1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. BAHÇELİ: BOZKURT GİBİ KAÇAK SARAYA GİRER GEREĞİNİ YAPARIM
BAHÇELİ: BOZKURT GİBİ KAÇAK SARAYA GİRER GEREĞİNİ YAPARIM

BAHÇELİ: BOZKURT GİBİ KAÇAK SARAYA GİRER GEREĞİNİ YAPARIM

BAHÇELİ: BOZKURT GİBİ KAÇAK SARAYA GİRER GEREĞİNİ YAPARIMMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "1 Kasım'da benzer bir tablo ortaya çıkarsa, sizin bir cümleniz evet olarak algılandı. Cumhurbaşkanı kuzu kuzu gelecekler demişti, siz de bir kuzu...

A+A-

Hakime TORUN / ANKARA

 

BAHÇELİ: BOZKURT GİBİ KAÇAK SARAYA GİRER GEREĞİNİ YAPARIM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "1 Kasım'da benzer bir tablo ortaya çıkarsa, sizin bir cümleniz evet olarak algılandı. Cumhurbaşkanı kuzu kuzu gelecekler demişti, siz de bir kuzu gönderdik sırada kurt var dediniz. Bu saray'a gideceğiniz anlamında mı? Bu kurt kim? soruları üzerine, sözlerine açıklık getirdi.

ANAYASAL ÇİZGİYİ AŞIYOR

Bahçeli, "Sayın cumhurbaşkanımız ya muhtarlarla yada başkalarıyla konuşurken onları etkilemek için bir siyasi üsluptan cayıyor. Anayasal çizgiyi aşıyor. Sözün nereye gittiğini bilmiyor ve konuşuyor. AKP iktidarını istemiyor. Birileri kalkıp sen merak etme sayın cumhurbaşkanı 17-25'in hesabı sorulmayacak, cumhurbaşkanı fanusunun içine rahatlıkla girebilir. Ama korku yanlışlara sevk ediyor. Sen kuzu kuzu diyorsan, milletimiz bana yetki verirse bozkurt gibi kaçak saraya girer gereğini yaparım" dedi.

"BİZDEYKEN İKTİDAR OLMA HEVESİNİ BULAMAYANLAR, ŞİMDİ İKTİDAR OLDUKLARINI MI ZANNEDİYORLAR"

Tuğrul Türkeş'i kast eden Bahçeli, "Kimse MHP'yi suçlamasın. MHP gerçek politika üreten Türkiye'nin gerçeklerinin farkındadır. Bizdeyken iktidar olma hevesini bulamayanlar, şimdi iktidar olduklarını mı zannediyorlar?" dedi.

OSLO MUTABAKATI: TARTIŞMA OLMUŞTU BAZI KONULARIN AÇIKLANABİLECEĞİ YÖNÜNDE

Oslo mutabakatına ilişkin tartışmalara ilişkin Bahçeli, "Hayır ben görmedim. Açıklama yapıldığına dair bilgi sahibi değilim. Tartışma olmuştu. Bazı konuların açıklanabileceğini, yoksa kendileri açıklasın şeklinde. Bunun karşılığında da Adalet ve Kalkınma Parti'sinden bir yetkili Kılıçdaroğlu'na ne biliyorsan açıkla demiştir. Buna şahidiz. Ama şu metni bilemiyoruz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE BİR SEÇİMİ DAHA KALDIRAMAZ"

Türkiye'nin bir seçimi daha kaldırmayacağını belirten Bahçeli, "Türkiye bir seçimi daha kaldıramaz. 20 aylık bir sürede Türkiye 4 seçim yaşamıştır. Bu Türkiye için bir yüktür. İnsanlarda bıkkınlık yarattı. Partiler yorgun. Hal böyle olunca da aziz milletimiz çok iyi düşünecek ve bir sonuca varacak. Bunun birinci yolu da sandığa gitmektir. Ama bu olmaz ise üçüncü dönem seçim Türkiye için zor olacak ama başka türlü yollara başvurmaktansa bu yolu seçmek milletimizin asli bakışı olmalıdır" dedi.

