1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AVRUPA'DAN YOLSUZLUKLARA RESMİ TESCİL
AVRUPA'DAN YOLSUZLUKLARA RESMİ TESCİL

AVRUPA'DAN YOLSUZLUKLARA RESMİ TESCİL

GRECO'nun raporu, Türkiye ve AKP İktidarının yolsuzluk karnesi için büyük önem arzediyor.

A+A-

12 yıllık AKP İktidarının büyük prestij ve oy kaybetmesine neden olan yolsuzluk iddialarının, yargı süreci ile  aydınlatılmamasına tepkiler artmaya devam ederek geliyor. Dünya medyasının yolsuzluk ile mücadele ve şeffaflığı sağlayamayan Türkiye'ye büyük eleştirileri sürerken, Avrupa Konseyi'nin yolsuzlukla mücadele organı GRECO, Türkiye'nin özel sektördeki rüşvetçiliği önleyemediği ve siyasi partilerin finansmanına şeffaflık kazandıramadığı görüşünde. Avrupa Birliğinin en dikkat çekici kurumlarının başında gelen GRECO'nun raporu, Türkiye ve AKP İktidarının yolsuzluk karnesi için büyük önem arzediyor.  Deutsche Welle'de Kayhan Karaca imzası ile yayınlanan makale şoyle devam ediyor.

ÇOK SAYIDA EKSİKLİK VAR

GRECO tarafından hazırlanan Ara Uygunluk Raporu'nda, Türkiye'nin, jüri ve ve hakemlerin rüşvetinin cezalandırılmasını öngören Yolsuzluğa Karşı Ceza Hukuku Sözleşmesi'nin Ek Protokolü'nü onaylaması "övgüyle" karşılandı. Ancak, özel sektörde rüşvet suçu ve etkin pişmanlığa ilişkin özel savunma hükümleri açısından, Türk Ceza Kanunu'nun yolsuzlukla ilgili hükümlerinde "hâlâ birçok eksiğin süregeldiği" kaydedildi.

YERİNDE SAYIYOR

GRECO, siyasi partilerin finansmanında şeffaflık konusunda ise Türkiye için Mart 2014'te hazırladığı İkinci Uygunluk Raporu'ndan bu yana "hiçbir somut ilerleme kaydedilmediğine" işaret etti. "Seçimlerin Finansmanında Şeffaflığın Sağlanması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı"nın hâlâ Hükümet tarafından onaylanmamış, Meclis'e sunulmamış ve kanun tasarısı taslağının içeriğiyle ilgili kesin bilgi sağlanmamış olmasını "endişe verici" olarak tanımladı.

SÜRE VERİLDİ

GRECO, bu gözlemler ışığında Türkiye'nin bu iki alanda "küresel ölçekte yetersiz" kaldığı sonucuna vardı. Türk hükümetinden bu iki konuda GRECO tavsiyelerinin uygulanışı hakkında en geç 30 Eylül 2015 tarihine kadar rapor sunması talep edildi.
Kısaca GRECO olarak adlandırılan "Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu", 1999 yılında, üyeleri arasında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi bünyesinde kuruldu. Türkiye gruba 2004 yılında dahil oldu. GRECO, Avrupa Konseyi bünyesinde onaylanmış sözleşmeler temelinde üye devletleri yolsuzlukla müacadelede aşama aşama değerlendiren düzenli rapor ve tavsiye kararları hazırlıyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.