1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. BDP'den şok iddia!
BDP'den şok iddia!

BDP'den şok iddia!

A+A-

BDP: TÜRKİYE EL NUSRA'YA SİLAH VERDİ

Bir bildiri yayınlayan BDP Merkez Yürütme Kurulu, Türkiye'nin Suriye'deki radikal El Nusra cephesine silah verdiğini öne sürdü.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Merkez Yürütme Kurulu, dün yaptığı toplantının ardından bir bildiri yayınladı.

Bildiride, Türkiye'den silah yüklü araçların Suriye'de PYD ile El Nusra arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Tel Ebyad kentine geçirildiği iddia edildi. BDP bildirisinde ayrıca Özgür Suriye Ordusu'nun 70 komutanının da Gaziantep'te buluştuğu belirtildi.

BDP Merkez Yürütme Kurulu’nun bildirisi şöyle:

“Ortadoğu ’da özgürlük arayışına en hazırlıklı halk olduğunu kanıtlayan Kürtler, aynı zamanda; demokrasi, özgürlük, eşitlik arayışına müdahale eden güçlerin, küresel aktörlerin, bölgeyi kendilerine göre dizayn etme çabasına da alternatif oluşturarak bir yanıt olmuştur.

Rojava devrimi, kadınları eve kapatan, bedenleri üzerinde tahakküm kuran, kadınları eşit vatandaş olarak görmeyen anlayışlara karşı, kadınların özgürlüğünü hedefleyen bir kadın devrimidir. Bu yüzden bütün yönetim organlarında kadınlar yer almakta ve savaş koşullarına rağmen kadınlara yönelik sosyal politikalar hayata geçirilmektedir.”

ÇOĞUNLUĞUN DEMOKRASİSİ DEĞİL ÇOĞULCU DEMOKRASİ

“Rojava devrimi, ‘çoğunluğun demokrasisi’ yaklaşımlarına karşı, birlikte yaşadığı tüm halklarla birlikte bir yönetim kurarak çoğulcu demokrasinin mümkün olduğunu kanıtlamıştır.

Rojava devrimi, dünyada halkların çıkarına değişimi sağlayan tek gücün örgütlü halk gücü olduğunu açığa çıkarttığı için bütün halklara umut vermektedir.”

TÜRKİYE ŞAİBE ALTINDADIR

“Rojava’nın bu yüzden de hem (Suriye Devlet Başkanı Beşşar) Esad’da bağlı güçlerin, hem de muhalefete bağlı çetelerin hedefi olduğu da vurgulanan BDP MYK sonuç bildirgesinde ”Muhalefete bağlı kimi örgütlerin Mayıs ayında başlayan insanlık dışı saldırıları, geçtiğimiz günlerde yeniden yoğunlaşmış ve can kayıplarına neden olmuş, son olarak Qamişlo’da, Kürt Yüksek Konsey üyesi İsa Huso bombalı suikast sonucu yaşamını yitirmiştir.

Üç El-Nusra mensubunun üzerinden Türk kimliği çıkması, görgü tanıklarının silah yüklü araçların Türkiye 'den, çatışmaların yoğunlaştığı Til-Ebyad kentine geçirildiğini aktarması, çetecilerin Ceylanpınar’ı lojistik üs olarak kullanması Türkiye’yi şaibe altında bırakmaktadır. “

MÜSLİM'İN ZİYARETİ ÖNEMLİ

“Rojava halkına saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in Türk Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine Türkiye’ye gelmesi ve resmi görüşmeler yapması önemlidir. Türkiye ile PYD arasında bu diyalogun devam etmesi ve geliştirilmesi Suriye ve Türkiye halklarının çıkarına olacaktır.

Bu görüşme esnasında Antep’te aralarında çetelerin de olduğu 70 ÖSO komutanın buluşturulması ve Rojava halkını tehdit eden ifadeler kullanması ise halkların eşitlik, özgürlük ve kardeşlik mücadelelerine zarar veren bir yaklaşımdır."

'SINIR KAPILARI DERHAL AÇILMALI'

Öte yandan sınır kapılarının kapalı olması, insani yardımlara ulaşmasının önünde engel olmakta, Rojava halkı en insani ihtiyaç olan ekmek ve ilaç desteğinden mahrum bırakılmaktadır. Türkiye sınır kapılarını derhal açmalıdır.

Rojava devrimini savunmak, korumak ve geliştirmek sadece Rojava halkının değil, hepimizin görevidir. Halkların eşitlikten, özgürlükten, demokrasiden yana demokratik birliği, hem Türkiye’nin hem de tüm Ortadoğu’nun biricik umududur. Bu umudun yara almasına izin vermeyeceğiz.

Partimiz, Rojava halkıyla dayanışmayı yükseltmek ve halklarımıza saldıran çetelerin Türkiye üzerinden geçişlerini ve lojistik desteklerini engellemek için güçlü etkinlikler yapma kararı almıştır. Tüm demokrasi güçlerini, halkların kardeşliğini savunan herkesi Rojava devrimine sahip çıkmaya ve Rojava halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

1. yılında Rojava devrimini selamlarken, İsa Huso şahsında, tüm Rojava şehitleri için halkımıza başsağlığı diliyoruz."

DIŞIŞLERİ'NDEN JET YALANLAMA

BDP bu iddiasına Dışişleri'nden jet yanıt geldi.
Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir diplomat, Türkiye'nin Suriye'de tüm gruplara eşit mesafede olduğunu söyledi. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan yetkili, buna gerekçe olarak da PYD Başkanı'nın Türkiye'ye davet edilip, kendisiyle yapılan görüşme gösterildi.
Türkiye'nin Suriye'deki gruplara "insani yardım" sağlandığı da vurgulayan yetkili, ancak sağlananın sadece insani yardım olduğunu, silah veya muhimmat gibi unsurların sınırdan geçmesine izin verilmediği söyledi. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.