"GENÇ KİŞİLER ORAYA GETİRİLEREK BAZI EYLEMLERDE BULUNDURULMAK İSTENMİŞTİR"

Bahçeli, "Gelişmeler üst üste olmuştur. Diyarbakır'da bir miting alanında, daha sonra Kobani'ye destek amacıyla Suruç'ta, değişik sosyalist partilerin mensupları olan genç kişiler oraya getirilerek bazı eylemlerde bulundurulmak istenmiştir. Orada bir canlı bomba olayıyla 34'ü bulan genç çocuklarımız hayatlarını kaybetmiştir. Arkasından Ankara'daki büyük facia. Bunlarla ilgili yıllardan beri tartışılan konular vardır. Terörün amacı nedir? Nereye uzanmaktadır, bunlarla ilgili bazı değerlendirmeler de yapılmıştır. Mesela bazı konularda şimdi IŞİD üzerinde operasyonlar yapılıyor. Bu bilgi yeni midir? Yeni değilse neden eskiden uygulamaya konulmamıştır?" diye konuştu.

"102 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİKTEN SONRA OPERASYONLARIN SORUMLUSU KİMLERDİR?"

Ankara'daki patlamadan önce operasyonların yapılmamasını eleştiren Bahçeli, "102 kişi hayatını kaybettikten sonra operasyonların sorumlusu kimlerdir? Bir de bu terör örgütlerinin neleri olduğunu sabit delillerle ortaya konup kesin üzerine gidilmesi lazımdır. Biz bu soruşturmanın başladığı dönem alınmış olan bir kararı, basını baskı altına almadan, soruşturmanın sağlıklı yapılabilmesi için delillerin sokaklarda dökülmeden sonuç verilmesini istemişizdir. Belli bir süre sonra başsavcılık gerekli açıklamayı yapmıştır. Şimdi hala operasyonlar devam etmektedir. Nereye dayanacağı belli değildir. Nereye kadar IŞİD var, nereye kadar PKK var, nereye kadar güneydoğudaki eylemler var? Nereye kadar bunların uzantıları olacak?" diye sordu.

"İŞİ SULANDIRIYORLAR KENDİLERİNİ KURTARABİLECEK ALTERNATİF, YEDEK TERÖRLER, ORTAYA KOYUYORLAR"

Ankara'daki patlamaya ilişkin Bahçeli, "Onlar işi sulandırıyorlar. Terörü yaygınlaştırıyorlar. Terörün üzerine gitmede karşı karşıya kalacakları gerçekler olursa bugünden kendileri kurtarabilecek alternatif ve yedek terörler, teröristler ortaya koyuyorlar. Bunlara koktyl terörist demeye gerek yok. Devletin yönetimi kendilerinde. Milli İstihbarat kendilerinde. Milletimiz, gerçeklerin kimler tarafından ortaya konulduğunu görmesi lazım" diye konuştu.

"20 TEMMUZ'DA GÜNEYDOĞU'DA NE OLDU MİLLET BUNU BİLMELİ"

Bahçeli, "PKK'yla, İmralı'yla, Kandil'le ne görüştüler? 20 Temmuz'da Güneydoğu'da ne oldu ne oldu millet bunu bilmeli" dedi.

"SEN KUZU KUZU DİYORSAN, MİLLETİMİZ BANA YETKİ VERİRSE BOZKURT GİBİ KAÇAK SARAYA GİRER GEREĞİNİ YAPARIM"

1 Kasım'da benzer bir tablo ortaya çıkarsa, sizin bir cümleniz evet olarak algılandı. Cumhurbaşkanı kuzu kuzu gelecekler demişti, siz de bir kuzu gönderdik sırada kurt var dediniz. Bu saray'a gideceğiniz anlamında mı? Bu kurt kim? soruları üzerine Bahçeli şöyle konuştu:

