1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BAŞBAKANLIKTAN GECE YARISI EKONOMİ AÇIKLAMASI
BAŞBAKANLIKTAN GECE YARISI EKONOMİ AÇIKLAMASI

BAŞBAKANLIKTAN GECE YARISI EKONOMİ AÇIKLAMASI

Yapılan açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tüm tariflerini alt üst edecek cinsten ekonomi itirafları oldu.

A+A-

Cuma Hikmet

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplanan Ekonomi Zirvesi sonrası yazılı açıklama yapıldı.

TÜRK LİRASI AŞIRI DEĞER KAYBETTİ İTİRAFI

Yapılan açıklamada ekonominin "Cari açık" gibi doların yükselmesi nedeniyle ithalat yapılamaz duruma gelinmesi nedeniyle azalan cari açık hükümet hedefi tutturulmuş gibi gösterilirken "Türk Lirasının" aşırı değer kaybıda itiraf ediliyor. Açıklamanın dip notlarında ise toplantıda ele alınan konuların başında "piyasalarda oluşan siyasi gelecek endişesinin" giderilmesi olduğu anlaşılıyor. Açıklamada sık sık Merkez Bankası bağımsızlığına değinerek, bu endişeye gönderme yapılırken, yakın gelecekte bir program paketi açıklanacağından bahsediliyor.

YENİDEN FAİZ ARTIRIMI GELEBİLİR

Ekonomik gözlemciler açıklamada çok fazla tatmin edici ayrıntılar bulunmamakla birlikte, hükümete karşı azalan siyasi güveni onarmak için piayasaların beklediği faiz artırımı konusunda Merkez Bankasını "özgür bırakacağı" izlenimi verdiği sonucunun çıkarılabileceği yorumları yapıyorlar.

CARİ AÇIKTA AZALMA HÜKÜMET BAŞARISI GİBİ AÇIKLANDI

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğu belirtilirken, "2014 yılı Ekim ayında açıkladığımız Orta Vadeli Programımızın temel öncelikleri olan enflasyon ve cari işlemler açığının, petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle, öngörülenden daha olumlu gerçekleşeceği konusunda görüş birliği oluşmuştur" denildi. Açıklamada ayrıca Merkez Bankasının bağımsızlığına dikkat çekilirken, "On iki yılı aşkın bir süredir Hükümetlerimizle Merkez Bankamız arasında yakın bir iletişim ve istişare mevcut olmuştur. Bugün de Merkez Bankamız para politikaları hedefi doğrultusunda gereken zamanda gereken tedbirleri almaktadır" ifadeleri kullanıldı.

CARİ AÇIK AZALDI AMA NEDEN?

Ancak açıklamanın bu kısmı için Ekonomi Uzmanları farklı yorumlar yapıyorlar. Uzmanlara göre bu sonuç uzun süredir artış trendinde olan Dolar fiyatının ithalata etkisi ve enflasyona etkisi yüzünden hem ithal ürünlere olan iç pazarın daralması hem de  büyük oranda ithalata dayalı ihracatın büyük oranda kan kaybetmesi sonucu azalan bir "cari açık" diyorlar.

"ENFLASYON VE CARİ İŞLEMLER AÇIĞININ, ÖNGÖRÜLENDEN DAHA OLUMLU GERÇEKLEŞECEĞİ KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ OLUŞMUŞTUR"

Ekonomi Zirvesi sonrası Başbakanlık'tan açıklama yapıldı. Açıklamada toplantı son dönemdeki gelişmelerin değerlendirildiği belirtilirken, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında ekonomik konularda bir değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıya, ilgili Bakanlarımız, bağımsız kurumlarımızın başkanları ve ilgili yetkililer katılmıştır. Toplantıda, son dönemde uluslararası piyasalardaki gelişmeler ve bu gelişmelerin ülkemize etkileri değerlendirilmiştir.

