1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Barış Süreci PKK'ya Teslim Süreci mi
Barış Süreci PKK'ya Teslim Süreci mi

Barış Süreci PKK'ya Teslim Süreci mi

PKK asker kaçırıyor,BDP teslim alıyor devlet nerede?

A+A-

BARIŞ SÜRECİ PKK'YA TESLİM SÜRECİ Mİ OLDU?

İmralı'da ömür boyu hapse mahkum ve 30 binden fazla insanın hayatına mal olmuş PKK terörünün baş sorumlusu Abdullah Öcalan'ı barış sürecinin baş aktörü ilan ederek görüşmeler sürüdüren AKP hükümetinin politikası işe yaramadı.

Bir haftadır çeşitli nedenler ileri sürerek ülkenin Güneydoğu'sunda geceli gündüzlü olaylar çıkıyor. "Dağdan indiler, nereden girdilerse oradan çıkıp gittiler, bir senedir şehit haberi gelmiyor." denilen PKK'lıların, hiç bir yere gitmedikleri, diledikleri gibi yol kestikleri, polise ve askere saldırdıkları, şehrin göbeğinde bombalı saldırılar düzenledikleri ve karşılığında ellerini kollarını sallaya sallaya dolaştıkları ortaya çıktı. Meydana gelen olayları haberleştirmenin "barış düşmanlığı" olarak ilan edilmesi ve habercilere gözdağı verilmesi yüzünden pek azını duyduğumuz olayların bilançosu gittikçe büyüyor. Son bir kaç günde meydana gelen olaylar hiç yaşanmamış gibi yandaş basında yer almıyor ama terör örgütünün yayın organları kendi medyalarında propagandaya devam ediyor.Yol kontrolü yaptıklarını, işgalci olarak nitelendirdikleri Türk Emniyet güçlerini göz altına aldıklarını, araçlarını yaktıklarını gururla anlatıp fotoğraflar yayınlıyorlar..PKK ASKER KAÇIRIYOR BDP TESLİM ALIYOR DEVLET NEREDE?

Lice'nin Fis Köyü yakınlarında yol kesen bir grup PKK'lı tarafından kaçırıldıktan 12.5 saat sonra teslim edildikleri BDP heyeti tarafından Duru Jandarma Karakolu'na teslim edilen 4 askerin kaçırılması ile ilgili soruşturma sürerken, bölgede askerin arazi arama ve tarama faaliyeti yaptığı görüldü. PKK yayın organlarında yapılan propaganda da ise, "milislerin askerleri göz altına aldığı ama devlete değil BDP'ye teslim edecekleri probagandası yapıldı. Gözlemciler terör örgütünün bu davranışı ile kendilerinin doğuda kolluk gücü BDP'nin ise devleti temsil ettiği mesajı vermek istediklerini iddia ediyor. "Barış Süreci" aksamasın kaygısı ile, banka yakan, şantiye basıp araçları tahrip eden, polise şehrin göbeğinde bomba ile saldıran PKK'lıların kaçının yakanlandığı ve bu eylemleri için ne yapılacağını kimse bilmiyor. Gezi direnişinde silahsız sivillere orantısız güç kullananları ikramiye ile ödüllendiren Erdoğan'ın, bu olaylar karşısında sadece "provakasyon" şeklinde açıklama yapması nasıl izah edilebilir bilinmiyor.


OLAYLAR TÜM GECE SÜRDÜ

Dün gece yol kesme, araç yakma ve 4 askerin kaçırılmasının yaşandığı Lice'nin Fis Ovası'nda sabah saatlerinde yoğun bir askeri hareketlilik görüldü. Fis Ovası'nda yolun kesilip araçların yakıldığı yerde çok sayıda zırhlı askeri aracın bölgede devriye gezdiği ve arazi arama tarama faaliyeti yaptığı görüldü. Dün gece yakılan 2'si kaçırılan askerlere ait, biri TEDAŞ'a ait 3 aracın ise yol kenarına çekildiği görüldü.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI: PERSONELİN SAĞLIK DURUMU İYİ


Genelkurmay Başkanlığı, Lice'de kaçırılan 4 askerle ilgili resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada personellerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtti. Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bölücü terör örgütü mensupları tarafından, 08 Aralık 2013 saat 15.00'de Diyarbakır/Lice-Kayacık Köyü yol ayrımında, lastik yakmak suretiyle karayolu kesilmiş, araçlar durdurularak kimlik kontrolü ve propaganda yapılmıştır. Yakın köylerden gelen 200-300 kişilik bir grup, olay bölgesinde toplanarak Diyarbakır-Bingöl karayolunu çift taraflı olarak trafiğe kapatmıştır. Yolu kesen bölücü terör örgütü mensupları tarafından, dört askeri personel kaçırılmış ve personele ait iki sivil araç ile Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine ait bir kamyonet yakılmıştır. Olayın haber alınmasını müteakip; bölgeye Jandarma Özel Harekat Birlikleri sevk edilerek geniş çaplı operasyon başlatılmış ve operasyona İnsanlı Keşif Uçağı ile havadan destek sağlanmıştır. Unsurlarımızın bu kararlı tutumu karşısında, kaçırılan dört askeri personel, 09 Aralık 2013 günü saat 03.30'da Diyarbakır/Lice Duru Jandarma Karakol Komutanlığına teslim edilmiştir. Söz konusu dört askeri personel, 09 Aralık 2013 günü sabah saatlerinde Diyarbakır Askeri Hastanesine getirilerek sağlık muayenesinden geçirilmiştir. Personelin sağlık durumu iyidir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.