1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BBC;ERDOĞAN ZİYARETİ ÖNCESİ ABD İLE PATLAYAN KRİZİ YAZDI
BBC;ERDOĞAN ZİYARETİ ÖNCESİ ABD İLE PATLAYAN KRİZİ YAZDI

BBC;ERDOĞAN ZİYARETİ ÖNCESİ ABD İLE PATLAYAN KRİZİ YAZDI

Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı ziyaretin gergin geçeceği haftalardır konuşuluyor. Ama ABD ile Erdoğan arasında çözüm bekleyen öyle bir sorun var ki,,

A+A-
ABD ve sürekli stratejik ortağı olarak deklere ettiği Türkiye arasından uzun süren gerginliği tırmandıracak yeni gelişmeler yaşanıyor. Erdoğan'ın Nükleer Zirve Toplantısı nedeni ile ABD'ye gerçekleştireceği 5 günlük ziyarete ilşkin haftalarıdır çok çeşitli iddialar ortaya atılıyor. 

GERİLİMİN NEDENLERİ YENİ DEĞİL

Gerilimin temel nedenleri ise yeni gerekçelere dayanmıyor. ABD Yönetimi Gezi olaylarının ardından başlattığı ve başta Erdoğan olmak üzere AKP yönetimine yaptığı "Demokrasi Uyarıları" süreç içerisinde sürekli çeşitlenerek artmaya başladı. Medya ve iş çevrelerine yapılan baskılar, Doğu ve Güneydoğu'da yapılan operasyonların eleştiri konuları olması devam ederken ortaya çok ciddi olarak telafuz edilen PYD-YPG görüş ayrılığı da eklendi. Bu konuda ABD ve Türkiye arasında yapılan görüşmelerin hiçbirisinden sonuç alınamadığı gibi, sorunun giderek derinleşeceğine dair belirtilerde kuvvetlenmeye başladı.

BİR KRİZ PATLAMAK ÜZERE

Konuya ilİşkin son gelişme ise oldukça kritik bir aşamaya gelmiş durumda. BBC'nin verdiği habere göre ABD ile Türkiye arasında çetin bir pazarlık daha krizle sonuçlanmış durumda. Üstelik bu kriz Erdoğan'ın 5 gün sürecek ABD ziyaretinin hemen öncesinde ipleri kopartma aşamasına gelebilir. Konuya ilşkin görüşlerine başvurduğumuz diplomatik kaynaklar, tartışma konusunun yeni olmadığını ABD'nin bu konuda sabrının tükenmek üzere olduğuna dikkat çekerek, "Bu sorun tatlıya bağlanmazsa ABD uçakları burnumuzun dibinde kapsamlı bir operasyon düzenleyebilir" diyorlar. İşte bu denli hassas olan konunun BBC sitesinde yer alan ayrıntıları.

ANKARA'YA SÜREKLİ TEKRARLANAN TALEPLER

Haberde, Türkiye ile ABD arasındaki en büyük anlaşmazlığın da Suriyeli Kürtler olduğu belirtilirken, Brüksel saldırıları sonrası ise Menbic'e açılan yolların kapatılması için Ankara'ya yapılan taleplerin yenilendiği ifade ediliyor.

Habere göre ABD, Menbic'e açılan yola Suriyeli Kürtlerin çoğunlukta olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin yerleştirilmesini istedi.

[Haber görseli]

Yazıda ilgili satırlar şöyle:

"Batılı istihbarat birimleri, Paris ve Brüksel saldırılarıyla bağlantılı olan bazı teröristlerin Fransa ve Belçika'ya gitmeden önce Suriye-Türkiye sınırının güneyinde IŞİD kontrolündeki Menbic'i çevreleyen yaklaşık 96 km uzunluğundaki yolu kullandıklarına inanıyor."

"Amerika'nın planı, Menbic'in dışarı açılan yolu ile sınır noktasını ele geçirmeleri için Kürt savaşçıları desteklemek. Fakat Türkiye ısrarla, Kürtlerin bu önemli sınır geçişinden sorumlu olmalarına karşı çıkıyor. Ankara hükümeti, ABD'nin desteklediği Kürt savaşçıları terörist olarak görüyor."

[Haber görseli]

 

 

 

 

 

 

'MENBİC BOŞLUĞU'


"Amerika, bu kilit alanı 'Menbic Boşluğu' olarak adlandırıyor. Yabancı savaşçıların Suriye'ye giriş çıkışları için örgütün burayı elinde bulundurması önemli. Zira IŞİD bu kenti bu yüzden bir kaleye dönüştürdü. IŞİD komutanları yabancı savaşçıları Menbic'te topluyor ve onları savaş alanlarına, Suriye'ye ya da sınır boyundan Türkiye ve Avrupa'ya yönlendiriyor."

"96 km'lik yolun yaklaşık 40 km'lik bölümü Dabık kentini de içeriyor. IŞİD buranın 'Mahşer'in başlayacağı yer olacağına inanıyor."

The Times gazetesine konuşan ABD'nin IŞİD'le mücadele koalisyonu özel temsilcisi Brett McGurk de Dabık için "Burası onların kalbi, orayı kuvvetlendiriyorlar" diyor.

Gazete, Brüksel saldırılarından sonra ABD'nin 'Menbic Boşluğu'nun kapatılması için Türk hükümetini ikna etmeye çalıştığını yazıyor:

"Brüksel'deki terör saldırılarının ardından Amerika Türk hükümetini Menbic Boşluğu'nun kapanmasına destek olması ve çoğu Kürtlerden oluşan iyi eğitimli Suriye Demokratik Güçleri'nin yolu kontrol etmelerine, yabancı savaşçı ve silah geçişlerini durdurmalarına izin vermesi için ikna çabalarını yeniledi."

[Haber görseli]

 

 

 

 

 

 

 

Gazete, Türkiye'nin ABD'ye İncirlik üssünü açmasına rağmen iki ülke arasındaki en büyük anlaşmazlığın da Kürtlerle ilgili olduğunu belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

"Türk hükümeti hala ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması için ısrar ediyor. ABD Başkanı Obama da bununla ilgili tüm önerileri reddetti. Mıenbic Boşluğu'yla ilgili anlaşmaya varılana kadar Amerika'nın yabancı savaşçıların geçişini havadan gözetlemek dışında başka alternatifi yok."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.