı Devleti vatandaşıyım” diyebilecek bir milliyetçilik. 

Birinci meşrutiyette İngiltere Kraliyet modeli örnek alınmıştı. Ama büyük bir fark vardı. İngiltere’de kraliyet sembolik bir durumdu. Oysa Osmanlı’da parlamentoyu fesih yetkisi dahi padişahındı.   

O zamanların Osmanlısında, Zengini tam zengin, fakiri tam fakir.  Asker toplamakla görevli memurların, konaklardan ve yalılardan asker yazarlarken içleri acıyor. Öyle ya, bu zengin hayat bırakılır da, yıllarca askerlik yapmaya gidilir mi?

Sonra durduk yere, O zamanlar askerlik “kura” ile belirleniyordu. Yakın tarihimize kadar askerdeki Tertiplere, “Kura” dendiğini biliyoruz. Hala da kullanılan bir terimdir ve o zamandan kalmıştır. 

1870 yılında, bedelli askerliğin yolu açıldı. Bedelli düzenlemesine ilk,  "Tenkisat-ı Cedide-i Askeriyeye Tevfikan Tanzim olunan Kura Kanunname-i Humayunu"nda rastlanır. O zamanki ismi “Bedeli Şahsi” olarak geçmiştir. Bu düzenlemeyle vatandaşlar, ya kendi yerine askere gidecek  birisini bulacaklardı, ya da  “Bedeli Şahsi”, bulamayanlara, 15 bin kuruş "bedel-i nakdi" vererek,  3 aylık bir askeri eğitim dışında, 5 yıllık zorunlu askerlikten muaf olacaklardı. 

Ama o bulduğunuz 'BAŞKA ŞAHIS' için de önemli kriterler vardı. Düzenlemede şöyle geçiyordu o kriterler:  

Askerlik görevini bir başkası adına üstlenecek kişinin, 25-30 yaşlarında, beyaz (siyah köleler kabul edilmiyor),  bulaşıcı hastalığı olmayan, ruhsal durumu askerlik yapmaya elverişli, yüz kızartıcı suç işlememiş ve çevresinde kötü tanınmayan biri olması gerekiyordu.

Sonra zengin baktı ki, 15 bin kuruş çok para. Yoksul kesimde bu işin piyasası hemen oluşuverdi. 5 bin kuruşa bu işi yapacak kişiler türeyiverdi. Öyle ya, yoksul, hayatında 100 kuruşu bir arada görmemişti. İşte ilk bedellinin hikayesi budur. O zamanlarda söylenmiş, Sivas yörelerinden bir türkü bile vardır bedelli askerlik konusunda. 

"Yemen yolu çukurdandır, Karavana bakırdandır, Zenginimiz bedel verir, Askerimiz fakirdendir..."

Bedelli askerlik uygulamasıyla, halk arasındaki sınıflar arası derin uçurum daha da derinleşmiş oldu. Sonra ilk kez  eşitlik kavramının geçtiği meşrutiyet dahi bu adaletsizliği ortadan kaldıramadı

Bu gün;

Devletimiz plansız şekilde, olur olmaz zamanlarda ne hikmetse, bir bedelli kanunu çıkartıveriyor. Hani aklımıza, “kendi akrabalarının çocuklarının askerlik çağı mı geldi” dahi geçirmiyor değiliz. Zira benim çevremde bu bedelli uygulamadan faydalanan kimse yok. Bir de durduk yere çıkartılması da büyük sorun. Askerlik çağı gelmiş olan, 28 yaşına kadar gitmemenin yollarını arıyor, kaçıyor. 


Milli Savunma Bakanlığı, yıllardır günü kurtarmak adına kanunlar çıkartıyor. Bu fikri durduk yere ortaya atmıyorum.  2012 yılı Ocak ayında, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a askerlik kanunları ve profesyonel askerlik konusunda uzun bir sunum yaptım, kendisi de bu konularda dinledim.

Edindiğim birinci kanı: kendisi bu konulara çok uzak. İkincisi ise daha da kötü olanı: “öğrenmeye de niyeti yok” Zira kendisine anlattıklarımı ilk defa duyduğu çok açıktı. Ve çok da dikkatini çekmişti. Çalışmalarımızı yazılı da istemişti. Hazırdaki kısacık dosyamızı kendisine hem de beş suret olarak teslim etmiştim. İşte ikinci edindiğim intiba olan “öğrenmeye de niyeti yok” fikrim bu yüzdendir. 

Bakanın dikkatini çeken sunuma, kısacık da olsa burada yer vermek isterim. Ola ki, zat-a alileri buradan görürler hatırlarlar.  Burada, bakana anlattıklarımızı kelimesi kelimesine yazıyorum: 

Hali hazır durumda, TSK’da personel çok çeşitli. Her birinin özlük hakları düğerinden farklı olmakla birlikte, bir o kadar da eşit değil. Ayrıca, kimsenin kariyer hedefi de yok. Assubay için, subay olabilmek mucize, uzman erbaş için astsubay olmak mucize… Subay, astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli er, sivil memur, yükümlü erbaş ve erler, sivil işçi…  

Her statü, kendisinin bir altındaki statüden insan kaynağı sağlarsa, hem herkesin kariyer hedefi olur, hem de yukarıdaki aşağıdaki ile daha rahat empati kurabilir. Zorunlu askerlik zaman içersinde, sembolik sürelere düşer ya da kalkar.

Siz kanun yapıyorsunuz. Askere “sözleşmeli” diyorsunuz. Öncelikle sözleşmeli olmak kaldırılmalı. Sonra “personele kariyer hedefi konmalı”  başlığımızın altı şöyle doldurulabilir. Bir personel “er” olarak göreve başladığında, “7 yıl yaparsın sonra al tazminatını git” denememeli. O bilmeli ki, başarırsa Uzman Çavuş olabilecek. Orada da başarırsa astsubay olabilmeli.