"Sayın cumhurbaşkanımız ya muhtarlarla yada başkalarıyla konuşurken onları etkilemek için bir siyasi üsluptan cayıyor. Anayasal çizgiyi aşıyor. Sözün nereye gittiğini bilmiyor ve konuşuyor. Şimdi ne yapacak cumhurbaşkanı? Eğer Adalet ve kalkınma partisinin dışında hükümet kurmaya ve kurucu ortak olmaya müsait bir yapı ortaya çıkmışsa, anayasal olarak bunların gidip cumhurbaşkanından hükümet kurma yetkisi alma sürecini, kuzu kuzu gelme gibi aşağılayacak bir ifadeyle konuşması insanları zor duruma kor. Yani cumhurbaşkanlığı makamına saygıyı istismar etmemek lazımdır. Yoksa şu an sayın Recep Tayyip Erdoğan sevenleri olduğu kadar nefret edenleri de çok bir hale gelmiştir. AKP iktidarını istemiyor. Birileri kalkıp sen merak etme sayın cumhurbaşkanı 17-25'in hesabı sorulmayacak, rahat uyu denildiğinde cumhurbaşkanı fanusunun içine rahatlıkla girebilir. Ama korku yanlışlara sevk ediyor. Sen kuzu kuzu diyorsan, milletimiz bana yetki verirse bozkurt gibi kaçak saraya girer gereğini yaparım."

"HDP DIŞINDA HER PARTİ İLE KOALİSYON KURABİLİRİZ"

Ak Parti ile koalisyon yapar mısınız? 4 şartınız aynen kalıyor mu? Yumuşayabilir mi, biri çıkabilir mi? sorularına Bahçeli, "Kamuoyuna açıkladığımız ve hükümet olma şartlarımızda ileri sürdüğümüz bu 4 anlayıştan MHP'nin vazgeçmesi mümkün değil. Zaten bunun birincisi anayasamızın ilk üç maddesidir. Milli üniter yapımızdır, dilimizin Türkçe oluşudur, başkentimizin Ankara olmasıdır. Diğerleri ise Türkiye'nin 12 yıldan bu yana meydana gelen siyasi gelişmeler ışığında iktidar şartı doğduğunda yapmamız gereken görev olarak algıladığımız konulardır. Bunlardan biri çözüm sürecinin bitirilmesidir. 17-25 yolsuzluk ve rüşvet olayı yargıda hesaplaşmaktır. Dördüncüsü ise cumhurbaşkanının 10 Ağustos'tan bu yana anayasal çizginin dışına taşarak, kendi kafasına göre ülkeyi yönetme anlayışına son vermektir. Bunu kabul eden hangi parti olursa, Halkın Demokrasi Partisi dışında koalisyon kurabiliriz. HDP dışında her parti ile koalisyon kurabiliriz" diye yanıt verdi.

"HER ŞEY RECEP TAYYİP ERDOĞAN DEĞİL TÜRKİYE OLMALIDIR"

Bahçeli, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı korumak kollamak, onu devlet başkanı olarak görmenin dışında, ülkelerini seviyorlarsa, güzel projeler sunmak istiyorlarsa bu maddeleri gözden geçirmeleri lazım. Vazgeçilmez insan siyasi hayatta yoktur. Onun için Adalet ve Kalkınma Partisi'nde yöneticilik yapan, onlara destek veren, oylarıyla bugüne kadar AKP'ye iktidar olma imkanı tanıyan aziz kardeşlerimin hepsine de sesleniyorum. Her şey Recep Tayyip Erdoğan değildir, her şey Türkiye olmalıdır" diye konuştu.

"MİSTER NO BENZETMESİ"

Mister No'ya benzetenler oldu sizi. Kırıldınız mı kızdınız mı? sorusu üzerine Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Bir filmin kahramanını, o da doktor No dedikleri için bizi de öyle algılamaya çalışıyorlar. Bu zavallılar Türkiye'nin tarihinde Türk milletinin varlığı için her türlü teklife karşı hayır diyen şahsiyetlerden bir örnek niye veremiyorlar acaba? Bir avuç çözülme sürecini yaşadığımızda aydın diye türeyenler, mandacılar şunlar, bunlar kahraman olacak, milletin varlığı için kanaatlerini söyleyenlere hayırcı diyeceksiniz. Hayır da hayır vardır."

"MİLLETİMİZ DOKTOR NO'YU BİLMEZ"

Bir zamanlar bir bakan, referandumda bir gömlek giymişti ne oldu? ondan bir eser yok. MHP'yi bu şekilde bir takım yakıştırmalarla suçlamaları edepsizliktir. Bu çıkış yolu da değildir. Herkes haddini bilsin. Türkiye'de söylenen hiçbir söz karşılıksız kalamaz."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.