1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BBC'DEN' İLGİNÇ KOALİSYON ANALİZİ
BBC'DEN' İLGİNÇ KOALİSYON ANALİZİ

BBC'DEN' İLGİNÇ KOALİSYON ANALİZİ

Ünlü İngiliz yayın kuruluşu BBC Ekonomist'e dayandırdığı koalisyon analizinde ilginç tespitlerde bulundu. En ilginç tespit ise MHP Lideri bahçeliye ait

A+A-

İngiliz Economist dergisi, milletvekillerinin yemin etmesiyle koalisyon görüşmelerinin hız kazandığını aktarıyor.AKP'nin 7 Haziranda büyük oranda oy kaybetmesinin ardından Türkiye gündemine gelen "Koalisyon Seçeneği" sadece içeride değil dış basından da yakından takip ediliyor. BBC tüm seçenekeleri mercek altına alan bir analiz yayınladı. BBC'nin analizinde hangi koalisyon seçeneğinin öncelik olduğu, hangi liderin koalisyon konusunda nasıl bir pozisyon alacağını çeşitli kaynaklara dayandırarak böyle yazdı.En ilginç tesğit ise Nahçeli için yapılmış

3 ERMENİ, 2 YEZİDİ BİR SÜRYANİ BİR ROMAN VE ÇOK SAYIDA KÜRT MECLİSTE

Meclis'te gerçekleşen yemin törenini "92 yıllık Cumhuriyet tarihinin en renkli Meclisi' olarak niteleyen dergide, başörtülü vekillerin ilk kez 'laik dinazorların' tepkilerine maruz kalmadan yemin ettiği yorumu yer alıyor.
"Üç Ermeni, iki Yezidi, bir Süryani, bir Roman ve çok sayıda Kürt ile Alevi meclise girdi" denen yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi için Meclis çoüunluğunu hedeflediği, ancak bu hedefin gerçekleşmediği de belirtiliyor.
"Türkiye 2002'den bu yana ilk kez bir koalisyon hükümetiyle karşı karşıya" denen haberde, senaryoların durmaksızın tartışıldığı da vurgulanıyor.

BAHÇELİ İÇİN BBC "UZLAŞMACI" DİYE YAZDI

İlk olarak AKP - MHP koalisyon senaryosunu değerlendiren Economist yazısında şu yorumlar yer alıyor:
"Çok sayıda kişi AKP'nin aşırı sağcı MHP ile ortaklık kuracağını öngörüyor. İki parti ideolojik açıdan birbirlerine yakın. Her ne kadar Kürtlerle konuşmayı reddetse de ve eski AKP bakanları hakkındaki yolsuzluk dosyalarını tekrar gündeme getireceğini vurgulasa da, MHP'nin deneyimli lideri Devlet Bahçeli uzlaşmacı olabilen bir isim.

ÖCALAN'IN İDAMINI ENGELLEYEN KARARA İMZA ATTI

"Bahçeli, 1999 yılında Kürtlerin hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın idamını engelleyen yasaya imza atan hükümette Başbakan yardımcısıydı. Dahası Kürtlerin Suriye'de Irak Şam İslamn Devleti'ne (IŞİD) karşı kazandı seri başarılar, AKP'nin daha katı bir tutum içine girmesine yol açtı ve bu tutum MHP çizgisiyle örtüşüyor. Suriye'deki Kürtlerin Tel Abyad'ı almasının ardından Türkiyew sınırında bağımsız bir Kürt yapılanmasının oluştuğu yönündeki endişeler de artmış durumda."
 

BÜYÜK KOALİSYON FİKRİNE CHP İÇERİSİNDEN TEPKİ OLABİLİR

Yazının AKP - CHP koalisyonu ihtimalini ele alan bölümünde ise CHP içerisinden bu fikre karşı çıkabilecek isimler olabileceği ifade ediliyor:
"AKP ve laik muhalefet partisi CHP arasında kurulacak 'Büyük koalisyonun' neredeyse kurulduğunu düşünenler de var. Bu seçeneğin savunucuları, 'Büyük koalisyon'la birlikte AKP'nin iktidardaki son 5 yılında belirginleşen otoriterleşme trendinin, maceracı dış politikanın ve ekonomik zayıflamanın duracağını ifade ediyor.
"Ancak CHP milletvekillerinin üçte biri ön seçimlerle gelmiş isimler. Eski bir CHP milletvekili Aykan Erdemir "Büyük kısmı parti çizgisini takip etmeyebilir. AKP de güvenilmez bir ortak istemez" diyor."
Meclis Başkanı'nın seçilmesinin ardından koalisyonun 45 gün içerisinde kurulması gerektiği, aksi takdirde erken seçime gidileceği hatırlatılan yazıda, "Birçok kişi de Erdoğan'ın erken seçimi istediği görüşünde" deniyor.

DAVUTOĞLU ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR

Yazının erken seçim ihtimaliyle ilgili bölümünde şu yorumlar yer alıyor:
"Yeni bir seçim Erdoğan'ın Başkanlık sistemi umutlarını canlandırabilir. Ancak önce AKP'nin daha fazla sandalye kazanması gerekiyor. Metropoll araştırma şirketinin yaptığı son kamuoyu yoklaması, bugün seçim olsa sonucun çok benzer olacağına işaret ediyor: Koalisyon. Ayrıca 133'ü AKP'den Meclis'e ilk kez girmiş olan toplam 353 milletvekili sandalyelerini kaybetme riskiyle karşılaşır. AKP lideri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu erken seçime -ya da Erdoğan'a daha çok yetki sunulmasına- sıcak bakmıyor."

ERDOĞAN VE GÜL AKP İÇİN ANLAŞTILAR MI?

 

Koalisyon senaryoları tartışılırken, Erdoğan'ın eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in cenazesinde görevi devraldığı isim olan Abdullah Gül ile biraraya geldiği hatırlatılan yazı şöyle devam ediyor:

ERDOĞAN ABDULLAH GÜL GÖRÜŞMESİ

"Bu sürpriz görüşme dedikodu kazanını da alevlendirdi. Gül'ün AKP liderliği konusunda Davutoğlu'nun yerini alabileceği ihtimali konuşulmaya başlandı. Ancak risklerden kaçınmasıyla bilinen Gül, kendi siyasi bağımsızlığının sıkı biçimde garanti alınmaması halinde bu tür bir geri dönüş yapmaz. [Marmara Üniversitesi öğretim üyesi] akademisyen Behlül Özkan da 'Gül'ün geri döneceği fikri fazla iyimser' diyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.