1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BANK ASYA HİSSELERİNDE FLAŞ GELİŞME
BANK ASYA HİSSELERİNDE FLAŞ GELİŞME

BANK ASYA HİSSELERİNDE FLAŞ GELİŞME

Bank Asya'nın işlem sırası olağandışı fiyat-miktar hareketleri nedeniyle 09:51'e kadar durduruldu. Belirtilen saatte tekrar işleme açılan Bank Asya hisseleri 1.73 liraya çıkarak yine tavan yaptı.

A+A-

Borsa İstanbul, Bank Asya'nın işlem sırasının, payın piyasasında meydana gelen olağandışı fiyat-miktar hareketleri nedeniyle Borsa İstanbul Otomatik Seans Durdurma Sistemi tarafından 09:51'e kadar durdurulduğunu açıkladı. Hisseler saat 09:51'den itibaren tekrar işleme açıldı.

Hisse son olarak yüzde 4.37 primle 1.67 liradan işlem görüyordu. İşleme açıldıktan sonra Bank Asya hisseleri hızla yükselmeye devam ediyor. Yükseliş günlük yüzde 8,12'ye ulaşırken hisse fiyatı da 1,73 liraya çıktı ve tavan yaptı.

ANORMAL HAREKET DEVAM EDERSE BÜTÜN GÜN DURDURULABİLİR
Borsa İstanbul'un internet sitesine göre 10 Ocak 2011 tarihinde devreye alınmış olan Borsa İstanbul Otomatik Sıra Durdurma Sistemi, Pay Piyasasında ortaya çıkan anormal hareketler konusunda yatırımcıların dikkatini çekerek tedbirli davranmalarını temin etmek amacıyla geliştirildi.

Bu sistemin iki aşaması bulunuyor. Birinci aşamaya "ilk durdurma adı veriliyor. Bir hisseye anormal fiyat ve miktar hareketi meydana geldiğinde o payın sırası sistem tarafından önceden belirlenmiş bir süre için otomatik olarak durduruluyor. Bank Asya hisselerinde bugün bu prosedür uygulandı.

Ancak anormal fiyat ve miktar hareketi birinci durdurmanın ardından işleme açıldıktan sonra devam etmesi durumunda ikinci durdurma ve brüt takas uygulamasına geçilebiliyor. Bu uygulamada hisseler yine sistem tarafından gün sonuna kadar durduruluyor ve yeni bir tedbir olarak ertesi gün işlemlerinden başlamak üzere brüt takas uygulamasına geçiliyor.

3 GÜNDE YÜZDE 53 PRİM YAPTI
Katarlı QIB ile stratejik ortaklık görüşmelerine başlayan Bank Asya hisselerinde üç günlük yükseliş yüzde 53'ü aşmıştı. Hisseler önce dün birinci seansın kapanışında 1.50 liraya kadar ulaştı. İkinci seansta 1.60 TL'ye çıkarak tavan yaptı ve bu seviyeden dünü kapadı. Bank Asya hisselerinin Pazartesi kapanışı 1.04 liraydı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.