Toplantıda, Türkiye ekonomisinin temellerinin oldukça güçlü olduğu ve 2014 yılı Ekim ayında açıkladığımız Orta Vadeli Programımızın temel öncelikleri olan enflasyon ve cari işlemler açığının, petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle, öngörülenden daha olumlu gerçekleşeceği konusunda görüş birliği oluşmuştur. Bunun yanı sıra, OVP’de öngörülen mali disiplinin kararlılıkla korunacağı vurgulanmıştır." Açıklamanın bu bölümünde verilen ip uçları ise Merkez Bankasının bu güne kadar uyguladığı " sıkı para politikası" kararının yeniden ilanından başka bir şey değildir. Uzmanlara göre Erdoğan'ın tüm faiz iddiaları geri alınıyor anlamına geliyor. Bu da yakın bir gelecekte faiz indirimi yerine artırımı ile karşılaşabileceğimiz anlamı taşıyor.

"BU SÜREÇTE, TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI DİĞER GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE GÖRE BİR MİKTAR DAHA FAZLA OLMUŞTUR" İTİRAFI

25 öncelikli dönüşüm programına dayalı eylem planlarının kararlılıkla uygulanacağına dikkat çekilen açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme kararının gelişmekte olan ülkelerdeki gibi Türkiye'de de finansal piyasalarında dalgalanmalara neden olduğu bildirildi. Türk Lirası'nın diğer ülkelere göre değer kaybının biraz daha fazla olduğunun ifade edildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Sayın Başbakanımızın açıkladığı 25 Öncelikli Dönüşüm Programı önümüzdeki dönemin yapısal reform programının omurgasını oluşturmaktadır ve eylem planları kararlılıkla uygulanacaktır. Hükümetimizin güçlü ve dengeli büyüme hedefi doğrultusunda sanayi üretimini, istihdamı ve şirketlerimizin sermaye yapısını destekleyecek bir paket üzerinde çalışılmaktadır. Bu paket yakın bir zaman içinde kamuoyuna açıklanacaktır.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI DEĞİL AMERİKAN EKONOMİSİNİN İYİLEŞMESİ SUÇLU

Son göstergeler, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin beklenenden daha hızlı iyileşme sürecine girdiğine, Avrupa Birliği ülkelerinde ise canlanmanın henüz başlamadığına işaret etmektedir. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası’nın hızlı bir parasal genişleme kararı alması, ABD Dolarının değer kazanmasına neden olmuş ve bu durum tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de finansal piyasalarda dalgalanmalara neden olmuştur. Bu süreçte, Türk Lirasının değer kaybı diğer gelişmekte olan ülkelere göre bir miktar daha fazla olmuştur.

Bankacılık kesimimiz bu tip şoklara karşı oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumumuz, 2002 yılından beri etkin denetim ve gözetimiyle bankacılık kesimimizi sağlıklı bir yapıya kavuşturmuştur.

Sermaye Piyasası Kurulumuz, yeni yasal çerçevesinde sermaye piyasalarını geliştirmek için yoğun bir çaba göstermekte, etkin düzenleme ve denetleme çalışmalarıyla uluslararası piyasalara güven vermektedir."

"BUGÜN DE MERKEZ BANKAMIZ GEREKEN ZAMANDA GEREKEN TEDBİRLERİ ALMAKTADIR"

Açıklamada, Merkez Bankası'nın gereken tedbirleri aldığının altı çizilirken, "Merkez Bankamız, yasasında belirlenen çerçevede araç bağımsızlığına sahiptir. Merkez Bankamız 2002 yılından beri, başta 2009 yılındaki küresel kriz olmak üzere, birçok kez bu tip uluslararası dalgalanmalara karşı aldığı tedbirlerle başarılı sınavlar vermiş ve kapasitesini uluslararası piyasalarda kanıtlamıştır. On iki yılı aşkın bir süredir Hükümetlerimizle Merkez Bankamız arasında yakın bir iletişim ve istişare mevcut olmuştur. Bugün de Merkez Bankamız para politikaları hedefi doğrultusunda gereken zamanda gereken tedbirleri almaktadır. "

AK Parti iktidarı; Hükümet programları, Kalkınma Planları ve Orta Vadeli Programlarıyla ekonomi politikaları ile ilgili hedeflerini açıkça ortaya koymuş, bu hedeflere ulaşmak için güçlü bir siyasi irade göstermiştir. Tüm ekonomi birimlerimiz bu hedefler doğrultusunda çalışmaktadır" denildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.