1. HABERLER

  2. SPOR

  3. AZİZ YILDIRIM'DAN AKHİSAR MAÇI İSYANI
AZİZ YILDIRIM'DAN AKHİSAR MAÇI İSYANI

AZİZ YILDIRIM'DAN AKHİSAR MAÇI İSYANI

Nasıl gelip maç idare edecek bir daha? Taraftar ne yapacak, birinci dakikadan 90. dakikaya kadar tepki koyacak. Adam maçı idare edemez"

A+A-

Hakan TARHAN/İSTANBUL

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, "Hakem Özgür Yankaya'yı bir daha bizim maçlarımızda görmek istemiyoruz. Bir daha bizim maça gelemez. Gelirse o stattan çıkamaz, bilsinler" dedi.
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Akhisar Belediyespor ile oynadıkları maçın hakemi Özgür Yankaya'ya sert tepki gösterdi.

ŞOK AÇIKLAMA

Can Bartu Tesisleri'nde antrenman sırasında basın mensuplarına konuşan Yıldırım, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu'nun açıklamalarını görünce açıklama yapmak istediğini söyledi.
Yıldırım, "Hakem hata yapabilir ama hata yaptığında, onun hata yaptığını kabul edecek merciler de MHK ve federasyondur. Eğer onlar bunların hata yapmadığını düşünürlerse aynı hataları tekrarlaması için ona ceza vermezlerse yeni hatalar olur" dedi.
Federasyonun "hakemimiz hata yaptı gerekli cezalandırmayı yapacağız" demesi durumunda problem kalmayacağını vurgulayan Yıldırım, "Özgür Yankaya bir daha bizim maça gelemez. Gelirse o stattan çıkamaz. Bunu bilsinler. Biz 'Konuşmayalım, Türk sporu için susalım' derken onlar da kendilerine düşen görevi yapsın. Nasıl gelip maç idare edecek bir daha? Taraftar ne yapacak, birinci dakikadan 90. dakikaya kadar tepki koyacak. Adam maçı idare edemez" diye konuştu.

TARAFTARIN TEPKİSİ İLE MAÇTAN ÇIKAMAZ DEMEK SİTEDİ

Bu sırada yöneticilerden Deniz Tolga Aytöre, araya girerek, Yıldırım'ın açıklamalarının "Özgür Yankaya'yı tehdit etti" şeklinde algılandığını öğrendiklerini ifade ederek, başkanın, taraftarın tepkisi nedeniyle "maçlardan çıkamaz" anlamında konuştuğunu söyledi.
Bunun üzerine Aziz Yıldırım, "Ne tehdidi 'taraftar çıkarmaz' dedim. Ben kimseyi tehdit etmedim. Tehdit etsem de ederim, kimseden çekinmem. Stada giremez, seyirci sokmaz. Birinci dakikadan başlarlar küfür etmeye, cezayı da biz alırız. Tehdit edeceksem kimseden korkmam. Özgür'ü etmem, onların suç yok ki. Onları gönderenlerin suçu. Onlar sahip çıkacak olaya" değerlendirmesinde bulundu.
Hakem Özgür Yankaya'nın maçta çok hata yaptığını vurgulayan Aziz Yıldırım, bazı pozisyonlardan örnekler verdi.

NAMOĞLU EVİNDEN DUYMAMIŞ

Emre'nin pozisyonunda rakip oyuncunun kırmızı kart alması gerektiğini aktaran Yıldırım, "Mehmet Topal'ın pozisyonu tamamen hakemin dağılması, 4. hakem 'Özgür 27 numarayı at' diye bağırıyor. Yusuf Namoğlu evinden duymamış bağırdığını, 'bağırmadı' diyor. İsmail hoca, Hasan Bey, oyuncular bunu duyuyorlar. Hepsi mi yalan söylüyor? Hakem korunmaz, hakemi koruyamazsın. Hakem hata yapmıştır, 8.2 puan alamaz. Hakem maçı katletmiştir. Bizimkiler son 15 dakika disiplinsiz oynadılar, kaybettik, önemli değil. Trabzonspor maçında da yakaladığımız pozisyonlarda golü atsaydık hakeme rağmen yenmiş olacaktık. Hakemin de kafası karışık, o kafa karışıklığıyla Bülent Yıldırım Trabzonspor maçında iyi yönetim yapmadı" dedi.

