1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan'a Terör Davası
Başbakan'a Terör Davası

Başbakan'a Terör Davası

Suriye'de muhalif Ulusal Koordinasyon Komitesinin yurt dışındaki Genel Koordinatörü Heysem El Menna, Tayyip Erdoğan hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne dava açtığını açıkladı.

A+A-
ABD'nin Şikago eyaletinde Suriyeli gurbetçiler ile bir araya gelen El Menna, "Erdoğan'ı Suriye'ye terörist sokmakla itham ediyorum. Elimde yeterli bilgi ve belgelerim mevcuttur" diye konuştu.

Uzun yıllardır Batı ülkelerinde Suriye'deki öncü muhaliflerden kabul edilen Menna'nın bu şikayeti uluslararası düzlemde AKP Hükümeti'ni önemli ölçüde sıkıntıya yol açacak.

SURİYE'DE SİLAHLI TERÖR GRUPLARINA SİLAH VERİYOR

El Menna, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

"Biz siyasi çözüm istemeyen kesimlerle kavga halindeyiz. Amacımız Suriye'de silahlı terör gruplarına destek veren bölgesel devletlerin meşruiyetlerini sorgulamaktır. BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden beklentimiz Suriye'deki silahlı terör gruplarının yok edilmesi için bizim siyasi projemize destek vermelerini sağlamaktır. Daha önce de, El Nusra cephesinin terör listesine alınması için çok büyük uğraşılar veren bendim. Seçimlerden önce (2011 haziran seçimi) Erdoğan Suriye konusunda sadece Suriye muhalefetinin yanında duruyordu. Hükümetini kurduktan sonra terör gruplarına aleni destek vermeye başladı. Bundan dolayı Türkiye'yi hiç ziyaret etmedim. Avrupa Birliği misali bir bölgesel birlik yerine Erdoğan hükümeti bölgemiz için tahripkâr ve yayılmacı 'yeni Osmanlı' zihniyeti taşımaktadır."

Başvurunun zamanlaması dikkat çekici. Suriye'nin AKP Hükümeti'ni "teröre destek veren ülke" olarak BM'ye şikayet etmesinin ardından Tayyip Erdoğan hakkında uluslararası düzlemde ikinci başvuru özelliği taşıyor. Suriye'de hem birbirleriyle hem kendi içlerinde kavgalı halde olan El Kaide ile Katar ve AKP güdümündeki sözde muhalefet dışında Batı'da kabul gören Suriye muhalefeti konumunda bulunan Ulusal Koordinasyon Komitesi'nin bu başvurusu AKP'nin başını daha fazla ağrıtacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Zamanlama açısından ikinci önemli konu, Suriye'de siyasal çözümün ele alınacağı 2. Cenevre Konferansı konusundaki hazırlık döneminde bu başvurunun yapılıyor olması.

SURİYE'DEN BM'YE BAŞVURU

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'den (BM) "teröre destek verdiği" iddiasıyla Türkiye hakkında soruşturma açılmasını istemişti. BBC'nin Şam muhabiri Hediye Levent'in Lübnan televizyonu El Manar'ı kaynak göstererek bildirdiğine göre, 7 Kasım'da Şam'dan Suriye'nin BM Daimi Temsilciliği'ne gönderilen yazıda, BM'nin terörle mücadeleden sorumlu birimlerine gerekli başvuruların yapılması talimatı verildi. Teröre destekle suçlama BM'ye hitaben yazılan yazıda da "Suriye içinde muhalifler tarafından gerçekleştirilen kimyasal saldırılarda kullanılan malzemenin Türkiye'den temin edildiği ve Türkiye'nin bu kimyasal malzemenin Suriye'ye geçirilmesine göz yumduğu" iddia ediliyor. Bu iddia çerçevesinde Türkiye, "teröre destek vermekle" suçlanıyor. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.