Astsubaylıktan da başarırsa subay olabilmeli. Her statü yükseltildiğinde, yeterli sürede nosyon kursu verilir.  

Rakamları da ortaya koymuştuk bakanla görüşmemizde. 400 bin er var. Siz diyorsunuz ki, 60 bin uzman erbaş lazım. 27 yaşına gelen erlere sınav yaparsınız. Yeterli sürede hizmet içi nosyon kursu verirsiniz. O yılki uzman erbaş ihtiyacınızı oradan karşılarsınız. 

60 bin uzman erbaş var. 10 bin astsubay lazım. 60 bin uzman erbaşa sınav yaparsınız. Kursa tabii tutarsınız. O yılki Assubayları oradan karşılarsınız.

Bu planı bir de görsel tablo ile sunmuştuk. O tablo bakanın çok dikkatini çekti. Gözleri parladı. İstedi verdik. Yapmadı ya da yapamadı. Onu bilmiyoruz. 

İddia ediyorum, Profesyonel askerlik planlarını ülkemizde en iyi ben biliyorum. Anlatırım, uygularım. Sadece 5 yıl süre içerisinde tıkır tıkır işleyen bir sistem kurulur. 

Şunu da iddia ediyorum. TSK’daki personel yönetimi günden güne kötüye gidiyor, çatırdıyor. Askeri terimle “İVEDİ” önlem alınmalı. Bu iş böyle gitmez. Buna hala göz yuman, sesini çıkartmayan her siyasi, her bürokrat gaflet içerisindedir. 

Ben bu planları burada yazıyorum, ola ki bir vicdan sahibi bürokrat ya da siyasinin kafasına dank eder.  
Bu planları, devletimizin bir çok bürokratına, bir çok milletvekiline ve bakanına anlattım. 

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.  Bir plan uygulanabilir olmalı, insana değer vermeli, kanalize edilecek tahliye noktaları iyi planlanmalı, maddi olarak devletin imkanı olmalı. 

Bu gün için, zorunlu askerlik yapan 500 bin civarında er var. Zorunlu askerlik zamanla kalkınca oradan edilecek tasarrufun yarısı ile, maaşını verdiğin profesyonel sisteme geçersin. Yeter ki işi bilenden sor sayın bakanımız. Eklemeden edemeyeceğim: Bunları sizin Haceli bilmez. 

NOT: Haceli’yi merak edenler bir önceki yazımı okumalarını rica ediyorum.     

https://www.facebook.com/esef.merdoglu.1
 

1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
KADİM
28 Aralık 2014 Pazar 17:33
17:33
senin kimseyi eleştirmeye hakkın yok.sen seni eleştirenleri facebook sayfasından engelliyorsun tahammül edemiyorsun.eleştirilmeyi sevmeyenin eleştirmeyede hakkı olamaz.ha birde sanki sayfa babanızın sayfası,bu ülkede biryerleri koltuğa değince babasının malı zannediyor orasını.UMARIM ELEŞTİRİLERDE YAYINLANIYORDUR
uzman2961
14 Aralık 2014 Pazar 14:27
14:27
Eline koluna sağlık başkanım kalemin dert görmesin
sessiz komando
12 Aralık 2014 Cuma 06:34
06:34
Başkanım parmaklarınız dert görmesin....
murat
11 Aralık 2014 Perşembe 19:14
19:14
haceli kayıp hükümsüzdür
isimsiz
11 Aralık 2014 Perşembe 19:06
19:06
baskanim sizin biran once birseyler yapmaniz gerekiyor ve surekli gundemde olmaniz lazim biseyler olacaksa bunu medya kanali veya yurusler yani kisacasi ses getiren ve ilgiyi uzerimize cekmemiz gerekir ama nedense bizlerden bakseden ne tv nede gazeteler var acaba ne yapmak istiyorsunuz ve nasil yapacaksiniz suana kadar herhangi bi icrat yok biseyler olmasi icin birileri intiharmi etmeli ne yapmali cozum cozum sonuc yokkkkk
havaci
11 Aralık 2014 Perşembe 18:38
18:38
Kipirdamalar var. Zira hava kuvvetleri 21 yil sonra ilk kez uzman erbasliktan astsubayliga gecis sinavi acmis bulunmaktadir.
Hakan
11 Aralık 2014 Perşembe 18:23
18:23
Sevgilerle yüreğinize Ağziniza sağlık bizim uzerimizde bulunan şalvar bakışlı kişilerin kafasini yıkayıp boll boll köpüklü suda bekletmek lazim
özgür
11 Aralık 2014 Perşembe 16:50
16:50
inşallah başımıza musubet gelince akılları başlarına gelmez.abaşkanım neden sanki bizden başka bu işe kafa yoran yokmuş gibi sanki sistemin gidişinden herkes memnun gibi görünüyor herkes hep böyle kalsın havasında
özgür
11 Aralık 2014 Perşembe 16:40
16:40
artık bizim gibi düşünen ,ne nesil var ,nede ;bedenen ve beynen ülkeme askerlik yaparım diyen insan kaldı.meslek fakir mesleğiydi iyice fakirleşen orta anadolu insanımdan başkada bu işe gönül veren insan kalmadı kalmadı gardaş hadi çık işin içinden yalancıktan vatan sana canım feda diyen neferimden başka
ahmet
11 Aralık 2014 Perşembe 06:56
06:56
Malesef hala bize mevsimlik personel olarak bakıyorlar. Ordu personeli tam olarak degiliz
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Haber Artı Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0242 844 30 51 | Faks : 0242 844 30 51 | Haber Scripti: CM Bilişim