1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. BARBAROS ŞANSAL'I ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

BARBAROS ŞANSAL'I ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM

A+A-

Ünlü modacı Barbaros Şansal’ın Kıbrıs’a yerleşmesine üzülmüştüm. Nam-ı diğer “Terzi Yamağı, ya da dostlarının seslenişiyle Barbi’yi şimdi daha iyi anlamaya başladım. Özellikle dün seçim sonuçlarını izlerken canım arkadaşım Barbaros’un, ‘Bokunda Boğul Türkiye’ röportajı ve yine canım sanatçı arkadaşım Tuğba Özay'ın Suruç isimli şiiri aklıma geldi. Sinan Dirlik ve Ulvi Yaman’a konuştuğu o uzun röportajını 2 kere okumuştum. Röportajda Barbaros, ‘Hâlâ Atatürk devrimlerini çok önemsiyor ve inanıyorum. Ama ben hiçbir şeyin “ist’i” değilim. Mesela “ateist” değilim “ate”yim. Bunu her yerde söylüyorum. Ate’ist değilim, İslam’ist değilim, faş’ist değilim, komün’ist değilim, materyal’ist değilim, Kemal’ist değilim. Hem zaten Kemalist diye bir şey yok. Kim uydurmuş bunu? Kemal kim? Kemal Sunal mı?’ demişti. Şansal’ın röportajda şu açıklamaları da çok dikkatimi çekmişti.

‘Demek istediğim, Türkiye yakın tarihi boyunca kimliksizleştirerek, mülksüzleştirerek, asilleştirmeye çalışarak, büyük nüfus hareketleriyle göçler alarak, göçler vererek bir niteliksiz nüfus yarattı. Bunun suçlusu AKP değil, bunun suçlusu CHP değil, bunun suçlusu MHP değil. Tarihsel süreç içerisinde bunun üç tane mihenk taşı çıktı ortaya: Menderes, Özal ve Erdoğan. Esasında üçü de aynı zihniyettir zaten. Sadece Özal’ı biraz ayırmak lazım içlerinden… Daha demokrat bir yaklaşımı vardı. Onun dönemindeki papatyalar şimdi deve dikeni olarak Belçika sokaklarında karşımıza çıkıyorlar. Türkler, devletçi gelenekten, bu biat ve sadaka kültüründen çıkamadıkları için kendi kimliklerini de bulamıyorlar ve çıkmaz bir siyaset sokağında bir oraya bir buraya sürüklenip duruyorlar.

1 Kasım'da olası bir seçimde sonuç değişmeyecek. Halk yine alay edecek. Bu arada, Azerbaycan’da öğretmen maaşı 200 Manat iken, bütün lüks butikler ve oteller Bayan Aliyev’in emrindeyken, Fox TV gibi sözde muhalif bir kanalın sabah programlarını sunan Küçük İsmail “Bayan Aliyev’in üstün zevkiyle oluşturulan Bakü” diye konuşacak. Kulağımla duydum bunu. O zaman dedim ki ben Barbaros olarak belki aykırı, radikal, marjinal bir çocuk olarak görülebilirim ama en muhafazakarlardan biriyim aslında... Çünkü insan, erdem, ahlak, ve kültürün korunması taraftarıyım. Bizler kentlerimizi imha ederken, kültürümüzü imha ederken kendimizi koruyamayan bir nesiliz. Bak mesela bir tartışmadır gidiyor, efendim Ankara Garı’nın camları kırıldı, hasar gördü! E iyi de Haydarpaşa da peşkeş çekildi? Ona üzülen yok yani? Neyin kavgasını yapıyorlar? Aslında yok hiçbirinin birbirinden farkı. Ne CHP nin, ne MHP nin, ne AKP nin, ne HDP nin! Hiçbirinin birbirinden farkı yok. İnsanoğlu iki delikli bir silindir sonuçta… Ağzından laf yerine dışkı, ardından da dışkı yerine laf üreten sistemler bunlar. Ha, biri daha Emevi zihniyetinde veya Vahabi zihniyetinde. Biri, daha Stalin zihniyetinde, daha Lenin zihniyetinde…  Bok değil kaka! Sonuçta hepsi aynı teraneyi anlatıyorlar.

