1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BAKAN ÇAVUŞOĞLU ABD'DE O KELİMEYİ BİR TÜRLÜ SÖYLEYEMEDİ
BAKAN ÇAVUŞOĞLU ABD'DE O KELİMEYİ BİR TÜRLÜ SÖYLEYEMEDİ

BAKAN ÇAVUŞOĞLU ABD'DE O KELİMEYİ BİR TÜRLÜ SÖYLEYEMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da adını ısrarla söylemekten kaçındı IŞİD terör örgütüne katılanlar konusunu gündeme getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'da bir türlü dünyanın IŞİD olarak tanıdığı eli kanlı dinci örgüte adeta taltif eder gibi "Yabancı Savaşçılar"d

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Biz yabancı savaşçılarla mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. 12 bin 800 kişiye giriş yasağı koyduk, bin 300 yabancı savaşçıyı sınır dışı ettik. Ancak kaynak ülkelerin de elinden gelenin en iyisini yapması lazım" dedi.

AMAN "IŞİD" DEMEYELİM ERDOĞAN KIZMASIN KORKUSU MU?

ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Biz yabancı savaşçılarla mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. 12 bin 800 kişiye giriş yasağı koyduk, bin 300 yabancı savaşçıyı sınır dışı ettik. Ancak kaynak ülkelerin de elinden gelenin en iyisini yapması lazım" dedi.

"12 BİN 800 KİŞİYE GİRİŞ YASAĞI KOYDUK, BİN 300 YABANCI SAVAŞÇIYI SINIR DIŞI ETTİK"

IŞİD'e katılanlar demek yerine "Yabancı Savaşçılar" demeyi tercih eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Washington'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. İki bakan, görüşmelerinden önce ABD Dışişleri Bakanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Kerry ile görüşmelerinde, enerji güvenliği ve terörle mücadele konularını da görüşeceklerini belirterek, özellikle Irak ve Suriye'de, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele edilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak, "Yabancı savaşçıların akışını önlememiz lazım. Türkiye bu noktada transit ülkelerden biri. Biz yabancı savaşçılarla mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. 12 bin 800 kişiye giriş yasağı koyduk, bin 300 yabancı savaşçıyı sınır dışı ettik. Ancak kaynak ülkelerin de yabancı savaşçılar ülkelerini terk etmeden önce onları durdurmak için elinden gelenin en iyisini yapması lazım. Daha iyi işbirliğine ve daha zamanlı bilgi ve istihbarat paylaşımına ihtiyacımız var."

"TÜRKİYE, NÜKLEER SİLAHLARA HER ZAMAN KARŞI OLDU"

Çavuşoğlu, İran'ın nükleer programına yönelik meselede Türkiye'nin her zaman siyasi çözümden yana olduğunu belirterek, "Türkiye, nükleer silahlara her zaman karşıdır ve Türkiye hiçbir zaman nükleer silahlara sahip olma niyeti taşımadı. Türkiye, İran'ın nükleer silah elde etmesine veya elde etme niyetinde olmasına veya komşularında nükleer silah olmasına karşı oldu. Bu nedenle bu süreçte verdiğimiz tam desteğe devam edeceğiz."

KERRY'NİN DE KAFA KARIŞTI

IŞİD yerine "Yabancı Savaşçı" "DEAŞ" gibi farklı tabirlere kafası karışan ,John Kerry, IŞİD'e karşı mücadelede kararlı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:


"Gelecek aylarda daha da fazlasının yapılması lazım. Görüşmede bunları da ele alacağız. Şu açık ki DAEŞ giderek artan baskı altında, örgütün liderliği zayıflatıldı, mali kaynakları daralıyor, yaydığı nefret ideolojisinin itibarı düşürüldü. Türkiye de tüm bu çabalarda olmazsa olmaz bir partner olmaya devam ediyor. Türkiye, koalisyonun yabancı savaşçılarla ilgili çalışma grubuna eş başkanlık yapıyor. DAEŞ zayıfladıkça, yeni eleman toplamaya daha bağımlı hale geliyor. Bu da şu anlama geliyor ki gençlerin örgüte kaydolarak ve sınırı geçip Suriye'ye giderek, ölümcül hataya düşmemesi için çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerekiyor."

KERRY'DEN STANDARTGAZ VERME

Türkiye'nin ayrıca Suriyeli muhalifler için eğit-donat programı ve insani yardımlar konusunda yaptıklarının farkında olduklarına dikkat çekerek, Amerikan Dış Politikasının temel taşı niteliğinde olan, "Ortadoğu Ülkelerine Gaz Ver Gerisini Merak Etme "  tarzına uyarak şunları söyledi; "ABD, Türkiye'nin cömertliğine minnettar ve ABD olarak uluslararası donörleri, eğitim, sağlık ve istihdam başta olmak üzere sığınmacıların ihtiyaçlarını ele almaya çağırıyoruz"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.