KENDİNİ KAYBETTİ

Aziz Yıldırım, Özgür Yankaya'nın Akhisar Belediyespor maçında kendini kaybettiğini ileri sürerek, "Bu arkadaş zaten mimli. Gaziantepspor maçında Galatasaray oyuncusu gol atıyor, ayağını sallıyor. Galatasaray şampiyon olurken Drogba'ya penaltı yok, penaltıyı veriyor. Bizim ilk devre Gençlerbirliği maçında Kadlec'in ayağına basıldı, ayağı kırılacak hiçbir şey vermedi. Devrede 'doğru dürüst idare edin maçı' dedim ondan sonra doğru idare etti, yendik. Şimdi bizim puan kaybımızı kim telafi edecek? Namoğlu mu edecek?" ifadelerini kullandı.
Fenerbahçe'nin bu sezon oynadığı 8 maçın öncesinde diğer takımların ya yöneticilerinin ya başkanlarının "Fenerbahçe maçında hakem ne yapacak?" diye konuştuklarını ifade eden Aziz Yıldırım, Torku Konyaspor maçı öncesi de rakip takım başkanının açıklamalarda bulunduğunu söyledi.
Yıldırım, "Bu hafta Konya'da inşallah hakem hatası olmaz. Ondan sonra Galatasaray, Beşiktaş maçlarında ne olur? Bu hafta Hüseyin Göçek'i, haftaya da Cüneyt Çakır'ı verirler. Cüneyt Çakır bir duyum değil, tahmin. Fenerbahçe'nin haklarını yedirmeyeceğimizi bilsinler. Eğer biz başlarsak, o ceza meza bizi kesmez. Sahanın ortasına otururum, ayıp olur. Yanlış bunlar. Hata yapıyorlarsa hatayı kabul etsinler. Bizi zorlamasınlar. Biz hakemle kaybetmeyelim, biz atamayalım, kaçıralım. 'Biz kaybettik' diyelim, kendi kendimize kızalım. Onun için ricam federasyondan ve MHK'den, hakeme sahip çıkmasın, hakeme ceza verecekse de kamuoyuna açıklasın. Diğer hakemler de bunlardan cesaret almasınlar" dedi.
Hakem olarak Özgür Yankaya'yı duyduklarında itiraz etmediklerini dile getiren Yıldırım, "3 Temmuz'un içerisinde bir Fenerbahçeli yönetici hakemi arayıp konuşmuş mu? Federasyon başkanlarına, 'adaletli idare edecek hakem gönderin MHK başkanlarına da bunları iletin' demişizdir. Cüneyt Çakır gelsin demişiz, niye inandığımız için" şeklinde konuştu.
Başkan Yıldırım, takımın iyi oynadığını, gol yollarında biraz şanssızlık yaşadıklarını, tüm oyunculardan memnun olduklarını söyledi.
Yıldırım eleştirilen futbolcuları Emenike'yle ilgili, "Emenike ikinci devrenin başında 3 tane aslan gibi pozisyon yarattı ama olmadı. Ne yapalım?" dedi.
Sahaya çıkan 11 oyuncunun hiçbirinin Messi olmadığını vurgulayan Aziz Yıldırım, "Hepsinin kendine göre özellikleri vardır. O özellikleri iyi olduğu için de Fenerbahçe'de oynuyorlar" ifadelerini kullandı.
Aziz Yıldırım, "İsmail Kartal'ın sözleşmesi şampiyonluğa mı bağlı?" sorusu üzerine de "Hayır hiçbir şeye bağlı değil. Başarılı da olsa başarısız da olsa biz burada kalacaksak devam ederiz" dedi.
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım, kanunen yayın ihalesini yapma yetkisinin federasyona ait olduğunu ama kulübün federasyonla anlaşamazsa yayınlatmayabileceğini belirtti.
Bu konuda çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Yıldırım, "Bizim hakkımız bu kadar diyoruz. Ya 'haklısınız bu parayı size ödeyeceğiz' ya da 'ödemiyoruz' diyecekler. O zaman biz de 'yayın yapmıyoruz' diyeceğiz. Parayı da almayacağız. 37 milyon alıyorum, 31 Temmuz'dan bu yana yüzde 20 kurdan dolayı düşüş var. Fenerbahçe'nin aldığı para 33-34 milyon dolarlara düştü" şeklinde konuştu.