Türkiye’nin meselelerine gerçek çözümleri, ülkenin birlik ve beraberliğini, dünyaya entegrasyonunu, evrensel değerlerini konuşan siyasetçiye rastlamıyorum ben. Sadece popülist bir siyaset yaklaşımıyla var oluş sergiliyorlar. Postalizm, postalize siyaset diyorum ben ona. Bu seçim kampanyası, Sibel Can’ın konseri gibi ya da Gülben Ergen’in bir daha hamile kalması gibi…  Böyle bir siyaset bu! O yüzden daha apolitik duruyorum yani. Kerhanedeki bakireyim. AKP’sinden HDP’sine her partiden arkadaşlarım var. “Bizim partide siyasete gir” diyenler de oldu ama bak ne var biliyor musun? Bence birey olmadan toplumsallaşamazsın. Toplum bireylerden oluşur. Bu toplum, birey olarak beni kabul etmiyor ki? Beni birey olarak kabul ettiği yer ve zamanlar var sadece. Mesela Gezi Parkındaki duruşum ona uyduğu için kabul ediyor ama LGBT birey olduğum için “susacaksın” diyor. Ateist olduğum için “haşa günahkarsın” diyor. Sosyalist olduğum için “belki ucundan faydalanabiliriz” diyor. Devrimciyim dediğim zaman “sakın bu kelimeyi ağzına alma” diyor. Ama ben biraz da sosyetiğim diyorum, “o kısmını hiç konuşmayacağız” diyor. Peki beni kim yapmak istiyorsunuz?’

*     *     *     *     *

Türk kökenli ünlü şair Yılmaz Odabaşı ise, 1 Kasım seçim sonuçlarına tepki amacıyla Türkiye’yi terk etme ve Fransa’ya yerleşme kararı aldığını açıkladı. Odabaşı Twitter hesabından, “‘Celladına aşık olmuşsa bir millet(…)’ Sözümü tutacak, İsviçre’den Fransa’ya geçerek oraya yerleşeceğim! Edirne’ye kadar gidemezsin diyenler, şu an İsviçre’deyim ve politik rest olarak bugünden itibaren Türkiye’yi terk etmiş bulunuyorum! Oturup faşizminizle, ilan edeceğiniz Hilafetle kına yakın!” diye yazdı.

*     *     *     *     *

Sevgili okuyucularım, 93 yıl önce bugün 1 Kasım 1922 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyerek halktan aldığı güçle “Saltanatın Kaldırılmasına” karar verdi. 2015 yılında böyle önemli bir gün olan 1 Kasım tarihinde ise, saatleri bir saat geri almak yerine ülkeyi yüz yıl geriye aldık. Hayırlı olsun diyerek bugünkü yazımı Tuğba Özay’ın çok sevdiğim 'Suruç' şiiri ile noktalıyorum.

İnsan olmak,

İnsanca yaşamaya çalışmak

Suç bu memlekette Suruç

Düşünmek, yazmak,

konuşmak

Suç bu memlekette Suruç

Hak aramak,

İnsana suç,

İnsan taramak

Katile mübah

bu memlekette Suruç!

Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden

İnsan odaklı yaşamak

Suç bu memlekette Suruç

Ülkenin yüzlerce utancına

sen de eklendin Suruç

Madımak'a, Maraş'a, Uludere'ye, Afyon'a

Seni de eklediler Suruç

Suç senin değil Suruç

İnsanca yaşamdan bihaber

Ot gelmiş ot gider

Barışı, kardeşliği bilmez

Emekten, üretimden yana olmaz

Haklının yanında durmaz

Ateş olsa cürümü kadar yer yakmaz

Ama mangalda hiç kül bırakmaz

Yığınların suçudur

bu vahşet Suruç

Sessizliğin suçudur Suruç!

Sessizlik suçtur Suruç!

Twitter: @_onurakay_

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.