1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BAKAN'DAN 1 KASIM İTİRAFI
BAKAN'DAN 1 KASIM İTİRAFI

BAKAN'DAN 1 KASIM İTİRAFI

Erdoğan'a en yakın bakanlardan biri olan Nihat Zeybekçi,1 Kasım'da hükümetin değişmeyeceğini söylerek, Davutoğlu'nun "bu hükumet AKP hükumeti değildir sözlerini yalanlamış" oldu.

A+A-

MANİSA'da 'Tarım ve Hayvancılık İstişare Toplantısı'na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 1 Kasım'da hükümetin değişmeyeceğini söyledi. PKK yönelik operasyonlara değinen Zeybekci, "Yeri göğü başlarına yıkıyoruz. Bu sefer bu iş bitene kadar bu operasyonlar devam edecek" dedi.

DÜNBAKAN PEMBE TABLO ÇİZİYORYA TÜRK EKONOMİSİ ÇÖKÜYOR DİYOR 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Manisa'da Anemon Otel'de AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber tarafından düzenlenen 'Tarım ve Hayvancılık İstişare Toplantısı'na katıldı. AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçilerin katıldığı toplantıda Manisa'nın tarım ve hayvancılığı masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "1 Kasım günü Türkiye'de iktidar değişmeyecek bundan emin olun. Tek partili istikrar hükümeti devam edecek. Verdiğiniz oy partinizi iktidar mı yapacak. MHP'ye soruyorum yüzde 13'ü yüzde 15 mi yapacak? Ama siz Manisa davası güderseniz, Manisa şemsiyesi altında toplanabilirseniz fırsatı değerlendirmiş olursunuz. Manisa daha çok kazanır, bölge kazanır" diye konuştu. Manisalıların bakan isteğine değinen Zeybekçi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Konya'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da Rize'nin verdiği destekleri hatırlatıp, Manisalıların da AK Parti'ye daha çok destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

HERKES YALANCI ERDOĞAN'IN EKONİMİ BAKANI DOĞRUCU

Konuşmasında televizyonlardaki ekonomi programlarını eleştiren Bakan Zeybekci, Türkiye ekonomisinin kötü gittiğine yönelik eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını savundu. Bakan Zeybekci, "Televizyonlardaki adı ekonomi programları sadece finans yorumcuları hiçbirinin ekonomiyle ilgili söylediği tek cümle yoktur. Söyledikleri Türkiye'de kurun hali ne olacaktır. Türkiye'nin cari açıkta, bütçe açığında, büyümede sağladığı başarılar, Türkiye'nin dış ticaret açığında tarihi zirveye geldiği hiç gündeme gelmez" dedi.

İLK 10 İÇİNE GİRECEKMİŞİZ

Zeybekci, Türkiye'nin şuanda dünyanın en büyük 18'inci ekonomisi olduğunu aktardı, "Hedefimiz ilk 10 içinde olmaktır. Olamazsak ilk 10 içinde yok oluruz onu söyleyeyim size. İdare eden değil idare edilen, kural koyan değil koyulan kurallara uyan bir ülke olduğumuzda bizi bu coğrafyada barındırmazlar" dedi.

YERİ GÖĞÜ BAŞLARINA YIKMIŞLAR

Bakan Zeybekci, 2002 yıllarında toplanan vergilerden 100 liranın 86 lirasının vergiye gittiğini hatırlatıp, bugün sadece 13 liranın vergiye gittiğini açıkladı. Bu 13 lirayı da kaldırmak istediklerini ifade eden Bakan Zeybekci, AK Parti'yi eleştirenlere yönelik şunları söyledi:

"Bunlar gece sabahlara kadar senaryo kuruyorlar. Dava başka dava değil. 2013 yılında Türkiye IMF'ye olan borcunu sıfırladı. Türkiye çok fazla olmaya başlamıştı. El açan Türkiye bağışçı ülke olmuştu. Kültür coğrafyasında bütün coğrafyada yardım eden dünyadaki birinci ülke olmuştu. Ancak böyle milliyetçilik olur. Senin başına gezi de gelir başka şeyler de gelir. Birileri maşalarıyla Türkiye'yi karıştırmaya devam ediyor. Onlar da hadlerini bilecek" diye konuştu.