Yıldırım, Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat'ın kendisini tanımadığını söylemesiyle ilgili olarak da, "Doğru, ben de kendisini tanımıyorum. İnşallah tanışırız. (Derbi maça) Taraftar getirmek istemesine ben karar veremiyorum. Devlet karar veriyor. Biz de fikrimizi söyleriz. Daha önce bizim müracaatlarımız vardı, olmadı. Onun için ısrarcı olmayız" ifadelerini kullandı.
Bir basın mensubunun, "Hakemlerle ilgili hep konuşuyorsunuz, yine aynı şeyler oluyor" demesi üzerine Yıldırım, "Ne yapalım öldürelim mi, dövelim mi? Genel kurulda haziranda çıkar konuşuruz" diye konuştu.
Yabancı kararı alınırken, 2-3 saat öncesinde 'toplantı var' diye kendilerine haber verildiğini aktaran Aziz Yıldırım, Fenerbahçe'den kimsenin katılmadığı toplantıdan sonra bütün kulüplerin desteğiyle karar verildiğinin açıklandığını ifade ederek, "Hayır biz destek vermiyoruz. Biz alıp okuyalım, ondan sonra fikrimizi açıklayalım. Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na gitmek gitmemek ayrı konu. İşin özünde bu doğru mu yanlış mı bunun tespiti önemli" dedi.
TFF Başkanı olmayı hiç düşünmediğini vurgulayan Yıldırım, kendisinin Fenerbahçeli olduğunu, tarafsız olamayacağını söyledi.
Amatör şubelerde giderleri karşılayacak paralarının olmadığını, bundan sonra bu şubeler için bankalardan para almayacağını ve küçülmeye gideceklerini dile getiren Aziz Yıldırım, "Gidip bankadan alıp buraya ödeme yapıyoruz. Bu sezon sonundan itibaren artık Fenerbahçe'de bu branşlar için bankadan para almam. Başkanlığa devam edersem bunu yapacağım. Devlet bana takviye yapacak, destek olacak ben de bir kısım bulacağım. Futboldan gelen gelirden buraya aktarma yapmayacağız. Kapatacağız, küçüleceğiz. Şampiyon olunca bize bir şey vermiyorlar" şeklinde konuştu.
Kenan Evren Lisesi ile ilgili bütün taahhütlerini devlete karşı yerine getirdiklerini, devlette de müracaat ettiklerini anlatan Aziz Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gerekli bilgileri ilettiklerini belirtti.
Yıldırım şöyle konuştu;
"Onlar da haklı olduğumuzu, çözülmesi gerektiğini söylediler. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 1 yıldır randevu istiyoruz, randevu vermiyorlar. Konu Milli Eğitim Bakanlığı'nda kilitlenmiş vaziyette. Bu ay randevu bekliyoruz artık randevu vermezse mahkemeye gideceğiz. Mahkeme çözer."
Öte yandan Yıldırım, Soma ile ilgili Eğitim Vakfı'na parayı yatırdıklarını, onların seçtiği öğrencilerin burslarını aldığını, bunun 7 yıl süreceğini sözlerine ekledi.
Galatasaray maçında bilet satışına açık tribünlerdeki yerlerin bitmesi halinde ihtiyaç olursa, okul açık tribün için de bilet satışı yapacaklarını belirten Yıldırım, Fenerbahçe'nin eski teknik direktörlerinden Mustafa Denizli ve sarı-lacivertli takımın eski oyuncularından Tümer Metin'in yayıncı kuruluşta yaptığı yorumlara da tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.