BOMBAYI KİMLER PATLATMIŞ

Bakan Zeybekci, Suruç'ta ve Diyarbakır'da bombaları patlatanların aynı olduğunu iddia etti. Bakan Zeybekci, "Suruç'taki bombayı koyan da Diyarbakır'daki bombayı koyan da aynıydı. Kimse bana hikaye anlatmasın. Bu millet yemiyor artık onları. Sivas'ta oteli yakanlar da aynıydı, Başbağlar da 40 kişi duvara dizerek Sivas'ın hesabı soruldu diyenler de aynıydı. Aynı eldi. Ankara'da bombayı patlatanlar da onlardı" dedi.

DÜNYA SERMAYESİ TÜRKİYE'YE AKIYOR

Türkiye'nin 13 yıl boyunca yüzde 4,7 büyüme sağladığını açıklayan Bakan Zeybekci, 2008 krizinden sonra ise büyümenin yüzde 5.1 olduğunu söyledi. Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen 7'inci ülkesi olduğunu kaydeden Zeybekci, hedeflerinin daha büyük olduğunu açıkladı. Bu sene ilk 8 ayda geçen yıla göre ihracatta yüzde 8.7 azalma görüldüğünü kaydeden Bakan Zeybekci, tüm dünyada bir düşüş yaşandığına dikkat çekti. Buna rağmen yabancı yatırımcının Türkiye'den çekilmediğini aktaran Bakan Zeybekci, "2014 yılında dünyada başka ülkeler doğrudan yatırım yüzde 16 düştü. Türkiye'de yüzde 4 arttı. Bu yabancılar işi bilmiyor. Paraları Türkiye'ye gömüyorlar. 2015'te iyice sıyırdılar. Dünyada yüzde 20 düşerken yabancı sermaye akışı ilk 8 ayda Türkiye'de yüzde 8,5 arttı. Bunlar Türkiye'nin ne kadar güçlü bir ülke olacağını gayet iyi biliyorlar. Türkiye'ye inanın. 2016'da üst düzey performanslar olacağını düşünüyoruz. Tüm her şeye rağmen Türkiye ekonomisi en ufak arıza vermedi. Son iki değerlendirmede tüm dünyadaki ülkelerin kredi değerlendirme notunu aşağı doğru çekerken Türkiye'nin notunu sabit tuttular. 2016 yılı hiçbir şeyin ertelenmeyeceği yıl olacak. Güçlü bir yıl olacak" diye konuştu.

ZEYBEKCİ, BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRISI YAPTI

Son olarak PKK'nın saldırılarına değinen Bakan Zeybekci, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Zeybekci, "Bu teröre hain saldırıları karşı Türkiye'nin tek bir ilacı vardır. O da birlik beraberlik ve kardeşliktir. Ne olursak olalım bir olacağız, beraber olacağız. Bunların tek istediği kardeş kavgası. Fırsatı onlara vermeyeceğiz. Bir ve beraber oldukça bütçe açığı tamir edilir, cari açık düzeltilir ama birlik ve beraberliğe bir şey olursa o zaman çok zor olur. Onun için bu yük tüm Türkiye'nin sırtında. Bunu sadece AK Parti'nin omzuna yıkmayın ne olur. Niyeti halis şekilde HDP'ye oy verenlerin de yüküdür. Buradan çıktığınızda CHP'liyi elinden tutun, MHP'liyi elinden tutun. 'Bırak gel yarım saat Allah rızası için. Memleket için millet için çocukların geleceği için aklın sana ne diyorsa doğru odur onu yapalım' deyin. Ama başkalarının akıllarıyla olmasın ne olur. 1 Kasım akşamı Türkiye o eski şahlanma günlerine dönecek" dedi.

Bakan Zeybekci'nin konuşmasının ardından AK Partili Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ve Manisa Milletvekili Recai Berber, Bakan Zeybekci'ye mesir macunu ve Manisa üzümünün bulunduğu sepet hediye etti. Ardından Bakan Zeybekci, toplantıya katılan tarımsal sanayicilerin ve birlik başkanlarının sorularını yanıtladı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.